19.8 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína

Patrí k lekárom, ktorí sa v práci skoro denne stretávajú s pacientmi postihnutými ochorením COVID 19. Sama týmto ochorením prešla, a ako povedala, naozaj jej nebolo všetko jedno. Práve to bol dôvod prečo sa dala očkovať a prečo očkovanie proti ochoreniu jednoznačne odporúča. MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína
MUDr. Miroslava Bugárová

Lekári majú opäť plné ruky práce. Môžeš nám zadefinovať svoju prácu a odbor, v ktorom pracuješ?

Pracujem ako klinický imunoalergológ. Som ambulantný lekár. Zároveň pracujem ako službukonajúci lekár v Špecializovanej nemocnici Sv.Svorada Zobor.n.o. Sme nemocnica špecializovaná na pľúcne ochorenia. Ako službukonajúci lekár pracujem v službách na pľúcnom oddelení, onkológii, oddelení dlhodobo chorých a geriatrii. S covidovými pacientami na oddelení priamo nepracujem. V momente ako zistíme pozitivitu pacienta na covid SARS 19, pacienta odovzdávame do starostlivosti covidového oddelenia našej nemocnice, alebo infekčného oddelenia FN Nitra. Posledný týždeň sme na opäť otvorili covidové oddelenie a postupne začíname zapĺňať covidové lôžka.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína
Zdravé pľúca

Ty máš prirodzenú imunitu, alebo si zaočkovaná? Ak áno, dôvod?

V decembri 2020 som prekonala stredne ťažký covid, následne som sa dala zaočkovať v úvode roka 2 dávkami. Pred 2 týždňami som absolvovala očkovanie 3.dávkou. Očkovanie považujem za jedinú cestu, vďaka ktorej môžeme zvládnuť pandemickú situáciu. Iná cesta nie je.

MUDr.Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

Mnohí si nevedia predstaviť, čo covid spôsobuje. Môžeš nám to popísať?

Od začiatku pandémie som videla také postihnutia pľúc pri infekcii covid, aké som počas 26 ročnej praxe nevidela. Covid SARS 19 je extrémne agresívny vírus, ktorý spôsobuje rýchle a závažné obojstranné poškodenie pľúc. Ochorenie môže prebiehať mierne, môže mať stredne ťažký priebeh, alebo prebieha ako ťažký a závažný zápal pľúc. V ktorej skupine sa pacient ocitne dopredu nevieme. Možno nám časom výskumy poskytnú odpovede na nejasné otázky. Je jasné, že za závažnosť priebehu zodpovedá genetika, imunitný systém a samozrejme, skorá diagnostika a liečba pacienta dostupnými liekmi.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína
Pľúca s prebiehajúcim covidom

Kedy k tebe človek príde, ak má covid? Ako má postupovať?

Pacient s covidom prichádza ako k prvému k praktickému lekárovi. Po diagnostike je nutná izolácia a podporná liečba vitamínmi, najmä vitamínom D, pomáhajú stopové prvky selén a zinok a lieky na podporu imunity. V niektorých prípadoch antibiotická liečba, ktorá je však len na zabránenie superinfekcie pri závažnom poškodení sliznice dýchacích ciest. V prípade, ak pacient kašle, je vhodné sledovať saturáciu kyslíka, ktorá nám signalizuje a odzrkadľuje poškodenie pľúc. Vďaka nej je možné pacienta poučiť o nutnosti vyhľadať opakovanú lekársku pomoc. Pri poklese saturácie pod 94 – 92% je zjavné, že došlo k poškodeniu pľúc natoľko, že pacient vyžaduje hospitalizáciu a ďalšiu liečbu. Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že postihnutie pľúc nastáva rýchlo a prudko sa zhoršuje doslova z hodiny na hodinu. V priebehu 24 -72 hodín u mnohých pacientov zápal postupuje tak rýchlo, že končí smrťou.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína
Pľúca už napadnuté covidom, po 24 hodinách

Čo si myslíš o liečbe ivermektínom?

Mojim pacientom som ivermektin neindikovala. Sú publikované štúdie, ktoré nedokázali jednoznačnú účinnosť tohto lieku v liečbe covidu. V našej nemocnici tento liek pacientovi v štandardných schémach nepodávame. Ak sa pacient rozhodne liek užívať, jeho rozhodnutie neschvaľujem, ale rešpektujem.

Veľmi smutný príbeh z trenčianskej nemocnice. Diskutujúci pridali svoje desivé skúsenosti. TOTO je slovenská realita!

Očkovanie má svojich odporcov, rovnako ako zástancov. Čo si  myslíš ňom ty?

O význame očkovania sa nedá polemizovať, očkovanie zachránilo ľudstvo pred epidémiami smrteľných ochorení a dnes vidím jedinú cestu záchrany v očkovaní.

