24.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

O MOBILIZÁCII sa už vážne diskutuje aj v Česku. Odborníci tvrdia, že ľudia, ale ani štát, na to nie sú pripravení

Mobilizácia! Slovo, ktoré bolo na Slovensku skloňované v súvislosti s vojnu na Ukrajine pred niekoľkými mesiacmi. Vláda ju síce vyvrátila, ale podobnú problematiku riešia už aj naši susedia v Česku. I tam sa táto téma dostala do popredia záujmu bežných ľudí.

Na falošné povolávacie rozkazy upozornilo pre časom nielen Ministerstvo vnútra SR, ale aj dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. Rezort vnútra ubezpečil, že žiadne povolávacie rozkazy nie sú z úrovne okresných úradov distribuované. „Ministerstvo upozorňuje, že ide o hoax a žiadne povolávacie rozkazy sa z úrovne okresných úradov nedistribuujú,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Riaditeľ Mlynu Kolárovo: UKRAJINSKÉ obilie JE vo VIACERÝCH mlynoch, prečo sa kontaminácia objavila iba u nás?

Pred odvodovú komisiu by predstúpili aj tí s tzv. modrou knižkou

Slovákov ubezpečil, že žiadna mobilizácia či rozposielanie povolávacích rozkazov sa nekoná, ani nechystá, aj minister obrany Jaroslav Naď. „Toto je už naozaj vrchol šírenia poplašných správ!“ soptil Naď. Odvody, mobilizácia, telesná zdatnosť spoločnosti sú témy, ktoré dnes hýbu českou verejnosťou asi najviac. Portál parlamentnilisty.cz (OUR MEDIA, ktorá vydáva na Slovensku napr. Pravdu) o nich hovoril s dvoma odborníkmi v odboroch, ktoré sa ich priamo dotýkajú. S vojenským historikom Jiřím Fidlerom a inštruktorom kurzov prežitia Amarom Ibrahimom. A veruže nedošli k veľmi optimistickým záverom. „Tak uvidíme, či všetky tie správy ohľadom odvodov a mobilizácie nie sú len salámovou taktikou, alebo či ide o dlhodobý a jasný plán,“ zamyslel sa vojenský historik Jiří Fidler, ktorý slúžil v armáde jedenásť rokov, naposledy ako vedecký pracovník Vojenského historického ústavu Praha. 

Naď: Mobilizácia sa nechystá a každý, kto to tvrdí, je falošný luhár, ktorý chce strašiť ľudí

„Vzhľadom na to, že mi už bolo šesťdesiat, tak môžem byť v pokoji. Pretože poznám odbornú úroveň niektorých plukovníkov a generálov, tak viem, že pod nimi by som v krízovej situácii rozhodne slúžiť nechcel,“ podotkol Fidler, lenže branná povinnosť sa vzťahuje takmer na šesť miliónov žien a mužov v českej republike. Branný zákon v prípade ohrozenia totiž počíta s tým, že sa z civilistov stanú vojakmi v zálohe ľudia od osemnástich do šesťdesiatich rokov, a to bez rozdielu pohlavia. Pred odvodovú komisiu by predstúpili aj tí s takzvanou modrou knižkou a museli by rešpektovať aktuálne rozhodnutie. Lekári z Ústeckého kraja dostali „čerstvý“ dokument, podľa ktorého by mali natrénovať, ako vykonávať odvodové konania. 

Do škôl by sa mala vrátiť branná výchova

„Dovoľujeme si vás informovať o skutočnosti, že na 18. 5. 2023 je plánované vykonanie mobilizačného cvičenia na overenie pripravenosti a uskutočniteľnosti odvodného konania, kde sa rozhoduje o schopnosti občana vykonávať vojenskú činnú službu,“ píše sa aj v dokumente. „Doteraz trénovali s papiermi po kanceláriách, a teraz chcú vziať civilov, aby im pomohli s odvodmi. Armáda však nemá žiadne poriadne páky, ako to direktívne urobiť. Preto je ten rozoslaný dokument taký úctivý,“ vysvetľuje historik a autor desiatok kníh z Kladna. „V tomto Česko veľa zaostalo. Do škôl by sa mala vrátiť branná výchova, aby mládež bola pripravená. Inak by to mohlo dopadnúť tak, že vyberie svoje inteligentné mobily a začne si googliť, ako rozrobiť oheň,“ podotýka Amar Ibrahim, inštruktor kurzov prežitia firmy Outdoor Survival z Domažlíc, ktorý za bývalého režimu absolvoval bežnú dvojročnú základnú vojenskú službu. 

Já občan: Česi sa už vážne chystajú na mobilizáciu! Dotkne sa mužov aj žien od 18 do 60 rokov!

