13.1 C
Nitra
nedeľa, 3 marca, 2024

HLAS: Nesystémovou reformou vláda ohrozuje 1,5 mld. eur pre slovenských pacientov

Vláda dnes schválila legislatívu reformy nemocníc. Zoznam nemocníc, v ktorých sa majú rušiť akútne lôžka, však odložila až po komunálnych a župných voľbách, ktoré budú koncom roka 2022. „Koalícia vie, že by v regiónoch, v ktorých bude rušiť akútne nemocničné oddelenia, stratila svojich starostov, primátorov či županov,“ povedal podpredseda strany HLAS-SD a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.
Ak sa vláda zaviazala zrušiť vyše 10 000 akútnych lôžok a pretransformovať ich na chronické, bude sa to dotýkať najmä okresných a regionálnych nemocníc. „Táto vláda sa v Pláne obnovy zaviazala do konca tohto roka prijať nielen legislatívu, ale aj zoznam nemocníc, ktoré majú byť transformované. Aby sme neohrozili čerpanie 1,5 mld. z plánu obnovy, vláda ho bude musieť zmeniť,“ vysvetlil R. Raši.
Vládou schválená reforma žiadnym spôsobom nereflektuje komplexný problém s dostupnosťou a sieťou ambulantnej starostlivosti. Podľa podpredsedníčky strany HLAS-SD Zuzany Dolinkovej je obsahom materiálu reformy len časť týkajúca sa všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých a pre deti a dorast. „Nie je tam žiadna zmienka o špecialistoch. Preto tento chaotický materiál nemôže priniesť a neprinesie benefity v ceste pacienta v systéme,“ vyhlásila. Pacient nebude teda efektívne manažovaný od všeobecnej ambulancie k špecialistovi a odtiaľ do nemocnice. „A preto tvrdím, že čerpanie peňazí z Plánu obnovy je vzhľadom na míľniky, ktoré si nezmyselne a nesystémovo stanovila Hegerova vláda, je vážne ohrozené,“ uzavrela a dodala, že táto vláda robí celú reformu úplne naopak.

zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články