Ohrozenie očkovaného človeka je nízke. Vakcína pred ochorením covid 19 chráni a percento ochrany pred nákazou je nad 80%. Čo zjednodušene znamená, že zo 100 očkovaných ochorie na covid maximálne 20 ľudí. Čo je však veľmi dôležité je, že  vakcína chráni pred ťažkým priebehom covidu na 98% čo znamená, že zo 100 očkovaných ľudí iba 2 môžu mať ťažký priebeh. Myslím, že sú to čísla, ktoré poskytujú jasný dokaz kadiaľ vedie cesta.

Spoločnosť je tak strašne rozdelená na očkovaných a neočkovaných, že je to úplne šialené, Lukáš POLLERT

Prečo niekto ochorenie fatálne a iný nie?

Na otázku, prečo covid je u niekoho smrteľný a u niekoho má ľahký priebeh, dnes neviem odpovedať. Myslím, že čoskoro vďaka výskumom a prichádzajúcim informáciám dostaneme na túto otázku odpoveď. Ja si myslím, že najdôležitejšiu úlohu zohráva genetika. Tá rozhodne, u koho prebehne ochorenie ľahko, alebo bude mať ťažký priebeh. Zároveň s genetikou súvisí imunitný systém. Myslím si, že odpoveď bude v HLA molekulách a nastavení imunitného systému. Počas druhej vlny som však videla veľa pacientov s dobrou imunitou a zlým priebehom a naopak, so závažnými poruchami imunitného systému (pacienti s reumatoidnou artritídou, pľúcnymi fibrózami, onkologickí pacienti), ktorí mali ľahký priebeh. Preto odpoveď nebude len v stave imunity. Je veľmi veľa ďalších faktorov, ktoré zvyšujú riziko ťažkého priebehu, najmä obezita, hypertenzia, cukrovka. Zároveň však musím priznať, že veľa pacientov nemalo žiadne pridružené ochorenie, napriek tomu mali závažný priebeh covid ochorenia. Mnohí boli zdraví, štíhli a športovci. Čas ukáže, kde je kľuč k úspechu k rozpoznaniu rizikovej skupiny, rizikového pacienta, aby sme sa v budúcnosti mohli zamerať najmä na túto skupinu pacientov. Zatiaľ sa ukazuje, že je to 7 až 10% populácie a sú to práve tí, ktorí končia v nemocnici na kyslíkovej liečbe alebo umelej pľúcnej ventilácii.

MUDr. Miroslava BUGÁROVÁ: Geneticky modifikované potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína
MUDr. Miroslava Bugárová preferuje zdravý životný štýl

Existuje nejaká prevencia, rady, ako neochorieť a hlavne, ako sa z covidu vyliečiť, pokiaľ nepotrebujeme pomoc lekára?

Za najdôležitejšie, aby sme zostali zdraví, považujem vo všeobecnosti zdravý spôsob života, dostatok spánku, primeranú pohybovú aktivitu, správne stravovanie s dostatkom zeleniny, vlákniny, ovocia, vitamínov, stopových prvkov, probiotík. Za dôležitý považujem kľudný spôsob života s obmedzením stresu, resp. zmenený pohlaď na stres a prežívanie stresu. Situácia počas pandémie však vyžaduje očkovanie. Bez očkovania sa budeme boriť s treťou, štvrtou aj desiatou vlnou. Jediná cesta, ktorá nás vyvedie z tohto zdravotného, spoločenského a ekonomického marazmu je očkovanie. Veď všetci chceme začať normálne žiť.

MUDr. Slavomír Šuch: Praktické rady, ak máte covid, alebo pozitívny výsledok testu

Stretávaš sa aj so zdravotnými problémami po covide, s tzv. postcovidovými stavmi?

Áno a je to ďalší problém. Patrí sem postcovid syndróm dýchavica, únava, neuropatia, nespavosť, alopécia a mnoho ďalších problémov.

Mnohí sa očkovania boja, z rôznych dôvodov. Aké reakcie po očkovaní možno očakávať?

Po očkovaní sú bežné reakcie, ako je zvýšená teplota bolesti v mieste vpichu, zdurené lymfatické uzliny v podpazuší, prechodná únava, bolesti kĺbov. Ostatné medializované nežiaduce účinky sú extrémne zriedkavé a benefit vakcíny jednoznačne presahuje riziko.

Mnohí namietajú, že mRNA vakcína je rýchlo „ušitá“. Nie je, jej vývoj trval 30 rokov, po príchode epidémie využili túto excelentnú metódu na rýchle zavedenie do praxe.

Škodlivosť mRNA vakcíny je určite menšia ako škodlivosť sójovej tyčinky, ktorú kúpite v potravinách. Geneticky modifikovaná sója, kukurica a iné potraviny ovplyvnia genóm určite viac ako mRNA vakcína.

Pýtala sa Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články