9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Žilinka? Najväčšia CHYBA tejto koalície, napísal HEGER na facebooku

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) označil zvolenie Maroša Žilinku za generálneho prokurátora za najväčšiu chybu tejto koalície.

Napísal to v statuse na sociálnej sieti. Reagoval na to, že Žilinka pre viacnásobné porušenie zákona v neprospech obvineného zrušil podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenie z podplácania voči nezaradenému poslancovi Martinovi Borguľovi.

Žilinka? Najväčšia CHYBA tejto koalície, napísal HEGER na facebooku
Generálny prokurátor Maroš Žilinka, Zdroj: FB / Maroš Žilinka

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje použitie paragrafu 363 pre Borguľu za ďalšie politické rozhodnutie generálneho prokurátora. Uviedla to vo svojom stanovisku. „Zrušenie obvinenia pre poslanca Borguľu je jasným dôkazom, prečo sa Sme rodina tak vehementne bránila zrušiť paragraf 363. Navyše, bola to práve Sme rodina, ktorá Maroša Žilinku navrhla do funkcie generálneho prokurátora. Maroš Žilinka tak jednoznačne nekoná slobodne a je v konflikte záujmov. Stavia sa na úroveň sudcov a zasahuje do ich domény,“ uviedol poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS). Žilinka podľa neho opäť nebezpečne a neakceptovateľne zasiahol do spravodlivého procesu namiesto toho, aby súd rozhodol o poslancovej vine či nevine. Baránik to označil za ďalší dôvod, pre ktorý je správne zrušiť paragraf 363.

Na sociálnej sieti zareagovala i ministerka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Podľa nej sa generálny prokurátor vysmieva do tváre všetkým občanom, ktorí na námestiach po vražde Jána Kuciaka a Martiny chceli spravodlivosť. „Namiesto právneho štátu tu máme právnu anarchiu, kde sa rozdáva beztrestnosť cez §363,“ uviedla.

Ako informoval Žilinka na dnešnej tlačovej konferencii, dôvodom zrušenia obvinenia voči Borguľovi je v prvom rade predčasnosť rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní. Podľa Žilinku totiž rozhodli orgány bez toho, aby boli splnené zákonné podmienky na vznesenie obvinenia. Borguľa bol obvinený z toho, že dal úplatok 50-tisíc eur cez sprostredkovateľa bývalému funkcionárovi finančnej jednotky NAKA Mariánovi K. Poslanec sa však bránil, že išlo o výpalné.

PROKURATÚRA: Žilinka zrušil obvinenie poslanca Borguľu

Generálny prokurátora Maroš Žilinka pre viacnásobné porušenie zákona v neprospech obvineného zrušil podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenie z podplácania voči nezaradenému poslancovi Martinovi Borguľovi.

Borguľa bol podľa Žilinku pôvodne v postavení poškodeného vo veci trestného činu vydierania, neskôr sa stal obvineným. Skutok však podľa Žilinku musí obsahovať náležitosti ako napríklad miesto, čas alebo iné okolnosti, aby nemohol byť zamieňaný s iným skutkom. Zároveň musí mať podľa neho obvinenie oporu v dôkazoch. V tomto prípade to však podľa generálneho prokurátora tak nebolo. „V dôsledku čoho opis skutku nezodpovedal realite,“ skonštatoval Žilinka.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články