Ibrahim má vraj v súčasnosti práce nad hlavu. Dovzdeláva záujemcov z armády, stará sa o rôznych adeptov kurzov o sebazdokonalenie, ale prednáša aj v školách. V prípade ohrozenia by podľa neho mal byť štát pripravený na rôzne scenáre. Podľa Fidlera štát zorganizovať aspoň čiastočnú mobilizáciu v dnešnej dobe nedokáže. „Vyhlásiť ju môže, ale tým celá mobilizácia skončí. Nie sú kapacity na jej realizáciu. Spoločnosť to navyše neberie vážne, čo je ďalší problém. A aj keby odviedli napríklad päťdesiat tisíc mladých mužov, tak nebudú vedieť čo s nimi, pretože ich nemajú kam umiestniť, do čoho obliecť a čím vyzbrojiť,“ hovorí Fidler a vracia sa do československej minulosti: „V septembri 1938, po vyhlásení mobilizácie, bola daná dohromady armáda obsahujúca jeden a pol milióna mužov. Pre nich boli ale prichystané zásoby výstroja, zbraní, streliva a presne sa vedelo, ako to urobiť. Zvládli to počas týždňa. Dnes by to vyhlásili, týždeň o tom hovorili, a potom by to pomaly utíchlo. Avšak ako vtedy, tak aj dnes, na čele generálneho štábu stáli a stoja štyria generáli.“

Fyzička aj zručnosť naozaj veľmi upadajú

„Neviem, nie som vojenský expert ani analytik,“ odpovie najskôr ohľadom témy Amar Ibrahim, potom ale predsa len dodá: „Myslím, že nie. Ani neviem, čo by tým ľuďom dali do rúk. Ani vojaci so základným výcvikom nie sú „rýchlokvasky“. Človek sa musí zžiť s fyzickou námahou, zbraňou, nepohodlím, a tak ďalej. To nie je len tak. Náš štát by sa na to mal začať pripravovať, a potom to poprípade urobiť, ale nie, že to chce robiť hneď. Keby mala prísť vojna, tak si budú musieť mladí chlapci vyklepávať helmy z hrncov, čo hovorí za všetko!“ V novej českej obrannej stratégii, ktorú má na Ministerstve obrany na starosti námestník pre riadenie sekcie obrannej politiky a stratégie Ján Jireš, by sa mali odraziť dve poučenia z vojny na Ukrajine. Dostatočné zásoby a schopnosť mobilizovať. V rozhovore pre iROZHLAS.cz Jireš vyhlásil, že nepredpokladá všeobecnú mobilizáciu ako v roku 1938, a povedal:

Elon Musk zaťal do živého: „Pokiaľ stratíte slobodu slova, už niet návratu!“ A potom doslova znemožnil moderátora BBC (VIDEO)

„Mobilizácia neznamená iba povolanie vojakov a záložníkov, ale znamená to v prípade potreby celkovú mobilizáciu spoločnosti a ekonomiky, nie je to len o vojakoch, je to aj o všetkých zdrojoch vrátane potrebnej infraštruktúry.“ Podľa autora knihy Kurz prežitia pre deti Ibrahima je na tom česká mládež, čo sa týka fyzičky, veľmi zle. „Testy v armáde sa museli zľahčiť a my v kurzoch sme museli skrátiť vzdialenosti, pretože sa niektorí už po troch kilometroch sťažovali, aké je to hrozné. Fyzička naozaj veľmi upadá. Rovnaké je to aj so zručnosťou. Keď sa na niektorých ľudí pozerám, ako držia napríklad kresadlo, je mi do plaču. Ale za to môže celá spoločnosť. Mládež je zvyknutá ťukať do jemnej klávesnice telefónu, alebo počítača, ale skrutkovanie či zatĺkanie klinca jej ide oveľa horšie,“ popisuje vlastné skúsenosti Amar Ibrahim.

Rapídny prepad v sile a vytrvalosti u mládeže

„Keby išlo o to byť operátormi dronov, ktorých veľmi nemáme, vzhľadom na vzdelanie a prax českej mládeže, tak by som v tom problém nevidel. To by zrejme zvládli veľmi dobre. Keby sme ale od niekoho dostali sedemdesiat tankov, tak si nie som istý, či by počas roka mohli vyjsť, pretože si nie som istý, či by sme dokázali dať dohromady sedemdesiat posádok vycvičených v čate, rote a prápore. Také veci sa musia plánovať dlhodobo. Nejde to robiť štýlom, dostanem nápad, postavím armádu,“ hovorí Jiří Fidler a opäť sa obzerá do histórie: „To skúsil Hitler v roku 1935, ale mal naozaj dobre pripravený základ. Roku 1939 vyhrával, pretože mal technickú prevahu. O niekoľko rokov skôr by to mohol byť problém. Všeobecnú mobilizáciu však bol schopný vyhlásiť až v roku 1942.“ Keď tento rok odborníci z Technickej univerzity v Liberci po sto rokoch – v roku 1923 vykonali testy vtedajšej mládeže telocvikár a sokol Emanuel Roubal so synom Janom, lekárom – testovali v niektorých českých školách fyzickú zdatnosť mládeže, zaznamenali v sile a vytrvalosti rapídny prepad.

Dodo Púchovský, foto:freepik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

1 komentár

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
1 Komentár
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Tibor Kovac
1 rok späť

Mala poznamka k tej mobilizacii.Po prve nikto nas nenapadol!A zabuda sa na tych ktorym Vaclav Havel umoznil odopriet vojensku sluzbu!A riadne si odsluzili civilnu sluzbu.Tych muzov je vela okrem ineho.Zobudte sa!!!!!

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

1
0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x