12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Kauza Strabag: Hra na slepého a hluchého….

Píše Igor Kršiak, autor pracuje v samospráve

Kauza Strabag: Hra na slepého a hluchého....
Igor Kršiak

Štvrtok 24.6.2021 na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Nitre sa mi prihodilo niečo, čo bude vo mne žiť a pretrvávať ešte dlho….

Mal som tú česť vrátiť sa na chvíľu medzi svojich, medzi svojich kolegov, priateľov na mestský úrad v Nitre. Pri niektorých som to prijatie zažil, pri niektorých som si to asi len dlho naivne myslel, lebo som zistil, že niektorých ľudí nemení doba, ale ich vlastný charakter.

Začalo sa to tým nešťastným statusom p. Hattasa na sociálnych sieťach, ktorý bol publikovaný ako akési víťazstvo v súdnom spore, a ktorý bol šikovne spojený s menom Kršiak a aj poznámkou o nejakých trestných oznámeniach. Tak som si na uvedený „marketingový“ status dovolil zareagovať poznámkou, že ma jednak udivuje to, že mesto ide bez boja a odhodlania niečo platiť, a teda, že veľmi rád prídem na Mestské zastupiteľstvo odprezentovať poslancom a verejnosti to, čo o celej veci viem ja.

A to som nemal robiť!

Celých dva a pol roka meno Kršiak nikomu nechýbalo, červené súkno vytvorilo mesto z mojej osoby hneď po úspešných voľbách súčasného vedenia. A čo je zaujímavé, v momente, ako som oznámil, že prídem na zasadnutie MZ sa zrazu zmobilizovali všetci právnici a advokáti, ktorých si primátor objednal len za „pár  drobných “ tisíc eur (pritom mesto má asi 15 právnikov) a začali niekoľkodňové hodinové porady a stretnutia. Áno, pre korektnosť uvádzam, že mi ponúkli stretnutie a dali mi asi 3 termíny, sranda len, že nie pred tým, ako dohodu o urovnaní podpísal primátor Hattas, ale až po strachu, že prídem na MZ a môžem im ten skvelý koncept narušiť.

Čo je na tejto kauze zaujímavé? Sú to tieto dva momenty:

Prvý moment je ten, že primátor mesta si dovolil podpísať dohodu o urovnaní za 265 tisíc EUR bez schválenia mestským zastupiteľstvom.

Druhý moment je ten, že pôvodne túto dohodu zverejnili páni z mesta len na Centrálnom registri zmlúv, nie na mestskej webovej stránke, na ktorej mesto zverejňuje všetko (v centrálnom registri mesto nikdy nezverejňovalo). Na mestskej webovej stránke sa to objavilo až pred zasadnutím MZ, že by náhoda? Alebo to nikto na centrálnom registri len nemal nájsť?

B je správne. Nemal to nikto nájsť.

Svedčí o tom aj fakt, že primátor Hattas zvolal utajené porady poslancov MZ, aby ich presvedčil o „výhodnosti“ tohto obchodu a na zastupiteľstve už len všetko tichučko bez reptania poschvaľovali.

Dôvod, prečo v tichosti? Neuveríte! Aby sa druhá strana sporu nedostala k nejakým informáciám, ktoré, keby odzneli na MZ, mohla by ich využiť v súdnom spore. Bol som prítomný na MZ a ešte som si uvedený záznam pre istotu aj raz prehral, ale poviem, že jediní, kto na MZ pomenoval veci, ktoré by mohla protistrana na súde použiť, bolo vedenie mesta a právni zástupcovia mesta.

Odporúčam si pozrieť toto síce únavné vystúpenie MZ, ale poučné. A na konci vystúpenia budeme zmätení, kto koho vlastne zastupuje.

Myslím, že nie je dôvod viniť advokátsku kanceláriu, lebo predpokladám, že postupovala len podľa pokynu klienta, podľa pokynu primátora Hattasa, a to urovnať spor za  300 tisíc EUR z mestskej peňaženky. Myslím, že advokáti sa nemali prečo zamýšľať nad tým, ako ochrániť 300 tisíc EUR mesta, pokyn predsa znel jasne. Keď vám niekto zaplatí, aby ste vykopali jamu, nebudete sa zamýšľať, na čo vám tá jama bude. Vykopete ju a basta!

Možno sa len bolo treba zamyslieť nad tým, či tento pokyn primátora bol „mentálne spôsobilý“ na to, aby chránil záujmy Mesta Nitry. Nebol.

Ako som aj na zastupiteľstve uviedol, ja sa nechcem dotknúť obchodného mena firmy STRABAG, ktorá asi nerobila toto dielo ako jediné pre mesto, myslím, že tento spor nebol vyvolaný so žiadnym úmyslom domáhať sa niečoho, čo firme nepatrí a myslím, že práce, ktoré pre mesto firma robila, boli vždy pozitívne hodnotené. V celom spore ide len o takú maličkosť, trošku sa povenovať tomu, kto je za toto celé zodpovedný.

