9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Vakcína Sputnik Light ide do Maďarska, používajú ju aj inde, u nás nie

Maďarsko prevzalo 80 dávok jednodávkovej vakcíny proti koronavírusu Sputnik Light, ktoré budú skúmať experti Centra národného zdravia (NNK), informoval v piatok na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.
      

„Ak NNK rozhodne, že táto očkovacia látka je bezpečná, účinná a vhodná na tretiu dávku očkovania, tak začneme komerčné rokovania s ruským výrobcom,“ povedal šéf diplomacie.
      

Vakcína Sputnik Light ide do Maďarska, používajú ju aj inde, u nás nie

Szijjártó pripomenul, že Sputnik Light používajú už v Spojených arabských emirátoch, Bahrajne, Argentíne a v Indii. V Európe vydali povolenie v San Maríne a v Srbsku prebieha povoľovací proces.
      

Minister podčiarkol, že vďaka vynikajúcej maďarsko-ruskej spolupráci v oblasti vakcín, ktorá sa začala v mimoriadne ťažkom vlaňajšom roku, sa podarilo zaočkovať takmer milión maďarských občanov, čo prispelo k zrýchleniu očkovania tak, že Maďarsko dosiahlo 60-percentnú zaočkovanosť ako prvá krajina v Európe.
V Maďarsku je aktuálne zaočkovaných proti covidu takmer 6,3 milióna ľudí, z nich dve dávky vakcíny dostalo vyše šesť miliónov a tri dávky 3.217.724 osôb.
      

Ruský prezident Vladimir Putin vlani 17. decembra oznámil, že Rusko je pripravené poskytnúť Sputnik Light ďalším krajinám, vrátane európskych, aby ju mohli použiť ako posilňujúcu dávku pri očkovaní proti koronavírusu. Ruská vakcína Sputnik V je podľa jeho vyjadrenia účinná aj proti variantu omikron.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články