18.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

LESY: Informácia o zvýšení cien listnatej guľatiny o 45 % nepríjemne zasiahla spracovateľov dreva

Spracovateľov listnatého dreva zasiahla informácia o zvýšení cien listnatej guľatiny v niektorých drevinách až o 45 percent.

Zväz spracovateľov dreva SR upozorňuje na možnosť dočasného obmedzenia odberu dreva a tým aj odstávky niektorých prevádzok, ktoré budú musieť svojich zamestnancov prepúšťať a preto požadujú okamžité zníženie cien na pôvodnú úroveň, rokovanie s generálnym riaditeľom spoločnosti Lesy SR, š.p. a vyvodenie osobnej zodpovednosti voči obchodnému riaditeľovi. Informáciu o zvýšení cien základnej vstupnej suroviny, ktorá tvorí 60 až 70 percent nákladovej položky pre spracovateľské subjekty poslali v novom cenníku Lesy SR 23. decembra 2022. Členské spoločnosti drevárskej sekcie Zväzu spracovateľov dreva SR na svojom stretnutí odsúdili neopodstatnený a jednostranný krok vedenia Lesov SR, ku ktorému nie je žiadny racionálny dôvod. Informoval o tom v tlačovej správe prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD) Peter Zemaník.

Zväz spracovateľov dreva uviedol, že Lesy SR zneužili dominantné až monopolné postavenie na trhu s drevom a tiež porušili vlastné zásady obchodnej politiky a enormne zvýšili ceny všetkých sortimentov listnatého dreva v čase, keď spracovatelia už uzavreli cenové ponuky svojich výrobkov pre odberateľov na Slovensku i v zahraničí.

„Argument, že Lesy SR, š.p. sa správajú trhovo neobstojí, pretože ceny listnatej suroviny sa v okolitých krajinách po prechodnom zvýšení, zapríčinenom dočasnou panikou a zvýšeným dopytom po palivovom dreve uberajú smerom dole a Lesy SR, š.p. len „zaspali dobu“. Nielen na slovenskom, ale aj na susedných trhoch badať stagnáciu trhu a zlepšovať si vlastný hospodársky výsledok nanúteným diktátom skokového zvýšenia ceny základnej suroviny považujeme za neštandardné, ak nie až nefér,“ uviedol prezident ZSD SR. Zároveň dodal, že arogantné konanie zvyšuje napätie na trhu so strategickou surovinou, ohrozuje podstatu a existenciu celého segmentu spracovania dreva na Slovensku a je v príkrom rozpore s Programovým vyhlásením Vlády SR a deklarovaným zámerom podporovať domácich spracovateľov dreva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články