17.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Ficove OBEDY ZADARMO? Krištúfková (Sme rodina) ich chce opätovne zaviesť do praxe

Poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková predloží na najbližšiu schôdzu parlamentu pozmeňujúci návrh, ktorý počíta s opätovným zavedením obedov zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre všetky ročníky základných škôl.

Ficove OBEDY ZADARMO? Krištúfková (Sme rodina) ich chce opätovne zaviesť do praxe
Budú mať deti znova obedy zadarmo?

Svoj návrh zdôvodňuje pomocou rodinám a najohrozenejším skupinám obyvateľov, medzi ktoré patria aj mladé rodiny či ženy – samoživiteľky. Zmena by mala spočívať nielen v opätovnom zavedení dotácie, ale aj v jej navýšení. Pôvodná suma dotácie na obed bola 1,30 eura, návrh poslankyne obsahuje zvýšenie na 2,30 eura.

Súčasná vláda však sama tzv. obedy zdarma, ktoré stáli štátny rozpočet 120 miliónov eur ročne, zastavila. Od septembra 2021 na ne mali nárok iba deti v hmotnej núdzi. Obedy zadarmo zaviedla ešte Ficova vláda.

„Uvedomujeme si, že situácia je naozaj vážna a ceny energií a potravín dosahujú svoje historické maximum. Životná úroveň mnohých slovenských rodín je preto ohrozená,“ povedala Krištúfková a dodala, že pomoc zo strany štátu je teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Verí, že jej návrh nájde v parlamente podporu. Poslankyňa zároveň poukázala na to, že len nedávno sa podarilo presadiť historické navýšenie prídavku na dieťa z 30 na 60 eur, ako aj zásadné zvýšenie daňového bonusu na dieťa, ktorý je od januára 140 eur. Opätovne sa zaviedol aj príspevok na začiatku školského roka. Každá rodina, ktorá bude v septembri vyprevádzať do školy prváka, dostane 110 eur.

(SITA, NN)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články