5.9 C
Nitra
pondelok, 22 apríla, 2024

Igor Melicher: Nie je možné tolerovať klamstvá niektorých médií, Smer podal tri trestné oznámenia

Dnes sa pred budovou generálnej prokuratúry uskutočnila tlačová beseda člena predsedníctva strany SMER – slovenská sociálna demokracia Igora Melichera, podpredsedu strany Erika Kaliňáka a právnika Juraja Gedru, ktorí informovali, že na Generálnej prokuratúre SR boli dnes podané tri trestné oznámenia.

I. Melicher povedal, že stranu môžu médiá kritizovať za to, akú robí politiku, môžu SMER satirizovať, no nie je možné tolerovať, ak niektoré médiá klamú, prípadne o desiatkach tisíc ľudí šíria krivé obvinenie, že schvaľujú genocídu. Je to absolútny nezmysel, SMER stojí pevne na hodnotách mieru a antifašizmu. „Chceli by sme vás preto informovať, že podávame tri trestné oznámenia na generálnej prokuratúre na troch komentátorov, na pána Leška, na pána Havrana na pána Hudáka z denníka SME a Denníka N za výroky, ktoré sú za hranou slušnosti, novinárskej etiky a takisto aj zákona,“ priblížil.

Môj príbeh v OĽANO sa KONČÍ, povedal Heger. Matovič mu nezabudol napísať komentár

Igor Melicher sám podal trestné oznámenie na Michala Havrana za výrok, ktorý tvrdí, že SMER schvaľuje genocídu, čo nemohlo ostať bez reakcie. Týmto výrokom komentátor generalizuje viac ako 13 tisíc členov strany. Ide o jasný príklad trestného činu krivého ohovárania, pretože schvaľovanie genocídy je sám osebe trestný čin. Michal Havran teda SMER krivo obviňuje a sám tiež pácha trestný čin.

Podanie tohto trestného oznámenia nie je však útok na médiá, ide iba o nastavené zrkadlo, ktoré poukazuje na to, že v oblasti práce médií by mali fungovať určité hranice. Nenávistný výrok, ktorý hovorí o schvaľovaní genocídy je však ďaleko za čiarou. Niektorí novinári sa v poslednej dobe vykryštalizovali, majú vlastnú pravdu, majú obľúbených politikov, majú názory, ktoré protežujú, a ak niečo nepasuje do ich politického videnia sveta, tak je to podľa nich extrémizmus, klamstvo alebo konšpirácia.

SMER protestuje proti tomu, aby v médiách vládla názorová cenzúra a aby sa z novinárov stávali politickí aktivisti. Tiež protestuje proti tomu, aby novinári osočovali, krivo klamali, ohovárali a pritom si myslia, že za svoje výroky nebudú niesť zodpovednosť.

Erik Kaliňák povedal, že v strane si zvykli, že nie sú obľúbenci liberálnych novinárov, aj na to, že neexistuje vládne zlyhanie, za ktoré by z nejakého dôvodu nemohol SMER. Aj na to, že bez ohľadu na to, akými kauzami poburuje súčasná vláda občanov, liberálne médiá oznámia, že niečo podobné sa mohlo stať aj za vlády SMERu a je to vlastne v poriadku. „Dnes už každý súdny človek vidí ich dvojitý kilometer pri politických stranách a už veľmi dobre rozumie tomu, že ich túžba po spravodlivosti, transparentnosti a slušnosti je výrazne selektívna, ale hlavne neúprimná. Je načase si priznať, že niektorí konkrétni politickí novinári, komentátori a moderátori vymenili svoje poslanie objektívne informovať za novú úlohu, ktorou úplne presne pomenoval jeden z komentátorov Aktualít – zabrániť návratu Fica,“ uzavrel E. Kaliňák.

YouTube video

Ako uviedol J. Gedra: „Ak sa novinár rozhodne o verejne činnej osobe napísať klamstvá a nepravdy a v ten deň si ten článok prečíta 100 tisíc ľudí, čo s tým môže dotknutá osoba urobiť? Je konfrontovaná v rodine, v okolí, ničí to vzťahy a tiež nastavuje spoločenskú rétoriku a dotknutá osoba sa pred tým nemá ako brániť.“ Podľa právnika Juraja Gedru je preto nevyhnutné, aby sa vzťah médií a ľudí, ktorí pôsobia vo verejnom živote, dostal do rovnováhy a aby sa moc médií nezneužívala.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x