1.1 C
Nitra
sobota, 2 decembra, 2023

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpa. Ako je na tom váš kraj?

Lekári vo štvrtom kalendárnom týždni nahlásili 45 990 akútnych respiračných ochorení (ARO). Chorobnosť tak v porovnaní s týždňom predtým stúpla o 4,8 percenta.

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpa. Ako je na tom váš kraj?
Ochorenia hlásilo 53 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 43 percent všeobecných lekárov pre dospelých. (foto: freepick)

Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Prešovskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji. Najčastejšie postihovali akútne respiračné ochorenia deti do 5 rokov veku. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2 404 osôb, čo predstavuje 5,2 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy – 1 242, ostatné komplikácie predstavovali pneumónie – 807 a otitídy – 355,“ uviedol ÚVZ. Ochorenia hlásilo 53 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 43 percent všeobecných lekárov pre dospelých.

V štvrtom kalendárnom týždni ohlásili lekári 5 976 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO). Predstavuje to 13 percent z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s 3. týždňom chorobnosť klesla o 0,7 percenta. „Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine detí do 5 rokov,“ informoval úrad. Prerušenie vyučovania hlásili v 60 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Celkovo išlo o 45 materských škôl, z čoho 11 bolo v Trnavskom a Košickom kraji, sedem v Žilinskom kraji, päť v Banskobystrickom kraji, po štyri v Nitrianskom a Trenčianskom kraji a tri v Prešovskom kraji. Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu sa v uplynulom týždni týkalo aj 15 základných škôl, z čoho štyri boli v Banskobystrickom a Košickom kraji, tri v Trnavskom kraji a po dve v Nitrianskom a Žilinskom kraji. V uplynulom týždni boli hlásené aj dva prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia z Trnavského a Prešovského kraja. Ako uvádza ÚVZ SR, od začiatku chrípkovej sezóny bolo hlásených celkovo 97 prípadov ochorenia SARI, ktoré v štyroch prípadoch skončili úmrtím.

V štvrtom kalendárnom týždni potvrdili PCR testy 319 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19, čo je o 4,8 percenta menej ako v týždni predtým. a 321 pozitívnych vzoriek vyšetrených antigénovými testami, čo je o 5,6 percenta viac ako v 3. kalendárnom týždni. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali vo vekovej skupine 65 a viacročných. Hospitalizovaných je 295 pacientov. Ochoreniu doteraz podľahlo celkovo 20 940 osôb. Podľa informácií z ÚVZ SR bolo najviac prípadov od začiatku roka 2023 zaznamenaných v Košickom, najmenej v Žilinskom kraji.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x