3.1 C
Nitra
sobota, 28 januára, 2023

Ján HUBINSKÝ: Chcem urobiť všetko preto, aby som sa raz opäť vo svojej vlastnej krajine mohol cítiť lepšie

Volám sa Ján Hubinský, mám 48 rokov a žijem v Nitre. Mnohé roky sa venujem oblasti zdravej výživy a zdravého životného štýlu, ktoré nás následne vedú k vyššej kvalite života, ktorý človek žije.

Ján HUBINSKÝ: Chcem urobiť všetko preto, aby som sa raz opäť vo svojej vlastnej krajine mohol cítiť lepšie
Ján Hubinský

Takmer polovicu svojho života som prežil mimo našej krajiny. Prešiel som si viac ako 30-timi krajinami a z toho v Nemecku a Austrálii som niekoľko rokov aj žil. Mám za sebou bohatú históriu stretnutí a rozhovorov s ľuďmi z rôznych kútov sveta, ktorí pochádzajú z mnohých kultúr, majú rôzne vierovyznania, svetonázory a predstavy o tom, čo je to byť šťastný.

V oblasti zdravia mám za sebou spoluprácu so svetovou špičkou v oblasti zdravia, zdravej výživy, celostnej medicíny a prírodnej liečby ľudského tela. naučil som sa veľa o tom, prečo na zemi žijú aj ľudia zdraví, aj ľudia chorí a prečo je tomu tak. Dnes, keď my všetci, ľudia tejto planéty, zažívame obdobie, ktoré často neľahko nesieme, nazývame ho náročným.

V skutočnosti nám ale nikto nikdy negarantoval, že naše životy budú také, alebo onaké, alebo že by mali byť inými, akými sú. Zvyk je železná košeľa a keďže sme si na niečo za posledné roky zvykli, ťažko sa toho vzdávame. Tak to je aj teraz, keď pociťujeme, že sme ukrátení o mnoho z toho, čo nám ešte do nedávna pripadalo ako samozrejmosť.

Cestovanie, kultúra, reštaurácie, zábava, vzdelávanie, zamestnanie. Všetko malo spoločné menovatele, ktoré nám zjavne uškodili. Tými menovateľmi sú „blahobyt a nadbytok“. To obrovské plytvanie, ten obrovský konzum a s tým všetkým súvisiaci obrovský prepad v medziľudských vzťahoch.

Už dávno pred tým, než vypuklo obdobie akéhosi vírusu, bola naša spoločnosť napadnutá chorobami, vyhoreniami, degradáciou a nábehom na kolaps, ktorému sa nedalo vyhnúť. A v mojich očiach vesmírne zákony už nezvládli vyrovnávať túto výrazne narušenú energetickú nerovnováhu v našom svete. Niečo sa stať muselo a všetko, čo sa kedy stalo, deje sa teraz a ešte sa stane, sa stane len vďaka tomu, že existujeme v nejakom čase. Každý jeden moment je časom na niečo a v každý jeden moment sa deje, mení, tvorí, vzniká, ale aj zaniká ohromné množstvo vecí, situácií, udalostí.

Prečítajte si aj Ján Hubinský: Len v spomalenom zábere z filmu uvidíme, čo všetko sa tu naozaj deje

Tým chcem povedať, že podľa mňa jediným skutočným pánom sveta, pre nás smrteľníkov, je čas. Každý, kto pozorne sleduje, čo sa okolo nás deje a aké dopady to na nás ako jednotlivcov má, si musel všimnúť, že rovnaká situácia nemá rovnaký dopad na každého. Je to preto, že každý si svoj život a pohľad naň modelujeme ako z plastelíny, ale každý úplne inak. Každý z nás tvorbu svojho života vníma odlišne a to je to fascinujúce.

Aj mňa táto nová éra upozornila na mnohé úkazy, ktoré som si pred tým nikdy neuvedomoval. Neviem prečo, ale práve v týchto asi najnáročnejších spoločenských skúškach, ktoré som ja vo svojom živote prežil, som sa naučil v sebe popri všetkom ostatnom objaviť aj pocit slobody, pocit spokojnosti, pocit pokoja, pocit ohromných možností, vďaka ktorým môžem pôsobiť na všetko, čo sa okolo mňa deje a na všetkých, ktorí okolo mňa žijú. A to bez ohľadu na to, či svet okolo mňa funguje tak, alebo onak.

Uvedomujem si, že aj môj čas sa tu, v tomto slzavom údolí, neúprosne každým dňom kráti a tak to máme všetci. Pre všetko, čo vo svojich životoch neurobíme v správnom čase a na správnom mieste, nám raz na smrteľnej posteli, zostane len ľútosť, že sme nevyužili svoje dary, svoj potenciál, svoje možnosti. To už ale bude neskoro na čokoľvek. Aj preto dnes každý jeden krok, ktorý robím, robím maximálne vedome, oduševnene, s plným pocitom, že žijem pre nejaký dôvod a že tu určite mám svoju úlohu, nie len pri napĺňaní svojich osobných záujmov a vášní, ale aj pri napĺňaní úloh, ktoré vnímam ako svoju povinnosť. Povinnosť a možno aj nepísaný záväzok voči planéte na ktorej žijem, voči prírode, vďaka ktorej je môj život rovnako dokonalý ako ona sama, voči ľuďom, ktorí tvoria moje okolie, voči mojim blízkym.

Dostal som v živote možnosť niečo sa naučiť a vybrať si nejaký smer. Ten môj ma naviedol smerom k zdraviu človeka, k jeho pochopeniu, udržaniu, niekedy k jeho náprave, či záchrane.

