18.1 C
Nitra
piatok, 12 augusta, 2022

MUDr. Peter Visolajský: Najčastejšie prejavy ochorenia infekcie u detí

Ako uviedol MUDr. Peter Visolajský na sociálnej sieti, na 1 milión zaočkovaných detí nad 12 rokov sa vyskytne zhruba 10 až 60 ľahkých zápalov srdcového svalu (myokarditíd), takýto počet očkovaní zároveň zabráni 200 hospitalizáciám a dvom úmrtiam!!

MUDr. Peter Visolajský: Najčastejšie prejavy ochorenia infekcie u detí
foto: @freepik

„Očkovanie 1milióna detí zachráni život dvom deťom z nich. Ľahký zápal srdca vídavame ako pediatri pomerne často aj pri iných vírusových ochoreniach (chrípka, infekčná mononukleóza,…). Väčšinou si to rodič ani nevšimne, dieťa je len pár dní slabé a nevládze, čo pri viróze nie je nič neobvyklé. Do pár dní ťažkosti prejdú. Ak ide o dieťa, čo nešportuje, rodič si zmenu ani nevšimne, častejšie si to všimnú pri športovcoch, lebo pri nich je nápadnejšie ak dieťa zrazu nevládze. A to je ten dôvod, prečo mykarditídy po očkovaní sú častejšie zistené u tínedžerov-športovcov v dobrej kondícii.

Ak ste sa teda rozhodli, že svoje dieťa nezaočkujete, lebo sa obávate myokarditídy z očkovania, a radšej necháte, aby vaše dieťa covid prekonalo, v skutočnosti týmto rozhodnutím u svojho dieťaťa riskujete vyššiu pravdepodobnosť výskytu myokarditídy. Nepresviedčame, očkovanie je na slobodnom rozhodnutí, len prinášame najnovšie poznatky, „uviedol.

Čo vieme o COVID u detí:

Medzi najčastejšie prejavy ochorenia korovanírusovej infekcie vrátane delty patria horúčka, zimnica, kašeľ, upchatý nos. Strata čuchu sa pri delta variante vyskytuje menej často, ako sme boli doteraz zvyknutí. Vyskytnúť sa môžu aj bolesť hrda, hlavy, pcit na zvracanie, hnačky, či problémy s dýchaním.

Podľa P. Visolajského je očkovanie detí starších ako 12 rokov bezpečné. Informácie o bezpečnosti očkovania mladších detí, teda vo vekovej skupine 5 až 11 rokov, sa dozvieme čoskoro z krajín, kde už prebieha, vyjadril sa pre portál postoj.sk. 

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články