15.9 C
Nitra
utorok, 27 februára, 2024

Dáta bez pátosu: Dostali sme sa do špirály strašenia, hromadenia mŕtvol, desaťtisícov obetí a smršte DELTY

NEVYCHÁDZA NÁM ÚMRTÍ V DELTE.

V ŽIADNOM PRÍPADE.

Vypočuli sme si niekoľko podcastov a niekoľko rozhovorov. Sme z úplne iného kempu. Snažíme sa pochopiť, o čom je pri DELTE na Slovensku reč, ale nechápeme podstatu a zdroj niektorých vyjadrení. Nie, nepotrebujeme pomoc, ale možno by bolo dobré spraviť si skúšku správnosti pri fatalistických vyjadreniach o počtoch obetí.

NÁŠ PRÍSTUP

Namodelovali sme podľa počtu zaočkovaných a nezaočkovaných na Slovensku, koľko ľudí by bolo obeťou DELTY, ak by sme žili tak VOĽNE a umierali tak ako v Anglicku. Presne podľa skutočných počtov v našich skupinách zaočkovaných a nezaočkovaných podľa veku. V týždňoch 34-37 mali mesiac špičky v úmrtiach a vedia presne koľko a v ktorej vekovej kategórii a či očkovaných alebo neočkovaných zomrelo.

Report tu, tabuľka str. 16: https://bit.ly/3kJvBqb

Ak by sme aj predpokladali, že u nás na Slovensku bude taká špica v úmrtiach celých 5 mesiacov (čo je samo o sebe nereálne, lebo krivka bude mať nástup, špičku a pokles), tak sme na 2621 úmrtiach, ale skôr sa dostaneme len na 2000 za celú vlnu.

Nechápeme to strašenie dvojnásobom obetí z II. vlny alebo 10 tisícom úmrtí.

Nechápeme to preto, že v žiadnej krajine na svete neumrelo v DELTE 2000 ľudí na 1 milión obyvateľov.

Nechápeme tie tvrdenia, lebo vidíme vývoj podobne zaočkovaných krajín: Srbsko, Slovinsko, Chorvátsko, Estónsko, Litva a sú na 50 – 150 obetiach na 1 milión obyvateľov. To sú krajiny, ktoré nie sú na začiatku DELTY, ale o 3-4-6 týždňov pred nami. Hovoriť o 13-40 násobku je šialené.

Nechápeme to aj preto, že my ideme do Delty neskôr a tým pádom aj v porovnaní s rovnako zaočkovanými krajinami (porovnané dnes) pri relatívne vyššej zaočkovanosti.

Nechápeme ani vyjadrenia členov Konzília, že sa vyčerpal potenciál pre očkovanie, keď sme zaočkovali v posledných 3 týždňoch 12 tisíc, 13 a pol tisíc a za posledný týždeň to bude 15-16 tisíc ľudí a záujem o očkovanie tým pádom mierne rastie.

Nechápeme, že komentujúci nevidia, že očkovať dnes 15 tisíc týždenne z 2,5 mil. neočkovaných nad 10 rokov je iné ako očkovať 15 tisíc týždenne kedysi, keď bolo nezaočkovaných 2x toľko. Proste je tá skupina, do ktorej načrieme menšia a tým pádom je 15,000 mega úspech, zvlášť, keď to nie sú len tínedžeri.

Nechápeme, že nám píšu aj matematici, že „s nami končia“. Nerozumieme, prečo by sme nemali diskutovať. Predstavujeme grafy, tabuľky, výpočty, chodíme s nimi po médiách.

Nie: nie sme katastrofisti, nihilisti a pandemisti v pravom slova zmysle. Sme presvedčení o tom, že priebeh v okresoch s počtom 25% nezaočkovaných seniorov (Bratislavský kraj) a v okresoch s počtom 50% nezaočkovaných seniorov bude diametrálne iný. Niekde horší, ale niekde výrazne lepší.

