20.1 C
Nitra
utorok, 9 júla, 2024

Večerné prehliadky Bojnického zámku doplnia i prednášky odborníkov z múzea

Letné večery na Bojnickom zámku budú patriť aj prehliadkam nádvorí, hrobky či travertínovej jaskyne. Vo vybraných termínoch ich doplnia i prednášky z histórie v podaní odborných zamestnancov Slovenského národného múzea (SNM)- Múzea Bojnice. TASR o tom informovala PR manažérka SNM – Múzea Bojnice Petra Gordíková.

Zámocké nádvoria aj po zotmení budú môcť návštevníci spoznať počas letných prázdnin v stredu a štvrtok od 19.00 h do 21.30 h, v prvú stredu v mesiaci sú z ponuky múzea vyňaté. „Súčasťou prehliadky sú aj priestory kaplnky, rodinnej hrobky, travertínovej jaskyne pod zámkom a atmosférovo nasvieteného francúzskeho parku,“ uviedla Gordíková.

Večerné prehliadky vo vybraných termínoch podľa nej obohatia aj prednášky odborných zamestnancov múzea. Začínať sa budú vždy o 18.00 h. Spätné ohliadnutie o starobylej Lipe kráľa Mateja pred bránou zámku ponúkne rozprávanie archivára a historika Mareka Púčika 13. júla. Grófa Jána Pálffyho ako člena významného šľachtického rodu, zberateľa európskeho formátu a jeho hlavnú stavebnú aktivitu – prestavbu bojnického hradu predstaví prednáška Ad memoriam gloriae antiquae – Na pamiatku zašlej slávy v podaní historičky umenia Kataríny Malečkovej 27. júla.

Historik Erik Kližan počas rozprávania pod názvom Kým minca dopadne 10. augusta predstaví travertínovú jaskyňu pod zámkom. Prednášku pripravilo múzeum pri príležitosti 135. výročia jej znovuobjavenia a zároveň 60. výročia jej prvého komplexného výskumu. Vzťah medzi rodom Thurzo z Betlanoviec, najmä Jurajom Thurzom a bojnickým prepoštom a neskôr superintendentom nitrianskej, tekovskej a bratislavskej stolice Izákom Abrahamideom Hrochotským, ako i dianie v Uhorsku na prelome 16. a 17. storočia načrtne dokumentátor Andrej Albert počas prednášky Izák Abrahamides a Thurzovci 24. augusta.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x