23.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Neuveriteľné: Dve naše ministerstvá „neodporučili“ ľuďom oslavovať oslobodenie Slovenska s hymnou a hudbou

Blíži sa 78. výročie konca II. svetovej vojny a pri tejto príležitosti sme si aj na Slovensku zvykli oslavovať naše oslobodenie sovietskou armádou, ktorej pri tom pomáhali aj iné štáty a ich vojaci.

Minuloročným napadnutím Ukrajiny ruskou armádou sa ale všetko zmenilo. Oslavovať oslobodenie nášho územia sovietmi sa síce smie, no „nie je vítané“. Tí, ktorí to chcú robiť verejne, sú už pomaly disidenti. Ako si to v tomto roku predstavuje naše ministerstvo vnútra opisuje portál bojovnik.eu. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) na to zareagoval v statuse, kde vyjadrilo protest nad takýmto „odporúčaním“.

Neuveriteľné: Dve naše ministerstvá „neodporučili“ ľuďom oslavovať oslobodenie Slovenska s hymnou a hudbou
Na „odporúčanie“ rezortov diplomacie a vnútra sa budú konať oslavy oslobodenia od fašizmu bez hymien a príhovorov. Ilustračné foto zdroj SZPB

Oslavovať možno, ale potichu!   

Ministerstvo vnútra krátko pred konaním pravidelných osláv Dňa víťazstva nad fašizmom podľa bojovnik.eu rozhodlo, že tento rok si obyvatelia môžu tento štátny sviatok uctiť iba potichu, bez verejných prejavov a štátnej hymny. Uvedené vyplýva zo stanoviska Ministerstva vnútra SR, ktoré pre bojovnik.eu sprostredkovala jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová. Sekcia verejnej správy MV SR vydala „odporúčanie,“ aby sa spomienkové akty konali formou tichého kladenia vencov. V praxi to teda znamená zákaz akéhokoľvek navyše programu, teda hudby (vrátane hymny či smútočného pochodu), prejavov alebo recitovania protivojnových básní. Eliášová vydanie odporúčania odôvodnila vojnou na Ukrajine ako prejav „úcty voči ukrajinskému ľudu, ktorý bráni pre ruskou agresiou svoju krajinu“.  

Na problém upozornila portál bojovnik.eu tajomníčka oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Nitre Anna Zabáková po tom, ako ju pozvali na stretnutie na Okresný úrad.

Tam jej oznámili, že osláv ukončenia II. svetovej vojny v Nitre sa nezúčastní vojenská hudba, ktorá na nich v predchádzajúcich rokoch nechýbala. Pri otázke, či by ozvučenie na hymnu a prejavy mohol ako tradične zabezpečiť okresný úrad sa Zabákovej dostalo odpovede, že pôvodný súhlas prednostky OÚ sa zmenil po konzultácii s ministerstvom vnútra, ktoré takýto postup zakázalo! „My sme už objednali aj hudbu, lebo sme počítali s tým, že to bude približne tak ako vlani,“ prezradila pre bojovnik.eu prednostka OÚ v Nitre Eva Bielik Hajdamárová.

Neuveriteľné: Dve naše ministerstvá „neodporučili“ ľuďom oslavovať oslobodenie Slovenska s hymnou a hudbou
„Odporúčanie“, ktoré zaslalo Ministerstvo vnútra okresným úradom. Zdroj: bojovnik.eu

Nové Zámky si pripomínajú 78 rokov od najstrašnejšieho bombardovania na Slovensku. Na svedomí ho majú – Američania!

