-7.9 C
Nitra
streda, 8 februára, 2023

Na Slovensku sa objavilo mimoriadne závažné ochorenie

V týchto dňoch epidemiológovia zaznamenali prípad meningokokovej meningitídy v okrese Veľký Krtíš u dieťaťa vo veku 15 až 18 rokov.

Malo príznaky ochorenia ako bolesti hlavy, teplota 39 stupňov Celzia, hnačka, nočné potenie, bolesti hrdla. Neskôr došlo k zhoršeniu zdravotného stavu. Po prevoze do zdravotníckeho zariadenia lekári konštatovali exitus. V rodine vykonali protiepidemické opatrenia a nariadili lekársky dohľad.

Čo je to za ochorenie?

Podľa vedúcej odboru epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) MUDr. Márie Avdičovej sa viac prípadov sezónne objavuje v chladnejších mesiacoch, pretože sa obyvatelia častejšie združujú v uzavretých priestoroch. Nákaza sa totiž šíri vzduchom (kvapôčková infekcia). Časť populácie (v literatúre sa uvádza až 1 – 15%) môže byť bacilonosičmi, pričom meningokok sa u nich nemusí vôbec prejaviť a môže sa v prostredí nosohltanu vyskytovať až 16 mesiacov. Títo bacilonosiči však môžu nakaziť citlivých jedincov a vyvolať u nich ochorenie. Infekcia sa šíri vzduchom, priamym kontaktom a slinami. Nakaziť sa možno aj počas cestovania ľudí do krajín s vyšším výskytom tejto nákazy ako napr. do strednej Afriky,“ píše sa na stráne vzbb.sk.

Meningokok (baktéria Neisseria meningitidis) patrí medzi výlučne ľudské baktérie, ktoré môžu spôsobiť veľmi vážne ochorenia – najmä meningokokový zápal mozgových blán a meningokokovú sepsu (otravu krvi).

Meningokok postupuje veľmi rýchlo, prakticky do 24 – 48 hodín od prvých príznakov dochádza ku kolapsu organizmu. Toto invazívne ochorenie predstavuje pre lekárov vždy stav najvyššej pohotovosti a núdzový prípad.

Na Slovensku sa objavilo mimoriadne závažné ochorenie
zdroj: novinky.cz

Meningitída môže byť spočiatku ťažko rozpoznateľná. Ochorenie má náhly začiatok, prejavuje sa prudkými bolesťami hlavy, vysokými horúčkami, vracaním, kŕčmi až bezvedomím. Typickým príznakom akéhokoľvek zápalu mozgových blán je stuhnutie šije. U najmenších detí, ktoré nemajú ešte zrastenú fontanelu, je výrazným prejavom jej vyklenutie. Pri meningokokovej meningitíde sa objavujú na tele červenofialové škvrny v dôsledku krvácania malých ciev do kože. Pri dostatočne rýchlom zásahu lekárov, udržiavaní vitálnych funkcií a včasnom podávaní antibiotík sa pacient v priebehu 5 až 8 dní z choroby zotaví, bolesti a kŕče ustúpia. Ochorenie však môže vyústiť do sepsy (otrava krvi), príp. zanechať trvalé zdravotné následky.

Zdroj: TASR/vzbb.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články