16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok

Rodičia a najbližší príbuzní Sebastiánka Zajaca (†3), ktorý zomrel pred piatimi rokmi pre pochybenia lekárok a zdravotných sestier nitrianskej nemocnici, sú v šoku. Krajský odvolací súd zrušil rozsudok Okresného súdu a celú vec mu vrátil. Proces, ktorý Sebastiánkových najbližších dlhé mesiace doslova traumatizoval, sa tak vracia takmer na začiatok.

Sebastiánkovi najbližší si v marci minulého roka konečne vydýchli, pretože Okresný súd v Nitre odsúdil lekárky Silviu L. a Silviu M. spolu so zdravotnými sestrami Mariannou H. a Ingrid S. na podmienečné tresty a zákaz činnosti. Všetky štyri zdravotníčky sa však odvolali, exprimárka Silvia L. priniesla na odvolací Krajský súd aj nový posudok, ktorý jej vyhotovil exminister zdravotníctva z rokov 1994 a 1998 až 2000 Tibor Šagát. A práve na exministra a zhotoviteľa nového posudku upriamila pozornosť Sebastiánkova rodina, ktorá je presvedčená, že je účelový a zlý.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok
Slová, ktoré napísali najbližší malého Sebastiánka nepotrebujú komentár. Zdroj: archív Kaja Očkovská

Zlyhaní zdravotníkov pri Sebinkovej smrti bolo viac ako dosť

Smutný Sebastiánkov príbeh s tragickým koncom sa začal 30. januára 2017, keď ho jeho rodičia priviezli do nitrianskej nemocnice. Bol umiestnený na detskú JIS-ku, kde mal byť nepretržite monitorovaný. Mal, lenže nebol. A navyše mu bola zle nastavená aj liečba, čo potvrdili znalci počas dlhého súdneho pojednávania. A nielen to. Dokázané bolo i to, že zdravotná sestra vypla alarmy, ktorý ho monitorovali, takže personál vôbec nevedel ako sa jeho zdravotný stav vyvíja! „Bezprostrednou príčinou smrti bol opuch mozgu,“ skonštatoval vo svojej výpovedi Norbert Moravanský, súdny lekár a znalec zo spoločnosti Forensic, podľa ktorého nebola tiež poskytnutá správna infúzna a inzulínová liečba a chlapcov klinický stav nebol dostatočne sledovaný.

Na jasné zlyhanie zdravotníkov v prípade Sebastiánka ukázali až traja súdni znalci

Neuveriteľne znie aj skutočnosť, že na zástavu dýchania a srdca prišli na JIS-ke až po takmer hodine, a aj to iba náhodou. Prístroje, na ktoré bol napojený síce všetko zaznamenali, lenže alarmy nič sestrám nesignalizovali. A ani nemohli, pretože podľa technika neboli pokazené, ale – vypnuté! Zdravotné sestry však zistili, že situácia je už kritická až takmer hodinu po tom, ako Sebinkovi zlyhalo dýchanie a srdce. A aby toho nebolo málo, resuscitačný tím vraj nebol volaný bezprostredne a ambuvak sa nachádzal v inej miestnosti ako pacient. Takže ďalšie chyby, ktoré sa vyskytli pri starostlivosti o malého a v tom čase už zomierajúceho chlapca.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok
Za smrť Sebastiánka boli zatiaľ neprávoplatne odsúdené aj exprimárka Silvia L. (vľavo) a lekárka Silvia M. Foto: Jozef Uhlárik

Dve odsúdené lekárky aj zdravotné sestry sa voči verdiktu odvolali

Sebastiánkova mama Dominika je presvedčená, že jej synček zomrel 31. januára okolo druhej hodiny ráno ešte v Nitre a do Bratislavy bol prevezený už v stave mozgovej smrti. Lekári podľa nej vedeli, že nemá žiadnu šancu na život, napriek tomu ho tam poslali aby sa zbavili zodpovednosti za jeho smrť. Aj preto sa spolu s celou najbližšou rodinou pustili do boja za potrestanie tých, ktorí spôsobili že jej malý synček už nežije. Prokuratúra napokon z jeho smrti obvinila dve lekárky, vrátane dnes už exprimárky detského oddelenia, a dve zdravotné sestry. Rok a pol dlhý, miestami až doslova neľútostný, boj najbližších trojročného Sebastiánka so štyrmi zdravotníčkami nitrianskej fakultnej nemocnice napokon dospel do konca a samosudca nitrianskeho okresného súdu vyriekol rozsudok.

