20.4 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Lekárne vydali za prvé dva mesiace tohto roka viac ako desať miliónov eReceptov

Lekárne na Slovensku vydali za prvé dva mesiace tohto roka pacientom viac ako desať miliónov elektronických receptov. V minulom roku to bolo viac ako 66 miliónov. TASR o tom v piatok informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

„Po predpise lekárom platí pacientovi recept sedem dní, v prípade receptu na antibiotiká je platnosť tri dni, na omamné a psychotropné látky päť a na lekársky predpis pohotovostnej služby jeden deň,“ pripomenula Sivá.
      Na bežnom papierovom recepte bol podľa nej možný predpis dvoch liekov, v prípade eReceptu je to len jeden. „Upozorňujeme, že deň predpisu sa do limitu nezapočítava a ide len o bežné dni, nie pracovné, teda aj víkendy a sviatky,“ doplnila.

Elektronický recept sa v systéme zobrazuje do pár minút od predpísania, teda dá sa okamžite vybrať v lekárni. „Ak eRecept prepadne, teda pacient si ho včas nevyberie, je nutné sa znovu skontaktovať so svojím lekárom a požiadať ho o opätovné predpísanie,“ priblížila hovorkyňa NCZI.
      Opakovaný eRecept lekári podľa nej zväčša predpisujú pri chronických diagnózach, keď existuje predpoklad dlhodobej liečby. „Výrazne zvyšuje komfort pacienta, ktorý nemusí opakovane navštevovať lekára v priebehu niekoľkých týždňov,“ dodala.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články