18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Humenné: Výstava vo Vihorlatskom múzeu približuje svet hmyzu

Výstavu s názvom Fascinujúci svet hmyzu prezentuje vo svojich výstavných priestoroch Vihorlatské múzeum v Humennom v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici. Panelovú výstavu dopĺňajú ukážky z vyše 3000 kusov exponátov hmyzu zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom. TASR o tom informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Daša Jeleňová.

Výstava podľa jej slov ozrejmuje najzaujímavejšie fakty jednej z najpočetnejších a najrozmanitejších taxonomických tried, v ktorej bolo podľa doterajších poznatkov vedecky opísaných vyše milióna druhov, čo je viac než polovica existujúcich druhov všetkých ekosystémov živočíšnej ríše.

Humenné: Výstava vo Vihorlatskom múzeu približuje svet hmyzu

„Odhady naznačujú, že diverzita hmyzu ovplyvňovaná nadmorskou výškou, klímou, dostupnosťou vody, horninovým podložím i človekom je oveľa rozmanitejšia, ako ju dnes poznáme a ďalšie druhy na svoje objavenie iba čakajú,“ uviedla Jeleňová. V rámci výstavy zo svojich zbierok prezentuje Vihorlatské múzeum v Humennom predovšetkým ukážky z 2176 kusov múzejných exponátov radu chrobákov a kolekciu z 385 kusov exponátov radu motýľov.

Okrem zaujímavostí a kuriozít, výstava podľa Jeleňovej vzdeláva návštevníka v otázkach nezastupiteľného postavenia hmyzu v ekosystéme živej prírody. „Súčasne nastoľuje otázky súvisiace s ubúdaním hmyzu a hroziacim kolapsom ekosystémov spôsobovaným predovšetkým používaním pesticídov, zmenou klímy, mestským smogom, svetelným smogom, nevhodným manažovaním trávnatých plôch bez kvitnúcich rastlín alebo s monokultúrnym pestovaním,“ vysvetlila Jeleňová a doplnila, že výstava potrvá do 27. novembra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x