16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Do divadla napochodujú vojaci s notami pod pazuchou

Koncertom vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky a žiakov konzervatórií si uctia generála Milana Rastislava Štefánika.

Uskutoční sa v stredu 3. mája o 17. hodine vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara pri príležitosti 104. výročia úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností našej histórie. 

Návštevníci koncertu sa budú môcť započúvať majstrovského umenia vojenských hudobníkov a zároveň si vychutnajú spevácke umenie Andrey Zimányiovej a Andrey Regešovej. Ich repertoár budú tvoriť klenoty slovenskej tvorby a známe filmové soundtracky v jedinečnom podaní oboch speváčok a dychovky.  

Koncert k výročiu generálovho tragického úmrtia nie je jediným prepojením Nitry a Nitranov s jeho osobnosťou. Nitra bola so Štefánikom spojená pred šiestimi rokmi, keď DAB na svojej scéne uviedlo inscenáciu Štefánik – slnko v zatmení.  

Druhým spojením, ktoré sa nepodarilo, bolo enormné úsilie o realizáciu sochy, venovanej tejto osobnosti. Trojmetrová bronzová socha generála mala stáť pred budovou Krajského súdu v Nitre. Jej návrh vznikol v ateliéri akademického sochára Miroslava Tomašku z Bánoviec nad Bebravou, ktorý v roku 2008 vyhral verejnú súťaž vypísanú radnicou. Nevyšiel ani zámer s peňažnou zbierkou v roku 2012. Na sochu sa zozbieralo primálo financií. Oduševneným iniciátorom tejto snahy bol Ján Maniaček, zanietený obdivovateľ Štefánika.

(ĽS)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x