Okresný súd rozhodol, že dve lekárky a zdravotné sestry sú vinné zo smrti Sebastiánka

Lekárky, Silviu L. a Silviu M., a zdravotné sestry, Mariannu H. a Ingrid S., ktoré prokuratúra vinila zo smrti malého chlapčeka, uznal súd vinnými. Všetky štyri zdravotníčky boli odsúdené na odňatie slobody na dva roky s podmienečným odkladom a skúšobnou dobou tri roky plus trest zákazu činnosti na tri roky. Navyše, všetky majú zákaz vykonávať svoje povolanie päť rokov. „Som vďačná za to, že sa podarilo dokázať vinu obžalovaným. Veľmi veľa to pre mňa znamená, lebo po celý čas, odkedy Sebinko zomrel, som bojovala za to, aby sa dokázalo, že mu to niekto spôsobil,“ povedala po súde chlapčekova mama Dominika. Keďže obe lekárky aj obe zdravotné sestry sa odvolali, rozsudok nebol právoplatný.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok
Sebastiánko svojmu ocinovi zomieral v náručí, ale zdravotnícky personál vyhodnotil jeho zdravotný stav za nie kritický. Zdroj: archív Kaja Očkovská

Odsúdená exprimárka vyrukovala s ďalším „znaleckým“ posudkom

Sebastiánko zomrel 31. januára 2017, takže od jeho smrti uplynulo už takmer šesť rokov, ale o tom, či budú dve lekárky a dve zdravotné sestry napokon právoplatne odsúdené mal rozhodnúť Krajský súd v Nitre. Žiaľ, nestalo sa tak, pretože exprimárka Silvia L., ktorej sa udelený trest vôbec nepáčil, naň priniesla nový posudok, ktorý jej mal podľa slov Sebastiánkovej mamy vypracovať exminister zdravotníctva Tibor Šagát. A práve tu je, ako sa hovorí, zakopaný pes. Proces by mal teda začať takpovediac odznova. „Nie je o celkom pravda, lebo všetky výpovede svedkov a aj obžalovaných platia, Okresný súd s musí len vysporiadať s novým posudkom, ktorý predložila exprimárka Silvia L., ale zrejme dôjde na konfrontáciu s ním a spoločnosťou Forensic, ktorá ako jediná na Slovensku má certifikát na znalecké posudky,“ povedala pre nitranoviny.sk Sebinkova mama Dominika.

V prípade smrti Ninky Chuchelovej sa postaví pred súd lekárka trenčianskej nemocnice

Forensic vypracovával aj posudky pre políciu, ktoré ale hovorili jasne o tom, že zlyhali lekárky i zdravotné sestry. „V novom posudku je prirodzene napísané, že to nebolo tak, ako dokázali znalci, ale že to bolo ináč a oni vlastne za to, že Sebinko zomrel vlastne nemôžu. Sudca sa teda bude musieť s týmto rozporom vysporiadať. Termín ďalšieho pojednávania na Okresnom súde ale zatiaľ stanovaný nie je,“ skonštatovala smutne Dominika, ktorú ale prekvapilo aj meno znalca, ktorý daný posudok vypracovával. „Je ním profesor Tibor Šagát, ktorý vypracovával aj posudky pri pochybeniach a následnej smrti Ninky Chuchelovej (†6) z Prejty či Dianky Jarašovej (†1,5) zo Serede. Oba však boli účelové, takže iný zrejme nebude ani tento náš,“ uviedla Sebinkova mamina.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok
Sebastiánkova mama Dominika v tejto chvíli už zrejme tušila, že s jej milovaným synčekom sa deje niečo veľmi zlé. Zdroj: archív Kaja Očkovská

