17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

HLAS – SD: Likvidácia akútnych lôžok v našich regiónoch sa začala

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo návrh kategorizácie nemocníc, ktorý doslova likviduje akútnu lôžkovú zdravotnú starostlivosť v našich regiónoch. Vyhlásil to podpredseda strany HLAS a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši a dodal, že strana HLAS s ním nesúhlasí. “Ak sa tento návrh dostane do praxe, jeho výsledkom bude doslova likvidácia akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti najmä v okrajových regiónch Slovenska, ktoré už teraz zápasia s výrazným poklesom obyvateľov a vysokou nezamestnanosťou a už teraz ťažšie dostupnou zdravotnou starostlivosťou,” uviedol.

HLAS - SD: Likvidácia akútnych lôžok v našich regiónoch sa začala
𝗟𝗶𝗽𝘁𝗼𝘃𝘀𝗸𝘂́ 𝗻𝗲𝗺𝗼𝗰𝗻𝗶𝗰𝘂, 𝗻𝗮𝘀̌𝘂 𝟭𝟲𝟯-𝗿𝗼𝗰̌𝗻𝘂́ 𝗽𝘆́𝗰𝗵𝘂 𝘇𝗮𝗹𝗼𝘇̌𝗲𝗻𝘂́ 𝘇𝗼 𝘇𝗯𝗶𝗲𝗿𝗼𝗸, 𝗽𝗿𝗲𝗵𝗼𝗱𝗶𝗹𝗶 𝗰𝗲𝘇 𝗽𝗮𝗹𝘂𝗯𝘂. Oznámením pre Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu dnes Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdilo, že našu Liptovskú nemocnicu zaradili v rámci Optimalizácie siete nemocníc do najnižšej kategórie. Zdroj: fb, primátor Ján Blcháč

Zrušenie akútnej lôžkovej zdravotnej starostlivosti v týchto regiónoch podľa R. Rašiho spôsobí, že ešte viac z nich budú odchádzať nielen mladí ľudia, ale aj ekonomicky činné obyvateľstvo, zároveň odtiaľ odídu aj zdravotnícki špecialisti. Treba si tiež uvedomiť, že nemocnice v regiónoch patria medzi najväčších zamestnávateľov a ich zmena na doliečovacie nemocnice môže spôsobiť aj zvýšenú nezamestnanosť v daných oblastiach, zdôraznil Raši.

Na nezmyselnosť reformy, ktorá namiesto stabilizácie a rozšírenia ambulantného sektora ruší regionálne nemocnice, upozorňuje aj podpredsedníčka strany HLAS Zuzana Dolinková. Reforma a dofinancovanie ambulancií bola podmienka aj lekárskych odborárov, vláda im to prisľúbila v memorande a dnes robí pravý opak, upozorňuje Dolinková. “Od začiatku návrhu optimalizácie tvrdím, že tak ako sa dom nemôže stavať od strechy, ani reformovať zdravotníctvo nemôžeme od vrchu, teda od nemocníc. Predtým ako sa pacient dostane do nemocnice je nevyhnutné, aby mal primárne zabezpečenú dostupnú a kvalitnú všeobecnú a špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť, ktorá nám dnes kolabuje na všetkých úrovniach,” zdôraznila Dolinková.

Dnes zverejnený návrh optimalizácie siete nemocníc je podľa strany HLAS vyslovene zlý, urobený od zeleného stola z Bratislavy, tvorili ho ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú regionálne špecifiká a ktorí si ani neuvedomujú nevyhnutnosť existencie regionálnych nemocníc, zdôraznil R. Raši.

“Jedným z príkladov, prečo tento ministerský návrh je úplne mimo reality, je nemocnica v Liptovskom Mikuláši. Neďaleko nemocnice je najväčšie slovenské lyžiarske stredisko Jasná, je tu najväčší aquapark a najmä v zimnej sezóne tu prídu denne desiatky pacientov s úrazmi. Táto nemocnica musí poskytovať akútnu lôžkovú, ako aj operačnú starostlivosť nielen pacientom z Liptovského Mikuláša a okolia, ale aj pre turistov,” zdôraznil.

