12.6 C
Nitra
streda, 17 apríla, 2024

Na Jánošíkových dňoch vystúpia účinkujúci zo šiestich krajín

Na 61. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej (2. – 6. 8.) sa na desiatich pódiách predstaví takmer 1650 účinkujúcich zo Slovenska, Česka, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska. TASR o tom informoval šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.

Doplnil, že kľúčovým slovom festivalu je akronym M.U.Z.I.K.A. – medzinárodné uznanie zdroja intenzívnej krásy autenticity. Odkazuje na 10. jubileum zápisu prvku Terchovská muzika do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, vysvetlil.

Program Jánošíkových dní sa začne v stredu 2. augusta v rodnej osade Juraja Jánošíka. „Popri hudbe, speve a premietaní nebude u Jánošov chýbať ani draženie repliky Jánošíkovho opasku, ohňová šou či zbojnícka vatra. Nasledujúce štyri dni budú popri dominantných folklórnych programoch vyplnené výstavami, prezentáciami ľudových remesiel, tvorivými dielňami, školou tanca, tanečno-hudobnou šou, koncertmi world music, premietaním filmov, nočným hraním a inými sprievodnými akciami,“ uviedol Cabadaj.

Dlhodobo stabilné miesto majú podľa neho v rámci festivalovej dramaturgie samostatné detské programové bloky a program seniorských telies z celého Slovenska. „Neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa je divácky atraktívny konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch. Ide o erbové podujatie Jánošíkových dní, ktoré 6. augusta oslávi 55. výročie vzniku. Veľkú pozornosť púta tiež nedeľná svätá omša za nositeľov ľudových tradícií za aktívnej účasti krojovaných muzikantov a spevákov z domova i zo sveta,“ uviedol.

Hlavným organizátorom Jánošíkových dní je obec Terchová, spoluorganizátormi Žilinský samosprávny kraj, Krajské kultúrne stredisko v Žiline a mesto Žilina. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x