13.7 C
Nitra
štvrtok, 29 septembra, 2022

Na sociálnych sieťach sa šírili dezinformácie o ivermektíne vďaka nepresnej agentúrnej správe

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali koncom januára a začiatkom februára 2022 články, v ktorých sa tvrdilo, že tretia fáza klinickej štúdie v Japonsku potvrdila vysokú účinnosť ivermektínu proti koronavírusovému variantu omikron.

Toto tvrdenie je zavádzajúce.

Hoci japonská farmaceutická spoločnosť Kowa oznámila, že liek má antivirotické účinky, nešlo o klinickú štúdiu vykonanú na ľuďoch. Zavádzajúce príspevky sa odvolávali na nepresnú správu agentúry Reuters, ktorú bezprostredne sama upravila. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.
      

Informácie o údajnej klinickej štúdii pochádzajú z príspevku Reuters z 31. januára 2022, v ktorom sa uvádzalo: „Japonská spoločnosť Kowa tvrdí, že ivermektín je v tretej fáze skúšok účinný proti omikronu“. Agentúra však neskôr opravila obsah článku, pričom nový titulok znel: „Ivermektín vykazuje ‚antivirotický účinok‘ proti covidu, tvrdí japonská spoločnosť.“

Prvý odsek článku pokračuje vysvetlením, že „pri ivermektíne sa preukázal ‚antivirotický účinok‘ proti omikronu a iným variantom koronavírusu v spoločnom neklinickom výskume“. V druhom odseku v upravenej verzii sa uvádza: „V pôvodnom článku agentúry Reuters sa nesprávne uvádzalo, že ivermektín bol ‚účinný‘ proti omikronu na základe tretej fázy klinických testov vykonaných na ľuďoch“.

Opäť som čítala o ivermektíne. Niečo celkom iné, ako pred pol rokom
      

Spoločnosť Kowa zatiaľ dokončila iba neklinickú štúdiu. Pre agentúru AFP to 4. februára 2022 potvrdil hovorca spoločnosti, ktorý zdôraznil, že neklinická štúdia sa vykonáva v skúmavkách, teda in vitro, a nie na ľudských dobrovoľníkoch.
      Neklinické štúdie sa od klinických líšia tým, že sa vykonávajú v laboratóriu na bunkových kultúrach v skúmavkách alebo Petriho miskách, nie na ľuďoch alebo iných živých jedincoch. Naopak, klinické štúdie sa štandardne vykonávajú na ľuďoch, dobrovoľníkoch.
      

Na sociálnych sieťach sa šírili dezinformácie o ivermektíne vďaka nepresnej agentúrnej správe
Zdroj: archív nn

Účinnosť ivermektínu proti vírusu SARS-CoV-2 sa od začiatku pandémie skúmala vo viacerých štúdiách in vitro, teda laboratórnou metódou. Jeho účinnosť u ľudí však zatiaľ nepreukázali, pretože nie je k dispozícii dostatok vedeckých dôkazov.
      

Na Slovensku nie je ivermektín oficiálne registrovaný na liečbu Covid-19. Jeho použitie na tento účel neschválil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články