Keď si pozriete vystúpenie z mestského zastupiteľstva, meno firmy MH Invest, ktorá bola za celý tento problém zodpovedná, z úst primátora neodznelo ani raz. Tak ako neodznelo ani to, ako dôkladne sa vieme povenovať tomuto sporu, aby sme ochránili naše mesto od platenia. Ani raz neodznelo z úst primátora, že chce bojovať o čo najlepší výsledok. Odznelo len to, že to treba rýchlo schváliť a zaplatiť. Lebo inej cesty niet. Lebo on to už podpísal !

Ja som prišiel povedať na zastupiteľstvo o tomto prípade iba to, čo som vedel, čo som cítil, že by Nitre mohlo pomôcť. Výsledok bol asi taký, že všetky moje argumenty boli hneď hodené do koša, len aby nikto nenarušil dohodnutý obchod.

Keď si pozorne prečítame materiál, ktorý spracovali právnici mesta alebo právni zástupcovia mesta, tak správa obsahuje informácie, ako spor vznikol (poznámka: značne neúplné informácie), ďalej právny názor firmy Strabag, s ktorým sa ako náhodou všetci stotožnili, ďalej, koľko je hodnota sporu dnes, a kto koľko právnych úkonov uskutočnil. Štatisticky poňaté fantasticky. Vzbudiť dojem, že neexistuje iná cesta?

Zaujalo ma, že správa neobsahuje ani jednu zmienku o tom, čo môže svedčiť v prospech mesta, aký je právny názor našich právnikov na stav a možnosti úspechu v spore, nejaké alternatívy riešenia, koľkokrát sme oslovili MH Invest kvôli zodpovednosti.

Pýtal som sa, prečo?? Odpoveď znela, aby sme nevyzrádzali našu taktiku druhej strane a nezverejňovali niečo, čo chceme tajiť. A toto snáď nemôže byť ani pravda. Nevyzradiť taktiku mesta a pritom sa slepo stotožniť s taktikou súpera. Geniálny ťah.

Nakoniec sa mi od vedenia mesta, právnych zástupcov a pár šikovných poslancov dostalo len to, že kde sú všetky dokumenty, prečo ich ja mám a mesto nie. Dokonca niektorí koketovali s myšlienkou, že som ich zlikvidoval. Veľmi logické. Presne som 2,5 roka čakal, že sa mesto bude jedného pekného dňa chcieť dohodnúť na vyplatení a ja zlikvidujem všetko, čo môže Nitre pomôcť. Takýto úsudok si zaslúži obdiv a potlesk. Stačí sa len opýtať, čo by som z toho asi mal? Asi tých 300 tisíc. Lebo pripisovať jednému človeku takúto moc znie síce povzbudivo, akurát nie od tých, ktorí ani nevedia, že mestské zmluvy sú zverejnené na mestskom webe.  A pokiaľ to niekto spája s nejakou politickou ambíciou, tak asi s ambíciou toho, kto chce vytiahnuť z vačku mesta 300 000 eur.

Za všetko svedčí fakt, že si mesto odo mňa žiada dokumenty, ktoré aj dnes má. Len ich nevie, alebo nechce nájsť. A to myslím doslovne, lebo ťažko uveriť tomu, keď si dnes odo mňa mesto žiada dokumenty, napr. zmluvy, ktoré má už 9 rokov zverejnené na svojej webovej stránke. Tomuto sa nedá uveriť, tu sa dá od zúfalstva iba plakať. Keď p. Hattas, Horák, p. Buranská alebo ktokoľvek ďalší  na meste dnes márne hľadá dokumentáciu, s ktorou ako zázračne nikto, okrem Kršiaka, nepočítal, tak tvrdím, že na meste nemá čo robiť. A pripisovať Kršiakovi, že riadil tento spor, ku ktorému nebol ani spis, už asi ani netreba komentovať, toto hraničí s intelektom blbca.

Z toho mi vychádza len jedno. Mesto posudzovalo, alebo chcelo posudzovať, iba dokumenty, ktoré obhajovali ten fantastický návrh urovnania.

Ponúkol som bezodplatne pomocnú ruku mestu, pretože mi je ťažko, keď vidím aký amaterizmus a nechuť riešiť problémy mesta dnes vládnu na radnici mesta.

Niekedy sa mi zdá, že sa dnešné vedenie mesta slovíčka ako „transparentnosť“, „efektívnosť“ alebo „úprimnosť“ zabudli skôr, ako zišli z trenažérov, na ktorých sa ich naučili.

Ponaučenie je asi také, že niekedy sa netreba unáhliť. Myslím tým konkrétne unáhlený status vedenia mesta Nitra, v ktorom sa objavilo moje meno.

EDIT: Dnes, 6.7.2021 mi o 13.16 hodine volal poradca primátora Hattasa Henrich Varga, ktorý ma obvinil z kampaňovania Igora Kršiaka a tendenčnosti a upozornil ma na to, že v komentári Kršiaka treba opraviť tvrdenie, že sa spomínaný status nepublikoval primátor mesta Nitra Marek Hattas, ale bol zverejnený na FB mesta Nitra. Upozorňujeme, že Igor Kršiak reagoval komentárom iba na naše otázky k problému, finančne jeho publikovanie nepodporil, a ani nijako inak neprispieva a neprispel na chod a fungovanie tohto portálu. Henrieta Ďurovová, šéfredaktorka nitranoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články