Ján HUBINSKÝ: Chcem urobiť všetko preto, aby som sa raz opäť vo svojej vlastnej krajine mohol cítiť lepšie
Ján Hubinský

Aj keď som sa mal vo svete dobre, moje korene ma predsa len stiahli sem, domov, na Slovensko a cítim, že je to tak správne a že som aj dnes na správnom mieste. Nemám pocit, že treba utekať, plakať, hnevať sa, či sťažovať sa. Tu, kde žijem, robím to, čo cítim, že robiť mám a to aj robiť budem. Pomáhať iným v oblasti zdravia, aby sa aj oni mohli presvedčiť, že kvalita života môže byť úplne iná a oveľa lepšia aj vo svete, ktorý sa dnes kľudne dá definovať ako šialený, či dokonca chorý. Sme sami sebe toľko dĺžni a je neuveriteľné, že aj keď nemusíme, rozhodli sme sa trpieť, zažívať bolesť, útrapy a často odtiaľto odchádzať zbytočne a predčasne.

Nie je dôležité, či to, čo robím, robím doma, na ulici, na klinike, alebo či by som to robil pre naše mesto. Nie je v tom žiadny rozdiel. Ak mi bude umožnené posunúť svoje vedomosti a schopnosti ľuďom vo svojom okolí, urobím tak.

Mnohí máme predsudky voči politike a ja som ich tiež mal. Ale prišiel som na to, že ak by nebolo nás, ľudí, nebola by ani politika. A tá politika je vždy v takom stave, v akom sme aj my, ľudia. Teda si uvedomujem, že tak, ako sa budem správať a ako budem konať ja, ako súčasť našej spoločnosti, tak sa budú veci diať aj v našej politike. Uvedomujem si, že od politiky som sa takmer celý život dištancoval, nezaujímal som sa o ňu. A aj to bola určite jedna z príčin, prečo aj ja som dnes svedkom toho, čo sa vo svete okolo mňa deje. Ako sa vraví, zlodej vždy dokáže využiť aj najmenšiu nepozornosť svojej koristi. A keďže ja som bol v tejto oblasti nepozorný veľkú časť svojho života, čo asi urobil ten, kto vie, čo s takouto nepozornosťou obyvateľov svojej krajiny vie a môže dosiahnuť? Urobil len to, čo sme mu dovolili, na čo sme mu vytvorili podmienky.

Preto nie som nahnevaný, ale som motivovaný. Motivovaný urobiť všetko preto, aby som sa raz opäť vo svojej vlastnej krajine mohol cítiť lepšie, ako sa cítim dnes. A to bez vynášania rozsudkov nad tým, čo robia iní. Lebo všetci nesieme plnú zodpovednosť za svoje činy a skutky a dnes už viem, že vyššia moc sa postará o všetko a o každého v rámci spravodlivého súdu. Ak bude dostatočná vôľa a dôvera ľudí okolo mňa, ich podpora a záujem o to, aby som prispel k tomu, aby naše mesto, naši ľudia, naše deti, žili zdravšie, ako tomu bolo doteraz, veľmi rád urobím to najlepšie, čo viem.

Nemali by sme totiž zabúdať na to, že my, Slováci, patríme žiaľ medzi najchorľavejších ľudí na svete. Poznáme dôvody a vieme, ako tomu zabrániť. Máme všetky odpovede na otázky, ako zbytočne, predčasne a bolestivo nezomierať. Ako sa nepozerať na generáciu detí, ktorá je dnes oficiálne označovaná za najohrozenejšiu, čo sa týka zdravia a dĺžky života.

Mám chuť, veľa síl, energie a elánu pracovať v prospech tejto spoločnosti, v prospech ľudí okolo seba, v prospech svojho mesta, v prospech svojej krajiny. Moje úmysly sú čisté, ničím a nikým neovplyvňované. Ide o čistú vášeň, záujem, jednoducho si myslím, že som len dostatočne dozrel na to, aby som si uvedomil, že som to ja, kto môže zmeniť svet, v ktorom žijem. A to je moje rozhodnutie a moja ponuka vám všetkým. Akokoľvek bude, zostanem kým som. Pochopil som, že ľudské šťastie pramení priamo z vnútra každého z nás. Preto si už nerobím falošné nádeje o tom, čo ma šťastným urobí a čo nie. Sám som si tvorcom svojho šťastia a jediné, čo ma napĺňa, podeliť sa o to šťastie so svojim okolím.

Verím, že tento svet nedospel ku svojmu koncu, ale len na rázcestie starej a novej etapy. A to je predsa výzva myslieť, robiť, tvoriť a zažiť aj niečo iné, než to, na čo sme boli zvyknutí a čo sme poznali do teraz. Som presvedčený, že stvoriteľ túto hru s názvom „ŽIVOT“ vymyslel tak, aby pokračovala a na to sa veľmi teším a pozývam vás na túto vzrušujúcu cestu časom.

Želám nám všetkým veľa trpezlivosti, vytrvalosti, schopnosti viac vidieť, počuť, vnímať, učiť sa a zažívať. Lebo zážitky, alebo empíria je to jediné, prečo sme sem prišli.

Ján Hubinský, Medzinárodný prezentér a fitness profesionál, autor publikácii o zdraví, člen Kampane za pravdu v medicíne, zakladateľ kliniky celostného zdravia a projektu stravovania založenom na báze celistvej rastlinnej stravy

www.studioiq.sk www.janhubinsky.sk, www.panibaklazani.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články