12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Láka vás nádhera ruží a ich vôňa? V tom prípade sa vyberte na VÝSTAVU RUŽÍ v Arboréte Mlyňany

Na Slovensku je zrejme iba veľmi málo ľudí, ktorým by sa nepáčili ruže. A nielen ako kvety, ale aj ich vôňa, ktorá je vskutku nenapodobiteľná. Nie nadarmo sa preto hovorí, že ruža je kráľovnou medzi kvetinami, ktorá je navyše symbolom ženskosti, ale i lásky a vášne.

Kto by si chcel pozrieť množstvo kvetinových kráľovien a pričuchnúť si ich vône, ten má na to ideálnu príležitosť v Arboréte Mlyňany neďaleko Zlatých Moraviec. Práve tam sa totiž 17. a 18. júna uskutoční nielen výstava ruží, ale aj aranžmánov. A aby toho nebolo málo, návštevníci sa budú môcť zapojiť aj do ankety o najkrajšiu ružu. Kto pochybuje, že nebude mať z čoho vyberať, nech sa príde presvedčiť o opaku a svoju cestu na toto podujatie určite neoľutuje.

Ponitrianske múzeum pripravilo vzdelávací cyklus venovaný archeológii

Láka vás nádhera ruží a ich vôňa? V tom prípade sa vyberte na VÝSTAVU RUŽÍ v Arboréte Mlyňany
V Arbotéte Mlyňany môžu v tomto období návštevníci vidieť nádherne rozkvitnuté ruže, ktoré navyše i krásne voňajú. Foto: Jozef Uhlárik ml.

Arborétum Mlyňany má najbohatšiu a najcennejšiu zbierku cudzokrajných, najmä vždyzelených drevín na Slovensku. Rozsahom svojej unikátnej zbierky patrí k najväčším v strednej Európe. Arborétum sa nachádza medzi obcami Tesárske Mlyňany a Vieska nad Žitavou, jeho rozloha je 67 ha a nachádza sa tu vyše 2 300 druhov rastlín z viacerých kútov našej planéty, najmä z východnej Ázie, Kórey a Severnej Ameriky.

Láka vás nádhera ruží a ich vôňa? V tom prípade sa vyberte na VÝSTAVU RUŽÍ v Arboréte Mlyňany
Zdroj: FB / Arborétum Mlyňany SAV

Založené bolo koncom 19. storočia milovníkom prírody Štefanom Ambrózy-Migazzim, ktorému sa tu podarilo sústrediť cudzokrajné dreviny a aklimatizovať ich na naše podmienky. Dominantou areálu je romantický kaštieľ z roku 1894 s charakteristickou vežou. Hlavná vychádzková trasa meria 4,5 km. Arborétum je jedinečným parkom v celosvetovom meradle, pretože takáto zbierka v obdobných klimatických podmienkach inde neexistuje.

A teraz pozor! Najvhodnejšími mesiacmi na návštevu chránenej záhrady sú máj a jún, pretože práve vtedy kvitnú najkrajšie exempláre rastlín.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x