15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Hlas-SD upozorňuje aj na ďalšie odvrátiteľné úmrtia počas pandémie koronavírusu

Na Slovensku sa mohlo potenciálne zachrániť nielen 21 308 ľudských životov, ale mohla prežiť aj časť z takmer 5 400 ľudí, ktorí počas prvého roka pandémie prišli o život navyše oproti priemeru predchádzajúcich rokov. V tlačovej správe na to upozorňuje podpredseda strany Hlas-SD a člen zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Richard Raši.

Opozičná strana upozorňuje aj na to, že podľa údajov zo zdravotných poisťovní, ktoré porovnávali posledné kvartály rokov 2019 a 2020 zverejnených Asociáciou na ochranu práv pacientov, počet preventívnych prehliadok klesol o tretinu. Zároveň iba za jeden kvartál sa znížil počet diagnostických vyšetrení o viac ako pol milióna. RTG vyšetrenia klesli takmer o 27 percent, kolonoskopie o 18 percent a mamografie o 17 percent. „Zdôrazňujeme, že sú to všetko vyšetrenia, ktoré neboli v žiadnej kolízii s liečbou covidu a ich pokles súvisí so zlým manažovaním zdravotnej starostlivosti. Takýto pokles preventívnych prehliadok a diagnostických výkonov mal priamy dopad napríklad na zvýšený počet nezachytených onkologických ochorení,“ upozorňuje Raši.

Neuveriteľné, Žilinka nariadil preveriť nadúmrtnosť na COVID-19! Môže za to zrejme aj štúdia Petra Pažitného

Onkologický skríning podľa Národného onkologického inštitútu zachytí zo všetkých uskutočnených mamografií sedem pacientiek s nádorom z tisíca vyšetrení, ak sa teda neurobilo viac ako 10-tisíc vyšetrení, tak sa pravdepodobne nezachytilo približne 70 žien s karcinómom prsníka. „Kvôli zníženiu počtu kolonoskopií o 18 percent sme veľmi pravdepodobne nezachytili viac ako 200 onkologicky chorých ľudí, ktorým sa znížila šanca na skorý záchyt ochorenia a tým aj šanca na prežitie,” dodal podpredseda strany Hlas-SD. Upozorňuje vládu, že dnes, v postcovidovom období, musí prísť výrazná podpora a posilnenie aj ambulantného sektora, prevencie a skríningu.

Dokonca aj v roku 2021 bol počet mamografických a kolonoskopických vyšetrení o 10 percent nižší ako pred pandémiou. „Väčšina ochorení odhalených v skorom štádiu je liečiteľná a pacienti tak získajú väčšiu nádej na prežitie a lepšiu kvalitu života. Zároveň štát ušetrí, pretože skorá diagnostika a liečba v skoršom štádiu stoja výrazne menej financií ako náročné operácie a následná terapia pacientov s výrazne horšou prognózou prežívania,“ zdôraznil Raši.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články