23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Na Slovensku sme sa dostali do štádia najhrubšieho porušovania zákonov, hovorí Fico

Dôvodom tlačovej besedy bolo to, že dynamika v slovenskom trestnom systéme za posledné obdobie je tak obrovská, že sa už nedá sedieť so založenými rukami a len písať vyšetrovateľom a prokurátorom písomné podania. R. Fico a ostatní chcú poukázať na to, že Slovensko ako právny štát je v totálnom rozvrate, doslova humus nezákonnosti a porušovania základných práv. Na Slovensku je totiž banda zločincov na NAKA a banda zločincov na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Obidve dostávajú jasné politické pokyny od Matoviča a majú za úlohu za každú cenu dokončiť nebývalé politické procesy. 

„Nie náhodou sme túto tlačovú konferenciu pomenovali tak, že ak ŠTB, keď stíhala nejakých politických oponentov, tak aspoň sa snažila držať nejakú formu. Ale títo na NAKA a títo na Úrade špeciálnej prokuratúry už ani na tú formu nehľadia, už je im to úplne jedno. Na dennej báze sa porušujú zákony a porušujú základné práva ľudí, ktorí sú dotknutí trestným stíhaním. My sme počas celého trestného stíhania upozorňovali na vady tohto konania, ale dnes je dynamika porušovania týchto práv a zákonov taká brutálna, že sme povedali dosť. A prichádzame s celým balíkom opatrení praktických krokov, ktoré ideme urobiť voči týmto banditom,“ uviedol predseda strany.

Keďže ide o hrubý politický proces s cieľom umlčať opozíciu, je zrejmé, že v politických procesoch sa nedá dodržiavať zákon. Aj preto si páni vo vláde povedali, že čo tam po trestnom poriadku a Ústave SR. Preto Robert Fico zdôraznil, že v ich konaní sa vyskytol fenomén prípravy svedkov na svedeckú výpoveď. „Keby som ja navštívil svedka pred jeho svedeckou výpoveďou, je to okamžite považované za kolúzne konanie a idem do väzby. Ale bežne operatívni policajti opakovane navštevujú svedkov predtým, ako títo svedkovia idú na procesný úkon a sú pripravovaní na tieto svedecké výpovede. Kde je rovnosť zbraní? Kde je kontradiktórnosť trestného konania, ktorá je jasne zapísaná v základných zásadách v trestnom poriadku? Ďalší fenomén je takzvané ustáľovanie výpovedí svedkov. Svedok prvýkrát príde, nevie nič. Potom s ním popracujú, v druhej výpovedi povie ešte niečo naviac, ale stále to nesedí. Až v tretej výpovedi, keď už ho to všetko naučia naspamäť, tak potom povedia, konečne je to vybavené, došlo k ustáleniu svedeckej výpovede.“

V prípade obvinenia Roberta Fica sú v štádiu tzv. oboznamovania sa s obsahom vyšetrovacieho spisu. Tí, ktorí sa zúčastnili tohoto oboznamovania sú podľa jeho slov šokovaní tým, čo sa deje. Po prvé, vyšetrovateľ Vereščák z východného Slovenska, ktorý podpísal obvinenie, ktoré nepísal a nepozná jeho obsah, ani nie je na oboznamovaní sa s výsledkami vyšetrovania. Poslal tam nič netušiaceho zástupcu. Ďalej v týchto spisoch chýbajú základné veci. „Ako môže byť skončené vyšetrovanie, keď nie je rozhodnuté o sťažnosti, ktorú sme podali proti vzneseniu obvinenia? To ten vyšetrovateľ dopredu vie, ako rozhodne prokurátor o tej sťažnosti? Oni potrebujú rýchlo ukončiť vyšetrovanie a podať obžalobu,“ myslí si R. Fico.

Keďže na Slovensku sme sa dostali do štádia najhrubšieho porušovania zákonov, treba prísť s radom návrhov, ktoré už sú v štádiu spracovávania. SMER – SD podáva trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu sabotáže, ktorého sa mali dopustiť viacerí predstavitelia NAKA. „Boli to vyšetrovatelia NAKA, ktorí v legálnych odposluchoch uviedli, že treba urobiť zo SMERu zločineckú organizáciu a takto ju zničiť. Trestný čin sabotáže spočíva v tom, že kto v úmysle poškodiť ústavné zriadenie zneužije svoju funkciu, tak sa dopustí trestného činu sabotáže. My to musíme urobiť, pretože je evidentné, že oni chceli vyradiť jednu politickú stranu z hry, pretože zavadzala politickým chúťkam vládnej koalície,“ uviedol R. Fico.

Ďalej sa pýta, ako chcú vyšetriť vyšetrovanie bez toho, aby prokurátor rozhodol o sťažnosti podanej proti vzneseniu obvinenia? Vyšetrovateľ Harkabus dozoruje celý jeho spis. Tento pán však nemôže rozhodovať o sťažnosti, ktorá bola podaná proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Tak sa rozhodol, že o sťažnosti má rozhodnúť prokurátor špeciálnej prokuratúry Masár. To je ten človek, ktorý v disciplinárnom konaní pomohol prokurátorovi Špirkovi, keď falšoval zápisnice a podpisy. 

