15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Jaroslav Naď: O dobrovoľnej vojenskej príprave sa rozhodne v najbližších týždňoch

Dobrovoľná vojenská príprava (DVP) tento rok pravdepodobne nebude. Pre TASR to uviedol dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď s tým, že finálne sa rozhodne v najbližších týždňoch. S realizáciou DVP sa nerátalo, keďže rezort chcel otvoriť aktívne zálohy aj ľuďom bez vojenských skúseností. Predmetný návrh však neprešiel v parlamente.

„Vzhľadom na to, že sme plánovali už v tomto čase naberať ľudí do aktívnych záloh, rozhodli sme sa, že DVP nebudeme realizovať. Teraz, keď nastala nová situácia, tak to ešte budeme prehodnocovať. Budeme mať k tomu poradu aj s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR a rozhodneme sa v najbližších týždňoch,“ skonštatoval Naď. Konanie DVP tento rok už nepredpokladá, no nevylučuje ho. Zmeny v aktívnych zálohách Naď už neplánuje do volieb presadzovať. „Uvažovali sme o tom, že by sme to urobili formou poslaneckého návrhu, ale keďže je v parlamente taký chaos, že je veľmi ťažké predpokladať, čo sa podarí alebo nepodarí tadiaľ nechať schváliť, rozhodli sme sa, že to pripravíme na ‚kompletku‘ a bude to riešiť až nový minister,“ priblížil.

O MOBILIZÁCII sa už vážne diskutuje aj v Česku. Odborníci tvrdia, že ľudia, ale ani štát, na to nie sú pripravení

Na dobrovoľnú vojenskú prípravu sa vlani prihlásilo vyše 500 záujemcov, nastúpilo však iba 70 úspešných uchádzačov. Po úspešnom ukončení výcviku sú absolventi povýšení na vojakov 2. stupňa a zaraďovaní do záloh, pričom majú otvorenú možnosť vstúpiť aj do aktívnych záloh a byť tak pripravení na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu.

Nízky záujem eviduje rezort aj o aktívne zálohy. V súčasnosti môže byť do nich zaradený občan, ktorý slúžil v Ozbrojených silách SR alebo v niektorom z bezpečnostných zborov. Ministerstvo ich chcelo otvoriť aj ľuďom, ktorí neabsolvovali dobrovoľnú vojenskú prípravu. Novela zákona o brannej povinnosti nenašla podporu v parlamente.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x