Je to prejav veľkej neúcty

Plány sa podľa Hajdamárovej zmenili po doručení celoslovenského usmernenia z ministerstva vnútra. V tejto súvislosti však hovorila o „pokyne“, a nie o „odporúčaní“, pričom dôvody, ktoré viedli ministerstvo k jeho prijatiu, nepoznala. Redakcia neskôr dostala aj originál usmernenia rezortu vnútra z ktorého vyplýva, že rezort svoju činnosť koordinoval s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. To v stanovisku zdôrazňuje, že spomienkové akty sa majú konať bez príhovorov, aby sa neposkytla platforma pre podporovateľov Ruskej federácie. Takže kto si chce zaspomínať na našich osloboditeľov aj slovne, ten podľa našej diplomacie de facto podporuje Ruskú federáciu a jej agresiu na Ukrajine! Tu už chýba iba prepísať dejiny, že Slovensko oslobodili všetky možné armády, a iba tá, v ktorej bojovali aj ruskí vojaci, nie.

Artur Bekmatov: Pripomíname si jeden z najtragickejších dní v dejinách Nitry. Postavme sa bombardovaniu mesta konečne čelom

A to aj z toho titulu, že na takom podujatí, akým je spomienkový akt uctenia si našich osloboditeľov v II. svetovej vojne, určuje samotný organizátor podujatia, kto dostane na spomienkovom zhromaždení slovo a kto nie. Báli sa na na rezorte našej diplomacie, že by vari funkcionári SZPB povedali niečo, čo by sa našim „mierotvorcom“ nepáčilo? A aby toho nebolo málo, tak Káčerovo ministerstvo zrejme počíta aj s nejakým odporom verejnosti, a preto varovalo okresné úrady, že „úplne sa demonštrantom vyhnúť nedá“. Prirodzene, SZPB nemôže súhlasiť s takýmito „odporúčaniami“. Ak teda Slovensko naďalej uznáva Deň víťazstva nad fašizmom ako štátny sviatok, mali by byť podľa neho povolené oslavy na úrovni, aká tomuto sviatku prináleží. Redukovať ich oslavy na tiché kladenie vencov sa bude považovať za prejav neúcty voči posledným žijúcim priamym účastníkom II. svetovej vojny.

Desivá história Nitry a Nových Zámkov. Smrť a zbombardované mestá majú na svedomí tí, ktorí ich prišli oslobodiť – Američania a Sovieti!

Protestné vyhlásenie SZPB

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov na margo „odporúčania“ rezortov našej diplomacie a vnútra zverejnilo protestné vyhlásenie, ktoré v Bratislave 4. mája  podpísalo viac ako tridsať účastníkov rokovania Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. „Protestujeme proti absurdnému nariadeniu Ministerstva vnútra SR o priebehu konania pietnych aktov venovaných 78. výročiu Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe formou tzv. tichého vzdania úcty padlým osloboditeľom našej vlasti – vojakom Červenej armády a Rumunskej kráľovskej armády,“ píše sa v úvode vyhlásenia, ktoré podpísalo viacero priamych účastníkov II. svetovej vojny a oslobodenia našej vlasti.

Protestné vyhlásenie okrem iných podpísal priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna, preživší holokaust Ivan Pasternak, tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer, podpredsedovia rady Jozef Ťažký, Jaroslav Bulko a Norbert Lacko, ďalší členovia jej predsedníctva Ján Pacek a Martin Krno, člen ÚR SZPB Peter Weiss a iní.

Zástupcovia SZPB z Bratislavy, Košíc, Žiliny, Liptovského Mikuláša, Galanty, Starej Ľubovne a ďalších miest potvrdili, že napriek nezmyselnému nariadeniu ministra vnútra Romana Mikulca usporiadajú dôstojné oslavy štátneho sviatka Slovenskej republiky ozvučené, so slovenskou hymnou, s príhovormi a kultúrnym programom tak, ako je to bežné v každej civilizovanej krajine,“ uvádza SZPB v závere statusu.

A zaujímavá bola aj diskusia pod príspevkom, kde väčšina Slovákov stál na strane SZPB. Slávnostné zhromaždenie na Slavíne organizuje OblV SZPB Bratislava utorok 9. mája o 14.00 bez účasti štátnej správy s hudbou a príhovormi.

Dodo Púchovský, bojovnik.eu

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x