14.1 C
Nitra
piatok, 17 mája, 2024

R. Fico: Dohoda medzi SR a USA je nevýhodná a porušuje suverenitu Slovenska

Návrh dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi SR s USA (DCA) je pre Slovensko nevýhodný a porušuje suverenitu Slovenska. V stredu to na tlačovej konferencii v Prešove povedal predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý podľa svojich slov nespochybňuje záväzky SR v Severoatlantickej aliancii (NATO). Ministerstvo obrany (MO) SR v reakcii na jeho vyjadrenia hovorí o zúfalom zastrašovaní, vytrhávaní z kontextu a zavádzaní.
      

„Je to zmluva, ktorá podľa Ústavy SR bude mať prednosť pred vnútroštátnymi zákonmi SR. Navrhované znenie v každom jednom článku je v príkrom rozpore s ponímaním suverenity a zvrchovanosti samostatného štátu,“ uviedol Fico.
      Návrh dohody podľa neho dáva Spojeným štátom americkým (USA) a armáde USA „voľnú vstupenku minimálne na desať rokov na trvalú prítomnosť vojakov, civilných zamestnancov, dodávateľov a rodinných príslušníkov“. Pre Slovensko je podľa Fica dohoda nevýhodná.
      

GP SR: Návrh Dohody v predloženom znení má prvky, ktoré majú potenciál OHROZIŤ zvrchovanosť SR

„Budem žiadať mojich kolegov v poslaneckom klube, aby sme nikdy takýto typ dohody, ktorý je na stole, v parlamente nepodporili,“ povedal Fico.
      Ministerstvo obrany SR považuje Ficovo vystúpenie za plné nezmyslov a klamstiev. „Domnievame sa, že z tejto bezobsažnej tlačovej konferencie plnej nezmyslov a klamstiev si okrem zúfalého zastrašovania, vytrhávania z kontextu a zavádzania verejnosť zapamätá jedine moment, keď bývalý premiér Fico označil redaktorku za smiešnu s dôvetkom, že vyzerá ako hus. Slnko v Jordánsku mu zjavne neprospelo,“ uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
      Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi SR a USA (DCA) by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.
      Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) zdôraznil, že ide o štandardnú medzinárodnú dohodu. Deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. V prvej vlne má dohoda umožniť čerpať približne 100 miliónov dolárov na modernizáciu obrannej infraštruktúry. Akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude majetkom SR.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články