18.1 C
Nitra
streda, 18 septembra, 2024

Najvyšší súd rozhodol, že vzdelávanie rómskych detí je SEGRAGAČNÉ

Najvyšší súd vôbec prvýkrát v histórii rozhodol, že vzdelávanie rómskych detí na čisto rómskej škole je protizákonné a segregačné.

Tento rozsudok je nesmierne dôležitý, lebo potvrdzuje segregačné zaobchádzanie s rómskymi deťmi, na ktoré spolu s europoslancom Petrom Pollákom upozorňujeme dlhé roky. Podobných prípadov je mnoho a netýkajú sa len školstva.

Slovenskú vedkyňu Noemu Gajdoš Kmecovú preslávil netradičný výskum: Spoločenské správanie mačiek

Postupom času sa tiež ukazuje, že mnohé aktivity či politiky bývalej vlády na čele s Robertom Ficom či Petrom Pellegrinim boli namierené voči rómskej menšine na Slovensku. Práve kvôli diskriminácii rómskych detí v školstve hrozí Slovenskej republike infringement, a súdy dávajú Európskej komisii za pravdu. Problémy sú tu a riešia sa veľmi pomaly Jedným z riešení, ktoré môže naozaj pomôcť, je povinné predškolské vzdelávanie pre deti od 3 rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Toto riešenie ponúkame ministrom školstva, pretože by nás posunulo k inklúzii a integrácii, ktorú vyžaduje aj Európska únia. Zároveň by mohlo zastaviť infrigement. Verím, že pán minister Horecký naberie odvahu a bude súhlasiť s týmto riešením. Už totiž nemôžeme čakať. Diskriminácia či segregácia ostáva aj naďalej pracovnou metódou určitých ľudí. Nesmieme si pred takýmto konaním zatvárať oči a ja osobne si neprajem, aby končili perspektívne deti v diskriminačných školách či v špeciálnych triedach.

Nemôžeme dovoliť, aby sme zdravé deti učili chodiť na toaletu, ako sa správne obliekať, či si viazať šnúrky. Takýmto spôsobom z nich vytvoríme poberateľov sociálnych dávok, namiesto využitia potenciálu zdravého človeka a uplatnenia sa na pracovnom trhu. To totiž nepomôže nikomu.“

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x