10.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Ján Čarnogurský: Minister obrany Jaroslav Naď je podvodník! Tvrdí bývalý premiér a prikladá k tomu aj dôkazy. Vrátane vyjadrení Naďa o dohode s USA

Slováci v súčasnosti okrem koronavírusu najviac rozoberajú možnú „dohodu“ našej a americkej vlády ohľadom obrannej spolupráce s USA. V médiách sa o nej už popísalo veľa, a to aj v súvislosti s nesúhlasnými stanoviskami k nej viacerých opozičných politikov, expolitikov či politických analytikov. Vláda si ale ide za svojím, teda že zmluva nebude pre nás nevýhodná.

Proti dohode o obrannej spolupráci, ktorá má vraj trvať „iba“ desať rokov je aj bývalý šéf KDH a expremiér Ján Čarnogurský, ktorý je zároveň predsedom Slovensko-ruskej spoločnosti. Skúsený právnik sa v blogu zameriava nielen na spomínanú kontroverznú dohodu, ale najmä na osobu ministra obrany Jaroslava Naďa, Ten je podľa neho vraj obyčajný podvodník, pričom toto svoje tvrdenie podopiera viacerými predchádzajúcimi vyjadreniami šéfa rezortu obrany.

Ján Čarnogurský: Minister obrany Jaroslav Naď je podvodník! Tvrdí bývalý premiér a prikladá k tomu aj dôkazy. Vrátane vyjadrení Naďa o dohode s USA
Expremiér a predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský sa ostro ohradil voči tvrdeniam ministra obrany Jaroslava Naďa a nazval ho podvodníkom. Zdroj: FB / Ján Čarnogurský

Jaroslav Naď pôsobil v organizáciách, ktoré poberali peniaze zo zahraničia

Ján Čarnogurský hneď na úvod píše, že minister obrany Jaroslav Naď napadol na svojej sociálnej sieti Branislava Fábryho a Slovensko-ruskú spoločnosť označil za Ruskom platenú mimovládku. Potom síce nápis stiahol, ale expolitik to bez povšimnutia nenechal. „Tým, ktorí čítali Naďov nápis oznamujem, že Slovensko-ruskú spoločnosť (SRS) neplatí ani Rusko, ani žiadna zahraničná či fyzická alebo právnická osoba. SRS vznikla v roku 2006 a nikdy nedostávala žiadnu finančnú podporu zo zahraničia. Všetky funkcie v SRS sú bezplatné,“ píše Ján Čarnogurský a dodáva, že keď musia niektoré činnosti zaplatiť, napr. ozvučenie námestia pri demonštráciách proti americkým základniam na Slovensku, alebo udržiavanie webovej stránky, platia ich z príspevkov svojich členov, prípadne z podpory svojich priaznivcov na Slovensku.

Dohoda o obrannej spolupráci s USA: Takéto sú podmienky spolupráce najmenej na desať rokov

Naďove klamstvo o financovaní SRS je podľa Ján Čarnogurského drzé tým viac, že Jaroslav Naď pôsobil v organizáciách, ktoré poberali peniaze zo zahraničia. „Vo wikipédii sa uvádza, že Jaroslav Naď bol v rokoch 2016 – 18 riaditeľom Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku. Inštitút uvádza na svojej webovej stránke ako partnerov dve slovenské ministerstvá, Európsku komisiu, NATO, vyslanectvá USA a Veľkej Británie. Chce pán Naď tvrdiť, že od partnerov, najmä od NATO a vyslanectiev USA a Anglicka nedostal SSPI žiadne peniaze? Aj GLOBSEC, v ktorom Jaroslav Naď tiež pôsobil, dostáva peniaze od zahraničných inštitúcií. V Rusku by museli podľa tamojších zákonov uvádzať pri svojom názve, že sú zahraničný agent. Podobné zákony sú aj v USA a ďalších západných krajinách,“ konštatuje šéf SRS na margo ministra obrany.

