13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Nájomníci ako hrom! V mestských nájomných bytoch zaťali poriadnu sekeru. Jej VÝŠKA vás dostane

Nájomníkov doslova na „nezaplatenie“ majú aj v Leviciach, kde im v mestských nájomných bytoch, ktoré obýva viac ako 430 ľudí, dlžia spolu 170-tisíc eur.

Ako informuje portál mylevice.sme.sk, v časti Ladislavov Dvor len tri z celkových 40 bytov nemajú podlžnosti, v ostatných nájomníci dlhujú vyše 70-tisíc. Neplatičov, ale i platičov, určite prekvapila správa, že mesto zvyšuje výšku nájomného. Od augusta zaplatia viac vo všetkých bytovkách, okrem Ladislavovho Dvora. Rozdiel bude od štyroch do 37 eur mesačne.

Nájomníci ako hrom! V mestských nájomných bytoch zaťali poriadnu sekeru. Jej VÝŠKA vás dostane
Okolie domu neplatičov a neprispôsobivých občanov často vyzerá aj takto. Zdroj: youtube.com

Najvyšší nedoplatok už vymáhajú na súde

Mesto vlastní a prenajíma 262 bytov, ktoré sa nachádzajú na Poľnej ulici, Vajanského, Zdeňka Nejedlého, Dopravnej, M. R. Štefánika a Ladislavovom Dvore. Ďalších osem mestských bytov, ktoré si užívatelia neodkúpili, je roztrúsených v rôznych bytových domoch. Podľa evidencie obyvateľov v nich žije 435 osôb, lenže realita môže byť iná, vyššia. Podľa Viliama Rybára zo spoločnosti Službyt Levic majú aktuálne v nájomných mestských bytoch bývajúci nájomcovia nedoplatky vo výške 171 750,62 eura, pričom najvyšší nedoplatok je cca 6800 eur v nájomnom byte na Ulici Zdeňka Nejedlého, ktorý už vymáhajú súdne.

V Ladislavovom Dvore, ktorý sa nachádza asi 4 km za Levicami, postavilo mesto v roku 2002 štyri bytovky s 32 bytmi pre sociálne odkázaných ľudí, a ďalších osem nájomných bytov je v susednom objekte, ktorý zase obsadili zväčša neplatiči z Levíc. Z 32 bytov eviduje správcovská spoločnosť u 31 aktuálne bývajúcich nájomcov dlh vo výške 67-tisíc eur. Ďalších šesť dlžníkov užíva byty v 8-bytovke, pričom neuhradených majú 6700 eur. V rokoch 2017 a 2018 tu nastal problém s nadspotrebou vody, keďže ročne jej tu odtieklo viac 8000 kubíkov, teda denná spotreba bola taká vysoká ako v troch činžiakoch. V nasledujúcom roku preto do domácností nainštalovali vodomery na kartu, do ktorej sa nabíja kredit, a až potom voda tečie.

Úsmev ako dar: Vláda by mala pokračovať v projektoch sociálneho bývania

Veľkú väčšinu nákladov na vývoz žúmp znáša mesto

Správcovská spoločnosť Službyt Levice skonštatovala, že zamedziť plytvaniu vodou a znížiť dlžoby na Ladislavovom Dvore pomohli aj predplatené vodomery. Viliam Rybár je presvedčený, že systém sa osvedčil, pretože odvtedy sa spotreba zastabilizovala na cca 3-tisíc metrov kubických ročne. „Predstavuje to pokles o 300 percent. Treba priznať, že to zo sebou prináša aj potrebu kontroly a riešenie rôznych vzniknutých situácií,“ uviedol ďalej Rybár, podľa ktorého za menšou spotrebou sú nielen peniaze potrebné na dobitie karty vopred, ale aj otvorenie komunitného centra, ktoré môžu obyvatelia využívať aj na hygienu. Menej odtečenej vody však znamená menšiu tvorbu splaškov v žumpách, a teda  aj ich vývoz, ktorý tiež zdražel. Riešením tohto problému má byť vybudovanie 2,5 km dlhej kanalizačnej prípojky do tejto lokality.

