18.1 C
Nitra
piatok, 12 augusta, 2022

Matematik Richard Kollár: Zaočkujte sa čo najskôr, deltu inak neporazíme

Matematik Richard Kollár na facebooku prízvukuje, že je nutné dať sa očkovať čo najskôr.

Nový Zéland, Austrália, Vietnam, Taiwan – skvelé príklady dlhodobého pandemického úspechu. Z nich si mal svet brať príklad. Dnes sa na to však už pozerá úplne inou optikou, čas došiel už aj na nich. Predstava, že sa dá pred tak infekčným variantom ako je delta izolovať, je totiž extrémne naivná. Nedarí sa to nikde, ani tam, kde bojujú s pandémiou opatreniami dlhodobo takmer ideálne.

Ako ďalej píše,  je už zrejmé, že zastaviť deltu však nepomáha testovanie, ani lockdown, ani rúška. Podľa neho pomáha už len jedna jediná zbraň a tou je imunizácia obyvateľstva. Buď čo najúčinnejšou vakcínou podanou viackrát, alebo samotnou infekciou (napr. v predchádzajúcej vlne). A tak tie krajiny, kde vlnu nemali a vakcinujú pomaly, čaká veľmi nepríjemné obdobie, keďže vírus je ďaleko nad ich sily. Je až neuveriteľné, že toto nečakali, a tak vážne podcenili očkovanie.

Nový Zéland (cca. 20% vakcinácia dvomi dávkami)

.

Austrália (cca. 28% dvomi dávkami, ale už viac ako 50% jednou)

.

Vietnam (menej ako 2% dvomi dávkami)

Taiwan (menej ako 5% dvomi dávkami, ale viac ako 40% jednou)

https://www.bbc.com/news/world-asia-58301573

Asi jediná krajina, ktorá má ako tak šancu, zostáva Singapur. Plne zaočkovaných majú už viac ako 78% celej populácie.

.

Aj tam sa však pravdepodobne čoskoro prirodzene domoria.

Šancu má určite aj Čína, ktorá vakcinuje rýchlo, ale zrejme menej účinnými vakcínami. Tam to bude tiež zaujímavé na jeseň sledovať, za vodou nie sú ešte určite.

.

Samozrejme, ani Slovensko nevakcinuje nejak rýchlo, najmä vzhľadom na vysokú dostupnosť vakcín ako málokde na svete. Však na čo? My si poradíme aj bez vakcín.

Ešte že sme mali veľkú poslednú vlnu. Lenže zatiaľ nevieme, aká veľká presne bola a koho všetkého zasiahla. To sa však dozvieme takmer úplne presne už v najbližších mesiacoch – počty nových prípadov, hospitalizácie a úmrtia to odmerajú veľmi presne.

Je neuveriteľné, že ešte stále pri takej dostupnosti informácií, akú máme, sa vyskytujú dva úplne protichodné tábory. Ten jeden si myslí, že vakcíny sú zlo, a ohrozenie predstavujú ony a nie COVID. Ten druhý si myslí, že tvrdé opatrenia najbližší pol rok, rok, dva roky, či dlhšie, dokážu u nás vlnu delty zastaviť. Že sa dá pred ňou zase skryť za respirátor. Že stačí deti nepustiť do škôl.

Obidva tieto tábory majú rovnaký problém, nevedia pracovať správne so štatistikou, najmä s tzv. rare events. Vyhodnocovať veľmi malé čísla nie je práve jednoduché. Na Slovensku sme nikdy nevedeli rozlíšiť ani to, keď niekto ukradne 5 miliónov alebo 5 miliárd. Príliš veľa núl. A tak je to aj s malými číslami. 0.001 alebo 0.000001 vyzerajú jednoducho podobne. A v televízii, či na internete často dokonca rovnako.

Áno, nie je to jednoduché. A to ešte zložitejšie perkolačné javy, či tzv. extreme statistics už vôbec nefungujú tak jednoducho a intuitívne ako Gaussova krivka, v ktorej kontexte sme zvyčajne naučení rozmýšľať.

Stále sa pýtame na priemery či medián. Lenže, túto pandémiu už dávno riadia práve extrémne štatistiky. Priemery v nej nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu. A tak Slovensko už nemá veľmi čo spraviť s tým, čo ho v najbližších mesiacoch čaká, je takmer jedno aké tvrdé opatrenia zavedieme, môžeme vlnu len trochu predĺžiť. To je samozrejme dôležité, keďže potrebujeme zabezpečiť, aby sme opäť neprekročili kapacitu nemocníc, čo reálne asi niekde na Slovensku hrozí. Lenže tam naše možnosti končia.

Odkazuje preto: Zaočkujte sa čo najskôr!

Matematik Richard Kollár: Zaočkujte sa čo najskôr, deltu inak neporazíme

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články