8.7 C
Nitra
štvrtok, 23 marca, 2023

BANSKÁ BYSTRICA: Červené nádoby na kovy končia, separovaný zber čakajú novinky

Červené nádoby na kovy budú v meste pod Urpínom čoskoro minulosťou. Ide o významnú zmenu v odpadovom hospodárstve, ktorá v tomto roku čaká Banskobystričanov. Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová, plasty sa budú po novom zbierať spoločne s kovovým odpadom do žltých kontajnerov.

Pracovníci zmluvného partnera mesta spoločnosti Marius Pedersen, a. s. začali s prelepovaním žltých nádob, doteraz určených len na plasty a tetrapaky. Nálepky upozorňujú na to, že už dnes môžu Banskobystričania vhadzovať do tohto kontajnera aj kovové obaly, konzervy z potravín, jedál, kompótov, nápojov z potravy pre domáce zvieratá, plechovky ako pivo či džúsy, kovové vrchnáky a viečka z fliaš i pohárov, drôty, káble, starý riad, železo, oceľ, farebné kovy, ako aj kovové rúrky.

Obedy v školách aj energie enormne zdraželi, Fico vyzýva ľudí na účasť v referende

„V praxi to znamená, že 410 červených nádob s objemom 1 100 litrov, určených na kovy, najneskôr do februára 2022 trvalo odstránime. Od zavedenej zmeny očakávame zvýšenie efektivity triedeného zberu, zníženie vizuálneho a priestorového zaťaženia a v neposlednom rade – zabezpečenie lepšieho komfortu pre obyvateľov mesta,“ hovorí Michal Štúber z oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev.

Samospráva pristupuje k zmene z dôvodu, že zálohovanie, ktoré je na Slovensku platné od 1. januára minulého roka, vytlačilo veľké množstvo PET fliaš a plechoviek, čím kleslo ich množstvo v kontajneroch. Spoločný zber kovov, plastov a tetrapakov je dodatočne triedený na optickej linke dodávateľa služby vo Zvolene, ktorá prostredníctvom magnetu separuje kovy od plastov.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články