-3 C
Nitra
pondelok, 4 decembra, 2023

Kandidáti do RADY pre MEDIÁLNEJ služby prešli verejným vypočutím. Opozícia to ODIGNOROVALA

Členovia Výboru NR SR pre kultúru a médiá, vypočuli v pondelok všetkých uchádzačov, ktorí sa hlásia do Rady pre mediálne služby. Záujem prejavilo 12 kandidátov, ktorí predstavili svoju víziu. Každý z nich mal na svoju prezentáciu 10 minút, rovnaký čas bol na otázky poslancov.

Kandidáti do RADY pre MEDIÁLNEJ služby prešli verejným vypočutím. Opozícia to ODIGNOROVALA
„Verím, že poslanci parlamentu vyberú kvalitných členov, ktorí rozšíria kompetencie Rady napríklad v tých oblastiach, ktoré jej pribudli s novým mediálnym zákonom,“ vysvetlil Kristián Čekovský.

„Budúci členovia Rady pre mediálne služby sa museli pripraviť najmä na to, že minulý rok sme prijali nový mediálny zákon, ktorý zásadne zmenil fungovanie tohto regulačného orgánu. Som rád, že viacerí kandidáti sa venovali nielen televíznemu, či rozhlasovému vysielaniu, ale aj internetovému priestoru, kde Rada získala nové kompetencie,“ zhrnul predseda mediálneho výboru Kristián Čekovský.

Kandidáti do RADY pre MEDIÁLNEJ služby prešli verejným vypočutím. Opozícia to ODIGNOROVALA
Rada pre mediálne služby je orgánom dohľadu verejnosti nad vysielaním elektronických médií. Vypočutie kandidátov

Svoje profesionálne skúsenosti predstavili: Andrea Cox, Andrea Erdösová, Martin Figura, Martin Kasarda, Zoltán Pék, Vladimír Repčík, Tomáš Sasák, Milan Sedláček, Nataša Slavíková, Mária Tóthová Šimčáková, Roman Vavro a Andrej Zmeček.

Ktorý politik NAJVIAC polarizuje spoločnosť? Prieskum to ukázal jasne

Rada pre mediálne služby je orgánom dohľadu verejnosti nad vysielaním elektronických médií. Dlhodobo rozhoduje napríklad o sťažnostiach na televízne a rozhlasové vysielanie, ale aj o prideľovaní frekvencií. Vznikla z bývalej Rady pre vysielanie a retransmisiu. Po prijatí nového mediálneho zákona, ktorý platí od augusta minulého roka sa výrazne posilnila jej úloha v oblasti digitálnych médií. Oveľa ráznejšie môže zakročiť proti dezinformáciám a nelegálnemu obsahu na sociálnych sieťach. Globálne platformy ako Facebook, či Youtube môže požiadať, aby stiahli škodlivý materiál.

„Personálne obsadenie Rady pre mediálne služby je v súčasnej dobe dezinformácií a nenávistného obsahu veľmi dôležité. Aj preto sme pred dvomi rokmi zaviedli verejné vypočutie kandidátov, čím sme zvýšili nielen transparentnosť výberu, ale aj profesionalitu ľudí, ktorí sa do Rady hlásia. Verím, že poslanci parlamentu vyberú kvalitných členov, ktorí rozšíria kompetencie Rady napríklad v tých oblastiach, ktoré jej pribudli s novým mediálnym zákonom,“ vysvetlil Kristián Čekovský.

Na verejnom vypočutí sa nezúčastnil ani jeden opozičný člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá. „Poslanci, ktorí v parlamente zastupujú strany ako Smer, Hlas, či ĽSNS, žiaľ, všetkým kandidátom ukázali, že ich nezaujímajú. Obávam sa, že ak na Slovensku dôjde k politickej zmene, tak sa títo politici vrátia k tomu, že tieto orgány budú obsadzovať výlučne politicky,“ uzavrel Kristián Čekovský.

Voľba dvoch nových členov Rady sa uskutoční už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá sa začína v utorok 31. januára.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x