9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Predčasné voľby: Smer vytiahol nový termín, Sme rodina zmenu pripúšťa, má však podmienku

Podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč vyzýva na rokovanie naprieč koalíciou i opozíciou o schválení termínu predčasných volieb na jún.

Deklaroval, že strana je pripravená dať 27 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze alebo k návrhu uznesenia, ako aj zahlasovať za skorší termín parlamentných volieb. „Uznesením by sme zrušili septembrový termín a schválili nový júnový,“ uviedol pre TASR. Takáč poukázal na výroky koaličných poslancov o chaose, o tom, že to tu nefunguje, že sa v parlamente predkladajú rôzne nezmyselné zákony, že to treba ukončiť. Podotkol, že sa nevie ani to, kto z bývalej koalície septembrový termín navrhol.

Nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini uviedol, že všetci 11 poslanci pôsobiaci v Hlase podporia akékoľvek predložené uznesenie s návrhom na skorší termín predčasných volieb, ako je september.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár pripúšťa podporu júnového termínu, ak by zmenil názor jeden z bývalých koaličných partnerov – OĽANO alebo SaS. Tí poukázali na to, že termín je už schválený. Pre OĽANO je téma predčasných volieb uzavretá. Ak by jeden z bývalých koaličných partnerov – OĽANO alebo SaS – zmenil názor na termín predčasných volieb a bol by za júnový termín, hnutie Sme rodina by návrh podporilo. Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol v pondelok. OĽANO aj SaS diskusiu o novom termíne predčasných volieb nepripúšťajú, v stanoviskách pre TASR sa zhodli, že termín je už určený.

Kollár zdôraznil, že s júnovými voľbami by musel prísť jeden z bývalých koaličných partnerov. „Odmietam každý týždeň robiť v parlamente cirkus, že si opozícia vypýta 30 podpisov a bude dávať raz máj, raz apríl, raz jún bez nejakej podpory deväťdesiatky,“ zdôvodnil. Ako pripomenul, pre Sme rodina by boli ideálne júnové voľby. Väčšina v parlamente sa však našla až na septembrový termín. 

Strana SaS o termíne už nechce špekulovať. „Termín predčasných volieb je odhlasovaný. Viac týmto špekuláciám nevenujeme pozornosť a ani tým nebudeme otravovať občanov,“ uviedla v stanovisku. Nezaradený poslanec a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini uviedol, že všetci 11 poslanci pôsobiaci v Hlase podporia akékoľvek predložené uznesenie s návrhom na skorší termín predčasných volieb, ako je september.

Parlament rozhodol, že predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Opozícia presadzovala skorší termín. Smer-SD by o ňom chcel hovoriť opäť, a to aj v súvislosti s témou darovania stíhačiek Mig-29 Ukrajine. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera (OĽANO) má totiž obmedzené kompetencie a podľa Smeru-SD nemá právo rozhodovať o zásadných vnútropolitických a zahraničnopolitických otázkach.

(tasr, nn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x