20.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Európa bez kožušín: Ochranári chcú presadiť zákaz kožušinového chovu

Iniciatívu Európa bez kožušín za zákaz kožušinového chovu v Európskej únii podpísalo viac ako 1,7 občanov a občianok Európskej únie. Teraz žiadajú Európsku komisiu, aby presadila zákaz kožušinového chovu v celej Európskej únii.

Európa bez kožušín: Ochranári chcú presadiť zákaz kožušinového chovu

Iniciatíva Európa bez kožušín, ktorá volá po zákaze kožušinového chovu a kožušinových výrobkov na európskom trhu vyzbierala viac ako 1,7 milióna podpisov. Minulý rok v máji ju spustila najväčšia európska zvieracoprávna organizácia Eurogroup for Animals, ktorej členmi sú aj slovenské organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat. Do kampane za zapojilo viac ako 80 organizácií z celej Európy, vrátane dvoch slovenských. 

Riaditeľ NOVOGALu o CHOVE sliepok: Podstielkový chov na západe dávno zavrhli, ochranári rozprávajú hlúposti

Organizácie spolu za desať mesiacov vyzbierali viac ako 1,7 milióna podpisov, ktoré sú zárukou 1 milióna overených podpisov. Slovenské organizácie Humánny pokrok a Sloboda zvierat spolu v petícii vyzbierali takmer 40 000 podpisov.

„Slováci a Slovenky opäť raz ukázali, že sa v kľúčových momentoch dokážu postaviť za zvieratá a dať im svoj hlas. V roku 2019 viac ako 77 000 ľudí podporilo našu kampaň za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Dnes sú to opäť desaťtisíce ľudí volajúcich po zákaze tohto barbarského priemyslu v celej EÚ. Je to skvelá správa pre milióny líšok, norkov a činčíl na kožušinových farmách a výborná vizitka pre Slovensko a mieru ľudskosti, ktorú dokáže ukázať,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok

„Pred pár rokmi sa Sloboda zvierat zapojila do boja za zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Dnes bojujeme za životy zvierat na kožušinových farmách v celej Európe a Slováci a Slovenky sa opäť pridali a povedali nezmyselnému utrpeniu rázne nie. Európska komisia musí silný hlas Európanov a Európaniek vypočuť a kožušinový priemysel s 30 miliónmi obetí ročne raz a navždy zastaviť,” dodáva Silvia Čaňová, koordinátorka kampane zo Slobody zvierat.   

ODŠKODNENIE po DOPRAVNEJ nehode? Advokát RADÍ ako na boj s poisťovňou

Eurogroup for animals sa rozhodla uzavrieť iniciatívu o viac ako dva mesiace skôr. Chce totiž využiť príležitosť presadiť požiadavku zákazu kožušinového priemyslu do práve pripravovanej revízie európskej legislatívy o dobrých  životných  podmienkach  zvierat, v rámci stratégie Európskej komisie Z farmy na stôl.

Koncom roka 2023 má Európska komisia zverejniť návrh na zlepšenie legislatívy o dobrých  životných podmienkach  zvierat, aby ju zosúladila s najnovšími vedeckými poznatkami. Súčasťou návrhu by mal byť aj zákaz kožušinových chovov. Podľa iniciatívy by sa mali dovážané živočíšne produkty riadiť normami Európskej únie, a preto volá aj po zákaze kožušinových výrobkov na európskom trhu. 

HUMÁNNY POKROK

Humánny pokrok je združením pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti. Sme hlasom zvierat a presadzujeme udržateľné riešenia, ktoré dokážu nasýtiť planétu. Humánny pokrok vznikol s cieľom priniesť na Slovensku silný hlas zvierat, ktorý bude klásť dôraz na ľudskosť a udržateľnosť. Združenie je členom globálnej koalície Open Wing Alliance bojujúcej proti klietkovému chovu sliepok, medzinárodnej organizácie Fur Free Alliance bojujúcej za ukončenie kožušinového chovu a Eurogroup for Animals, ktorá zastupuje 70 organizácií na obhajobu zvierat v 25 členských štátoch EÚ, Veľkej Británii, Švajčiarsku, Srbsku, Nórsku, Austrálii a USA. V roku 2019 presadilo združenie zákaz kožušinového chovu na Slovensku.

SLOBODA ZVIERAT

Občianske združenie Sloboda zvierat vzniklo v roku 1993 s cieľom pomáhať opusteným a týraným zvieratám a zlepšovať legislatívu na ochranu zvierat. Ročne prijíma SZ Bratislava a jej regionálne útulky viac ako 7000 psov a mačiek v núdzi, pričom okolo 5000 zvieratám nájdu nový domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie. Okrem priamej záchrany zvierat sa Sloboda zvierat venuje vzdelávaniu verejnosti formou programov pre MŠ, ZŠ a SŠ a kampaniam za zmeny legislatívy: v roku 2019 organizácia presadila zákon zakazujúci výcvik a verejné vystupovanie divožijúcich zvierat, v roku 2021 dosiahla zákaz držania psov na reťazi. Je členom Eurogroup for Animals.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x