R. Fico: Dohoda medzi SR a USA je nevýhodná a porušuje suverenitu Slovenska

O budovanie amerických základní u nás vraj záujem nemal nikto. Vraj…

„Ale Jaroslav Naď je podvodník v závažnejšej veci. Pred voľbami, aj krátko po voľbách, keď sa chcel stať ministrom obrany, vyhlasoval, že žiadna americká základňa na Slovensku nebude. V rozhovore na webe Hlavné správy povedal dňa 9. marca 2020 (voľby boli 29. februára 2020): „Otázka o amerických základniach (na Slovensku – pozn. autora) nikdy nebola otázkou a nikdy otázkou nebude“. Na webe EURACTIV.sk dňa 20. apríla 2020 Jaroslav Naď povedal, že od spojencov by prijal podporu na rozvoj infraštruktúry, avšak „za podmienok, ktoré by si stanovila Slovenská republika“. Čiže predložené zmluvy s USA o letiskách Kuchyňa a Sliač stanovila Slovenská republika, teda on?“ vytiahol Čarnogurský na ministra ťažký argumentačný kaliber. „V povolebnom rozhovore s EURACTIV.sk Jaroslav Naď tvrdil, že budovanie amerických základní nikdy nebolo predmetom rokovania slovenskej vlády a záujem o ne nemal nikto. „Nechceli to ani Američania ani slovenská vláda, ani opozícia a ani sa to nikdy nestane“. Čiže nemalo sa to nikdy stať,“ uvádza ďalej Čarnogurský.

Harabin sa opäť bije za Slovákov. Tentokrát dáva na podpis hromadnú pripomienku k „Dohode“ o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskom a USA

Ministri Naď a Korčok dohodli podľa predsedu SRS s Američanmi zmluvu o poskytnutí letísk Sliač a Malacky-Kuchyňa ako americké základne: „V článku 3 ods. 1 návrhu zmluvy sa píše, že dohodnuté zariadenia a priestory (Sliač a Kuchyňa – pozn. autora) budú operačne riadiť ozbrojené sily USA. Operačne riadiť znamená všetko budú riadiť. Časť oboch letísk bude vyčlenená na výhradné použitie Američanov. Vstup do týchto častí bude kontrolovať armáda USA. Slovenských vojakov tam vôbec nemusí pustiť (čl. 3 ods. 2). Slovenská armáda na žiadosť Američanov sprostredkuje dočasný prístup a použitie (neohraničený – pozn. autora) na verejné aj súkromné pozemky mimo dohodnutých priestorov, t. j. po celom Slovensku a dokonca zadarmo. Aj podľa čl. 4 ods. 1 návrhu zmluvy armáda USA môže prepravovať, rozmiestňovať a skladovať obranné zariadenia, zásoby a materiál v dohodnutých priestoroch (Sliač, Kuchyňa) a na iných miestach podľa vzájomnej dohody. Čiže na území celého Slovenska,“ uvádza náš skúsený právnik.

Kam sa podela vaša česť a zodpovednosť? Predáte Slovensko za 100 miliónov? Nehanbíte sa? Pýta sa Eduard Chmelár našich politikov

Základne, slúžiace vojakom USA, zatiahnu Slovensko do amerických vojen

Armáda USA podľa Jána Čarnogurského len vopred informuje slovenského výkonného zástupcu o typoch, množstvách a harmonogramoch dodávok rozmiestneného materiálu. Takto rozmiestnený materiál bude výlučne určený na použitie ozbrojenými silami USA a ozbrojené sily USA budú mať výlučnú kontrolu nad prístupom k takémuto materiálu. „Každý článok zmluvy začína vetou „Pri plnom rešpektovaní suverenity a zákonov Slovenskej republiky“. Nuž, suverenita a zákony Slovenskej republiky budú akože rešpektované schválením zmluvy vládou, parlamentom a podpisom prezidentkou. Potom už budú nasledovať články zmluvy, ktoré uvádzam vyššie. Ak má niekto pochybnosti, či podľa zmluvy budú na Slovensku americké základne, nech sa opýta komentátora denníka SME Petra Schutza,“ poukazuje expremiér, ktorý ešte pre porovnanie dodáva:

GP SR: Návrh Dohody v predloženom znení má prvky, ktoré majú potenciál OHROZIŤ zvrchovanosť SR

„Slovenský štát podpísal tzv. Ochrannú zmluvu s nacistickým Nemeckom v marci 1939. Ochranná zmluva bola obsahove podobná terajšej zmluve s USA, ale priestorovo sa vzťahovala len od hraníc vtedy Protektorátu po východný okraj Malých Karpát a Javoriny. Zmluva s USA sa vzťahuje na celé Slovensko. Terajšia zmluva je horšia ako zmluva s nacistickým Nemeckom. Letisko Kuchyňa postavila nemecká Wehrmacht práve podľa Ochrannej zmluvy.“ Základne teda podľa Jána Čarnogurského zatiahnu Slovensko do amerických vojen, ktoré my nechceme, a nebudú v našom záujme. „Americkým vojakom, ktorí prídu na základne, dajte na vedomie opovrhnutie formou, aká vás napadne,“ odporúča Slovákom šéf Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články