„Nikdy ako trestný právnik som nevidel takúto zmesku idiotizmu, porušovania zákonov a porušovania základných práv. Ja som doteraz nebol vypočutý, ja som došiel na výsluch hneď na prvýkrát, ako som bol predvolaný a tomu nešťastníkovi Vereščákovi, ktorý sa tvári, že má sedem vysokých škôl vrátane filozofie a angličtiny, mi nebol schopný odpovedať ani len na to, čo to použil za výrazy v tom obvinení. Nebol schopný mi zodpovedať základné otázky, nebol schopný mi vysvetliť podstatu obvinenia a z akých trestných činov som obvinený. A teraz sa schoval, poslal nejakého nešťastníka zástupcu a myslí si, že dnes všetko oboznamovanie s vyšetrovaním bude skončené,“ upozornil R. Fico.

Marek Para uviedol, že považuje za zarážajúce to, že na tlačovej besede prítomní všetci obvinení sú stíhaní za protiprávne konanie iných osôb, ako Matovič, Kiska, Špirko. Je to teda evidentne objednaný politický proces, čo je vidieť konkrétne na jeho prípade, kedy bol prvýkrát konfrontovaný s absurdným prístupom prokurátora Špirka, ktorý mu predložil nikým nepodpísanú zápisnicu plnú scestných dát a nepravdivých informácií. Špirko však nevedel ani zhruba vysvetliť pôvod tej zápisnice, ani to, prečo nie je podpísaná. „Hovoril som doktorovi Špirkovi, že ak by som také niečo zverejnil, môžem byť stíhaný, môžem byť za to vzatý na zodpovednosť a doktor Špirko mi odpovedal, že to je možné, ale raz na Vás budú hľadieť inak. Ja som trval na svojom postoji, oznámil som konanie doktora Špirka a počas toho preverovania, kedy sa našli falošné podpisy a našli sa ďalšie manipulácie tohto konkrétneho prokurátora, či to bolo antedatovanie dokumentov atď., bol trestne stíhaný. Prirodzene prišla vendeta z jeho strany, počnúc marcom 2018 na mňa podával série trestných oznámení a uvádzal, že spolu so mnou konala ďalšia skupina ľudí. Mali sme konať organizovane, mali sme mu organizovane robiť zle. Toto všetko bolo viackrát preverené a vždy odmietnuté. A potom došlo na rad štvrté preverovania konania doktora Špirka a konanie magistra Paru. Toto konanie malo ostať predo mnou utajené, spolu s obhajcami sme si náhodou všimli v spise jednu A4, ktorá poukazovala na záhadný spis s číslom 143 z roku 2021. Vyšetrovateľ, magister Sabota, sám stíhaný pre manipuláciu trestných stíhaní, nám tento spis dodnes nesprístupnil a chcel ho pred nami utajiť. To, čo podcenili, že je zákon o slobodnom prístupe k informáciám, kedy som sa dostal k rozhodnutiu o ďalšej sťažnosti doktora Špirka proti rozhodnutiu o zastavení trestného stíhania, kedy 14. 4. 2022 po štvrtýkrát, keď preverovali Špirkov prípad právoplatne skonštatovali, že som sa žiadneho protiprávneho konania nedopustil a konanie zastavili. Šesť dní nato som bol obvinený, zadržaný a po tom, čo vec bola pridelená naklonenému sudcovi, aj vzatý do väzby a strávil som tam šesť mesiacov,“ priblížil. Preto M. Para uviedol, že vzhľadom na protiprávny postup podá trestné oznámenie proti vyšetrovateľovi Sabotovi a nechá preveriť jeho výkon právomocí. Bude to jediné, ale najzásadnejšie trestné oznámenie, ktoré M. Para podá.

Tibor Gašpar uviedol, že keď bol konfrontovaný s jeho obvinením a následne vzatý do väzby, tak jediná vec, ktorou vždy oslovoval sudcu, bola požiadavka, aby proces bol zákonný a spravodlivý. No všetky informácie v rámci vývoja trestného stíhania boli o tom, že proces nie je nestranný ani zákonný. Ten proces je dej, ktorý riadi množstvo ľudí z NAKA, ÚŠP a zrejme aj z politického prostredia s konkrétnou objednávkou a má viacero fáz. 

„Možno po obvinení štyroch a neskôr ďalších dvoch policajtov z NAKA, dvoch operatívcov, štyroch vyšetrovateľov bude dostatočné na to, aby sa tento proces zastavil. Ukázalo sa, že to tak nie je, ukázalo sa, že títo ľudia nielen že neboli postavení mimo výkon služby, ako by sa žiadalo a zo zákona patrilo, dostali priestor ďalej páchať túto trestnú činnosť a to preto, aby sa pokúsili zakryť všetky zverstvá, ktoré páchali. Tí ľudia boli povýšení, tí ľudia dostali funkcie a o tom všetkom sa verejne vyjadruje a chváli takéto protiprávne konanie policajný prezident Hamran. Tento policajný prezident by dnes, keby fungovala spravodlivosť a konanie v zmysle zásady oficiality, už dávno čelil trestnému stíhaniu za schvaľovanie trestného činu, ktorý spáchali tieto osoby, jednak preto, že ich v tejto funkcii nechal a jednak preto, že ich za takéto konanie vychvaľuje, odmeňuje to, čo sa snažili podsunúť mne do uznesenia o vznesení obvinenia. Toto je v priamom prenose páchanie trestného činu zo strany pána Hamrana a bude teda čeliť tiež trestnému stíhaniu,“ dodal T. Gašpar.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články