„V rozpočte mesta Levice je v roku 2023 vyčlenených 20-tisíc eur, čo postačuje na vývoz žúmp raz za dva týždne, pritom potreba je raz týždenne. Doposiaľ bolo vyčerpaných 13-tisíc eur,“ vysvetľuje Rybár, podľa ktorého ale tieto vysoké náklady na vývoz nemajú zásadný vplyv na nedoplatky: „Drvivú väčšinu nákladov na vývoz žúmp znáša priamo mesto zo svojho rozpočtu,“ dodal konateľ Službytu s tým, že územné rozhodnutie k realizácii kanalizácie je už vydané. „V súčasnosti prebieha proces vyjadrovania sa dotknutých orgánov a inštitúcií. V prípade, že v tomto procese nebudú doručené námietky, odhadujeme vydanie stavebného povolenia cca o šesť mesiacov,“ skonštatovala hovorkyňa mesta Daniela Trňanová. Napojenie kanalizácie je podľa projektovej dokumentácie plánované na Ulici Štefana Majora.

Výstavba nájomných bytov v Šahách sa predraží, mesto chce zvýšiť úver zo ŠFRB

Zvýšenie bude záležať od rozlohy bytu a bytového domu

Stavba sa skladá z gravitačnej kanalizácie dlhej 436 metrov, tlakovej kanalizácie s dĺžkou 2098 metrov a prečerpávacej stanice. „Celková hodnota stavby podľa projektovej dokumentácie je vo výške 230-tisíc eur. Keďže ocenenie je z roku 2021, bude ho potrebné aktualizovať,“ uviedla ďalej hovorkyňa mesta, podľa ktorej zároveň sledujú výzvy na nenávratný finančný príspevok, do ktorých by sa, ako oprávnený žiadateľ, mohli zapojiť. Mestskí poslanci na júnovom zasadnutí odsúhlasili zvýšenie poplatkov za nájomné byty, ktorých nájomníci tak zaplatia od 1. augusta viac. O akú sumu, to bude záležať od rozlohy bytu a bytového domu. Na Poľnej, Vajanského ulici a Zd. Nejedlého to bude od štyroch do desiatich eur, v tzv. učiteľskej bytovke na Dopravnej ulici bude navýšenie od 15 do 37 eur mesačne. Zvýšenie nájomného by malo vyriešiť nedostatok peňazí potrebných na výdavky spojené s údržbou a opravami bytov a spoločných častí a spoločných zariadení bytových domov.

Nájomníci ako hrom! V mestských nájomných bytoch zaťali poriadnu sekeru. Jej VÝŠKA vás dostane
Neplatiči a neprispôsobiví si z platenia nájomného či iných poplatkov, ako aj poriadku okolo svojich domov, ťažkú hlavu nerobia. Zdroj: youtube.com

„Kým v minulých rokoch, kedy bol vyšší počet nájomných bytov a hlavne nájomníci platili, bolo možné z nájomného financovať bežné prevádzkové výdavky, ako sú opravy a údržba, spotrebný materiál, bankové poplatky, správa bytov, príspevky do fondu opráv či splátku úveru, v súčasnosti výška nájomného v dôsledku nárastu cien nepostačuje na krytie týchto výdavkov,“ vysvetlil Viliam Rybár, ktorý zdôraznil, že nájomníci okrem nájomného platia aj zálohové platby za energie, ako je dodávka tepla, dodávka studenej a teplej vody, spotrebu elektrickej energie v spoločných priestoroch. Tieto energie sú merané a zálohové platby sú predmetom vyúčtovania. Ich spotrebu si dokážu regulovať samotní nájomcovia práve cez merače. Podľa šéfa Službytu vlani aj tento rok museli pristúpiť k zvýšeniu aj týchto položiek i napriek tomu, že v roku 2022 mal dodávateľ energií dodávky pre domácnosti dotované zo štátu.

Dodo Púchovský, mylevice.sme.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x