Áno: sme presvedčení, že detí sa nakazí veľa, ale veľmi málo z nich zachytíme testami, lebo sa mnohí nepriznajú, mnohí netestujú, mnohí nerozoznajú kovid sopel od iného soplíka a dieťa proste s príznakmi respiračného vírusu len nechajú doma. Mnohí na to prídu neskoro, nevenujú tomu pozornosť. A vidíme v tabuľkách príjmov do nemocníc, že deti idú ako pacienti do nemocníc zriedka. Nič nebanalizujeme, ale deti predstavujú 1-2% hospitalizovaných.

Áno, sme presvedčení, že jasne rizikovou skupinou sú seniori nad 60 rokov, ktorí reprezentovali 3/4 hospitalizovaných v II. vlne a 90% úmrtí v II. vlne. 37000 z nich bolo v nemocnici a 13 tisíc z nich zomrelo. A zostávajú rizikovou skupinou. Ale dnes sú na 61% zaočkovaní a mnohí ďalší sú zo skupiny tých, ktorí kovid už mali. Ak ich zostala tretina alebo len štvrtina „nechránených“, pričom tí najlabilnejší (zdravotne, vekom a opaterou) zomreli, tak nemôže z tej 1/3 alebo 1/4 nechránených zomrieť 9 tisíc ďalších ľudí.

POKUS O SKÚŠKU SPRÁVNOSTI

Ak by malo 10 tisíc ľudí zomrieť, tak by ich muselo ísť vyše 100 tisíc do nemocníc ako pacientov pri smrtnosti 10% z hospitalizovaných. Z toho 80 tisíc neočkovaných pacientov (pomer 1:4). 3/4 z nich budú ľudia s vekom nad 60 rokov. To je zo 450 tisíc nezaočkovaných ľudí nad 60 rokov 13% „do nemocnice“. V II. vlne ich išlo do nemocnice spomínaných 37 tisíc z 1,3 milióna vo veku nad 60 rokov. To boli 3%. Ako by to teraz malo byť 13% ? Kde sa vzala tá „1“ pred trojkou?

Dáta bez pátosu: Dostali sme sa do špirály strašenia, hromadenia mŕtvol, desaťtisícov obetí a smršte DELTY

ZÁVER

Dostali sme sa do špirály strašenia, hromadenia mŕtvol, desaťtisícov obetí a smršte DELTY, ktorá sa preženie Slovenskom a prinesie do nemocníc vyše 4000 pacientov v špičke, zahltí celý zdravotný systém.

O 4 dni budeme mať 45% obyvateľstva zaočkovaných I. dávkou a PLNE zaočkovaných (pozor na 1 dávku Janssena) spolu 43% obyvateľstva, čo predstavuje 50%, respektíve 48% ľudí nad 10 rokov. Okrem toho sa mnohí dali zaočkovať v zahraničí.

Chýba nám odvaha povedať aj dobré správy, chýba nám diskusia k úspechom, ktoré dosahujeme napriek rozpoltenej spoločnosti a chýba nám možno aj nádej a viera. Zvládneme to.

Museli sme sa oddeliť od „mainstreamu“ pandemických komentátorov a ich výrokov: „vyčerpal sa potenciál očkovaných“ „klesá záujem o očkovanie“ „vidíme pokles počtu novo-zaočkovaných“ „všetci sa do konca roka nakazia“.

Všetci sa s deltou stretnú – áno, toto posledné si vieme predstaviť. Tak ako sa stretávajú s inými respiračnými vírusmi. Postupne si na ne zvykáme, postupne sa učíme žiť aj s kovidom, je to pliaga, oslabila našu spoločnosť, ale mnohí získali ochranu vďaka prekonaniu infekcie, vďaka očkovaniu a mnohí si tým prejdú v Delte. Vidíme svetlo na konci tunela a má dátum roka 2021.

Pozrite nám ten výpočet a dajte vedieť, ak tam máme závažnú chybu v predpokladoch – porovnaní s Anglickom.

zdroj: Dáta bez pátosu/fb

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články