Ďalším z príkladov, prečo návrh optimalizácie siete nemocníc je nesprávny a nelogický, je aj Košická univerzitná nemocnica, ktorá sa ocitla v štvrtej namiesto najvyššej piatej kategórie. Táto druhá najväčšia nemocnica na Slovensku musí byť spolu s košickým kardio ústavom a onkologickým ústavom a detskou fakultnou nemocnicou zaradená medzi špičku, pretože komplex týchto nemocníc poskytuje rovnako kvalitnú a komplexnú starostlivosť ako Univerzitná nemocnica v Bratislave, upozornil Raši.

“Za nesprávne považujeme aj zaradenie univerzitnej nemocnice v Martine do kategórie 3, tá by mala byť o kategóriu vyššie, rovnako ako Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Ide o univerzitné pracovisko, ktoré vychováva medikov a v najbližšom čase ho čaká modernizácia z plánu obnovy,” povedal Raši.

Strana HLAS zároveň upozornila, že do nemocníc, v ktorých má byť zrušená akútna lôžková zdravotná starostlivosť, sa v uplynulých rokoch investovali desiatky miliónov eur z eurofondov a tieto investície ich zmenou na doliečovacie ústavy vyjdú nazmar.

Vyjadrenie primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča:

𝗟𝗶𝗽𝘁𝗼𝘃𝘀𝗸𝘂́ 𝗻𝗲𝗺𝗼𝗰𝗻𝗶𝗰𝘂, 𝗻𝗮𝘀̌𝘂 𝟭𝟲𝟯-𝗿𝗼𝗰̌𝗻𝘂́ 𝗽𝘆́𝗰𝗵𝘂 𝘇𝗮𝗹𝗼𝘇̌𝗲𝗻𝘂́ 𝘇𝗼 𝘇𝗯𝗶𝗲𝗿𝗼𝗸, 𝗽𝗿𝗲𝗵𝗼𝗱𝗶𝗹𝗶 𝗰𝗲𝘇 𝗽𝗮𝗹𝘂𝗯𝘂. Oznámením pre Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu dnes Ministerstvo zdravotníctva SR potvrdilo, že našu Liptovskú nemocnicu zaradili v rámci Optimalizácie siete nemocníc do najnižšej kategórie. Odsudzujem spolu s poslancami mestského zastupiteľstva postup Žilinského samosprávneho kraja, ako zriaďovateľa nemocnice, pri kategorizácii. Sme presvedčení, že zaradenie nemocnice do najnižšej kategórie môže ohroziť životy a zdravie obyvateľov aj návštevníkov Liptova. Poslanci mi dnes odporučili napísať list pani županke Erike Jurinovej a pánovi ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému, v ktorom požiadame o nápravu a preradenie nemocnice do II. úrovne. Na hrozbu, že z našej nemocnice sa môže stať doliečovák, sme upozorňovali už vlani v auguste. V nemocniciach zaradených do I. úrovne sa nebudú rodiť deti, nebude sa v nich operovať. Akí lekári už len budú chcieť pracovať v takejto nemocnici? No tipujete správne, mnohí z nich už v prípade zaradenia nemocnice do najnižšej kategórie avizovali odchod. Pani županka však na svojej facebookovej stránke sľubuje, že v tej našej nemocnici sa žiadne služby nezrušia. Chcem tomu uveriť… Lebo okolité nemocnice pri súčasných kapacitách nie sú schopné prijať všetkých pacientov z Liptova. Sme sklamaní, že rezort zdravotníctva neprihliadal na petíciu za záchranu nemocnice s takmer 15.000 podpismi, ani na to, že pri kategorizácii vychádzalo ministerstvo z nesprávnych údajov o stave nemocnice. 𝗕𝗼𝗷𝘂𝗷𝗲𝗺𝗲 𝗱̌𝗮𝗹𝗲𝗷, zaradenie je údajne len dočasné a ja verím, že sa zmení..

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články