Dva sporné znalecké lekárske posudky exministra Tibora Šagáta

„Šagátove posudky boli presným opakom toho, čo zistil Forensic, preto predpokladáme, že rovnako to bude aj v našom prípade. U Ninky sa dokázalo, že posudok bol podvodný a nepravdivý, za čo dostal Tibor Šagát od ministerstva zdravotníctva aj pokutu. Aj Dianke robil posudok Tibor Šagát, a tiež bol opakom toho, čo zistil Forensic, lenže tam je celá vec ešte v riešení. No a v našom prípade tiež tvrdí opak toho, čo zistil Forensic, takže aj bude musieť prísť na rad dokazovanie, ktorá má pravdu, teda či on, alebo Forensic. Veľmi sa čudujem, že na toto si nikto neposvieti, a že je vôbec takéto niečo možné, teda že niekto vypracováva nepravdivé posudky na vyžiadanie si obvinených či obžalovaných lekárov, lebo to nie je normálne,“ hovorí sklamaná chlapcova mamina. Prirodzene, spýtali sme sa nielen Ninkiných, ale aj Diankiných rodičov, ako to s tým Šagátovým posudkom v ich prípade bolo a ako to skončilo.

Za nepochopiteľnú smrť malého Samka v nemocnici nebude pykať nikto

„V našom prípade vypracovával profesor Šagát posudok pre primára galantskej nemocnice, ktorý je obvinený v prípade smrti našej Dianky. V našej veci je teraz ukončené predprípravné konanie a prokurátor to dal v trestnom konaní na súd. Obvinený je nielen primár, ale i neatestovaná službukonajúca lekárka. Primár si dal odvolanie na krajskú prokuratúru, kde doložil aj ten Šagátov posudok, ktorý ale Forensic vyvrátil. Celú našu záležitosť ale prokuratúra s obvinením primára aj lekárky posunula na súd, ktorý by sa mal teraz vyjadriť čo a ako ďalej,“ povedala nám Diankina mama Jana, podľa ktorej sa bude musieť teraz Forensic vyjadriť aj k Šagátovmu kontraposudku. „Vyšetrovateľ mi to vysvetlil tak, že prípad chcel uzavrieť, a tak ho posunul na súd, kde dôjde ku konfrontácii medzi posudkami Šagáta a Forensicu. A ten by mal na súde vyvrátiť veci, ktoré Šagát v posudku napísal a tvrdí,“ dodala na záver Jana Jarašová. Výsledky posudku Forensicu, ktoré sú diametrálne iné ako profesora Šagáta, a kde poukazujú na jeho nepravdivé závery, má redakcia nitranoviny.sk k dispozícii.

Neuveriteľné: Rozsudok v kauze smrti Sebastiánka (†3) súd zrušil! Dôvod? Ďalší znalecký posudok
Sebastiánko bol krásny chlapček, ktorý však zaplatil životom za nezodpovednú prácu dvoch lekárok a zdravotných sestier v nitrianskej nemocnici. Zdroj: archív Kaja Očkovská

V prípade posudku profesora Tibora pre lekárku obvinenú za smrť Ninky Chuchelovej (†6) je už aj konkrétny výsledok, ktorý nebol pre exministra zdravotníctva pozitívny. Za svoju „prácu“ v prospech lekárky bol totiž potrestaný. „Lekárka sa odvolala proti obvineniu a posledné, čo urobila bolo, že dala do vyšetrovacieho spisu posudok od profesora Tibora Šagáta. Vyšetrovateľ to zobral a poslal na vyjadrenie sa Forensicu, ktorý ho vyvrátil a de facto zrušil. Na základe toho sme sa voči tomu Šagátovmu posudku sťažovali a napokon bol uznaný vinným zo spáchania správneho deliktu, pri vypracovávaní posudku totiž porušil povinnosti znalca, za čo mu bola uložená nejaká pokuta,“ prezradil Ľubomír Chuchcel, otec nebohej Ninky. A z týchto dvoch prípadov je zrejmé, že exprimárka Silvia L. sa chytá aj pomyselnej poslednej slamky, ktorou má byť „znalecký posudok“ od exministra zdravotníctva profesora Tibora Šagáta. Ako dopadnú Sebastiánkovi rodičia?

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x