2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Luxusné kosenie? Udržiavať Komárno sa (niekomu) poriadne vyplatí!

Do redakcie sme dostali video, v ktorom bývalý zamestnanec MsÚ cez stránku egov.komarno.sk odhaľuje veľmi zaujímavé finančné toky.

„Trošku som sa hrabal vo webových stránkach mesta a v rámci faktúr som sa venoval zaujímavým faktúram, ktoré mestu prišli,“ hovorí známy kritik súčasného vedenia mesta Róbert Dobi.

KN smart servis je mestom založená akciová spoločnosť a jej riaditeľom je JUDr Varga. Jej úlohou je udržiavanie poriadku na mestských verejných priestranstvách. 10. februára 2022 bola zaúčtovaná faktúra firmy KN smart servis na sumu 14.569 eur. Potiaľto je to v poriadku – veď pred jarou treba dať do poriadku parky, aby do chodníkov netrčali konáre stromov, opraviť mestské lavičky a urobiť množstvo vecí, o ktorých bežný občan nemá najmenšiu predstavu.

4. marca však prišla mestu faktúra za február 2022. Suma na nej je 22.977 eur. To však nie je všetko – 7. apríla KN smart servis mestu fakturoval sumu 38.556 eur.

Luxusné kosenie? Udržiavať Komárno sa (niekomu) poriadne vyplatí!

Nárast viac, ako o sto percent

Túto sumu platia firme občania mesta a tak sa právom pýtajú, za čo? Boli tak rapídne navýšené napríklad platy zamestnancov? Lebo samozrejme, aj my vnímame doslova raketový nárast cien.

A tak sa náš zdroj pozrel aj do Centrálneho registra zmlúv – veď práce, ktoré firmy pre mesto vykonávajú, musia byť nejako zazmluvnené. „Našiel som dve zmluvy,“ hovorí bývalý zamestnanec vo videu. „Jedna je na poskytnutie a vykonávanie služieb, starostlivosť o verejné priestranstvá. Je pomerne rozsiahla, ale. Podpísaná bola v marci 2022.“ Na tom nie je nič nezvyčajné, predtým už mohla existovať nejaká zmluva, na základe ktorej boli vykonané práce v januári a februári. Všetko je dohľadateľné na stránke mesta.

Množstvo výkonov

Zmluva ošetruje množstvo výkonov, za ktoré je v meste firma zodpovedná. Zaujímavá je cena za kosenie. Doteraz pre Komárno kosila iná firma, ktorá mala zmluvu s mestom platnú do apríla 2022. Plochy, ktoré kosila predošlá firma a tie, ktoré kosí KN smart servis sú veľmi porovnateľné. (KN smart servis – 116,7 Ha; predošlá firma 117,1 Ha)

Zazmluvnených bolo osem kosení ročne za 48 mesiacov šlo o dohodnutú sumu 1.294.705 eur. Jedno kosenie teda vyšlo na približne 40.460 eur. KN smart servis však jedno kosenie vykoná za 64.212 eur. „Kosenie drahšie o 59 percent sa mi zdá dosť prehnané,“ konštatuje bývalý zamestnanec MsÚ. To do roka robí o takmer dvestotisíc drahšiu kosbu, ako doteraz.

Dalo sa to vyriešiť aj ináč.

Tieto práce na to, aby sa v meste vykonávali, nebolo potrebné zastrešiť úplne novou firmou, dalo sa to „upratať“ pod KomVaK, pod Comorra servisom. Prečo bolo nutné vytvoriť KN smart servis? Nestačila mestu zazmluvnená firma, ktorá už roky čistí verejné priestory za cca 11 tisíc eur mesačne? Prečo však nie sú tieto práce zazmluvnené so spoločnosťou, ktorá sa stará o odvoz komunálneho odpadu?

Stroje zapožičiava mesto

Ďalšia zmluva hovorí o tom, že stroje pre KN smart servis zapožičiava mesto Komárno.

Hovorí o tom článok 3: „Požičiavateľ odovzdá a vypožičiavateľ preberá do bezplatného užívania predmet výpožičky za podmienok dojednaných v tejto zmluve,“ koniec citátu.

To ale znamená, že firma bude s majetkom mesta vykonávať zárobkovú činnosť a zaplatí to mesto.

To mesto, ktorého ulice vyzerajú tak, že aby ste s vyhli jednej diere, „spadnete“ do ďalšej.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články