18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Kalvária praskala vo švíkoch. Rómske deti mali 1. sväté príjímanie

V sobotu, 20. mája, mali nitrianski Rómovia svoj veľký deň. Deti z rodín olašských Rómov mali totiž svoje prvé sväté prijímanie v kostole na Kalvárii.

Kalvária praskala vo švíkoch. Rómske deti mali 1. sväté príjímanie
Svätú omšu pri slávení 1. svätého príjímania v kostole na Kalvárii celebroval páter Matej Reiner SVD

Ten o dvanástej hodine praskal doslova vo švíkoch a slávnosti sa zúčastnili všetci, ktorých deti túto sviatosť prijali. Dievčatá v krásnych bielych šatách, chlapci v slávnostných oblekoch, bohaté dary a dobrá nálada. A potom bašavel, aký sa len tak nevidí! Pozvanie na oslavu sme prijali aj my a tak sme sa ocitli za bohatým stolom širokej rodiny Jaroslava Biharyho, ktorý sa snaží predstaviť život a kultúru našich Rómov aj prostredníctvom občianskeho združenia Lovári. Zábava to bola poriadna a treba uznať, že nitrianski Rómovia si to vedia poriadne užiť.

Kalvária praskala vo švíkoch. Rómske deti mali 1. sväté príjímanie
1. sväté prijímanie v kostole na Kalvárii

„Tento dvor, Kalvária ako taká, všetci sme tu rodina,“ prezradil nám Jaroslav Bihary o rodine, v ktorej sme sa ocitli. „V tejto rodine žije najstarší pán v našej komunite, má vyše 80 rokov, a jeho štyria pravnuci mali prvé sväté prijímanie. Rovnako, ako aj môj vnúčik. Tak sme sa dali dokopy, a sú tu všetci.“ Bašavel, teda poriadna rómska oslava, sa chystala dôkladne a poriadne. Okrem jedla a pitia nechýbali ani obrovské vyzdobené torty, a samozrejme, živá hudba. Prekvapilo nás, že aj na takejto oslave boli ženy od mužov oddelené a tak nás zaujímalo, prečo.

Kalvária praskala vo švíkoch. Rómske deti mali 1. sväté príjímanie
Jaroslav Bihary

„U nás pri každej  takejto spoločenskej akcii dievčatá alebo ženy sedia zvlášť, nesedíme pri jednom stole, to je odjakživa,“ prezradil nám Jaroslav Bihary. „Prečo? Nuž,  lebo so ženou si môžem prehodiť pár slov kedykoľvek, ale s kamarátom, ktorým som sa nevidel dlhšie, nie a toto je príležitosť sa porozprávať. Možno je to zvyk taký skôr moslimský, ale aj my to praktizujeme od nepamäti, tak takto sa to u nás robí. Je to tradícia.“

Kalvária praskala vo švíkoch. Rómske deti mali 1. sväté príjímanie
Chlapci na 1. svätom prijímaní

Svätú omšu pri slávení 1. svätého príjímania v kostole na Kalvárii celebroval páter Matej Reiner SVD. „Bol by som veľmi rád, keby sa deti dostali aj na birmovku a k ďalším sviatostiam, rovnako, aby sa aj začali neskôr sobášiť v kostole,“ povedal nám páter Reiner, ktorý slávnosť pochválil, rovnako ako aj deti, ktoré sa jej zúčastnili.

YouTube video

Nie každý má príležitosť nahliadnuť do súkromia nitrianskych rómskych rodín, preto si takéto pozvanie naozaj vážime. Pozrite sa spolu s nami, ako to tam vyzeralo.

Hena Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x