13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Ďalší finančný škandál s koronadotáciami na Ústredí práce? Stojí za ním brat Zlatice Puškárovej Peter, alias Tony Tesla?

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny čelí ďalšiemu škandálu pri vyplácaní koronadotácií. Tentokrát ide o pobočku v Bratislave a možný podvod za 3,44 milióna eur. A aby toho nebolo málo, hlavným podozrivým je Peter Puškár, brat známej markízáckej moderátorky Zlatice Švajdovej Puškárovej.

Ďalší finančný škandál s koronadotáciami na Ústredí práce? Stojí za ním brat Zlatice Puškárovej Peter, alias Tony Tesla?
Jednoducho si zmenil meno a priezvisko.

Na možný podvod na koronadotáciách za 3,44 milióna eur prišla podľa portálu 1.pluska.sk nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS). Dopustiť sa ho mala schránková firma Brigádnici s nastrčeným bielym koňom! Celkom zaujímavá je aj história firmy, ktorá je registrovaná na adrese malej garsónky v centre Bratislavy. Na nej, ako ináč, sídlia i ďalšie podobné spoločnosti

Ďalší finančný škandál s koronadotáciami na Ústredí práce? Stojí za ním brat Zlatice Puškárovej Peter, alias Tony Tesla?
zdroj: SĽSAH

Firmu Brigádnici vedie český bezdomovec

„V súčasnosti je prepísaná na bieleho koňa z Česka,“ píše TIS na sociálnej sieti. Zaujímavé na tom celom je, že jediným spoločníkom vo firme je od apríla tohto roku český občan Vladimír Macaj, ktorý má podľa TIS vyštudovanú učňovku a zdieľa statusy o marihuane a hracích automatoch! Macaj ako svoje bydlisko uvádza budovu obecného úradu juhomoravského Drhnoleca, čo značí, že by mohlo ísť o človeka bez domova. Veľmi zaujímavé je aj skutočné pozadie spoločnosti Brigádnici. Macaj totiž získal vlastnícky podiel vo firme od občianskeho združenia Podnikateľské združenie, za ktorým stojí viackrát stíhaný podnikateľ Peter Puškár, ktorý sa, zrejme pre úplnú anonymitu, premenoval na Tony Tesla. Zmluvu o obrovskej finančnej podpore medzi Brigádnikmi a Úradom práce podpisoval práve Peter Puškár alias Tesla, ktorý je bratom známej slovenskej moderátorky Zlatice Puškárovej.

Milan Krajniak: Nejaké peniaze zo zneužitej pomoci sa už podarilo zachrániť

Spoločnosť Brigádnici mali dostať od úradu práce dotácie v celkovej hodnote 3,44 milióna eur na stovky zamestnancov. Podľa účtovných uzávierok mala firma zamestnávať v roku 2018 spolu iba 48 ľudí, počas prvého roku pandémie ich však malo byť až 1524! Podľa portálu finstat.sk majú ale Brigádnici iba 5 až 9 zamestnancov! TIS si preverovali aj tvrdenia firmy, že Brigádnici zabezpečujú zamestnancov pre také giganty ako Volkswagen a Kia. „Všetci zamestnávatelia nám popreli, že by s Brigádnikmi spolupracovali,“ uvádza TIS. Čech Macej chcel údajne TIS presvedčiť aj o tom, že naozaj majú množstvo zamestnancov a poslal im ich zoznam. „Oslovili sme štyroch zamestnancov zo zoznamu, ktorých mená sú unikátne. Nikto z nich o firme Brigádnici nepočul,“ píše TIS.

Milan Krajniak: V prípade Prvej pomoci som konal do hodiny, kontrola fungovala

Očakávaná škoda môže byť do 20 miliónov eur

Ministerstvo práce ale TIS na otázky neodpovedalo, a tak sa TIS obrátila na políciu! Doslova šokujúce je, že Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny podalo už 37 trestných oznámení v súvislosti s možným zneužívaním štátnej pandemickej pomoci. Celková odhadovaná škoda môže byť do 20 miliónov eur. Medzi trestnými oznámeniami sa nachádza aj jedno na základe podnetu od TIS o firme Brigádnici. „Historicky to bola firma, ktorá mala miliónové obraty a vykazovala hospodársku činnosť ešte aj pri podpise zmluvy,“ uviedol na tlačovej konferencii riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Karol Zimmer a dodal, že firma Brigádnici ešte donedávna vykazovala hospodársku činnosť. Ústredie práce si ale tiež myslí, že by mohlo ísť o subvenčný podvod, a preto podáva trestné oznámenie.

Robert Fico: Koalícia podržala Krajniaka pri 24 miliónovom lupe a ešte si aj zatlieskala (video)

„Napriek tomu som po svojom nástupe zvýšil činnosť v kontrolnej oblasti a v tejto chvíli máme s kontrolami na mieste skontrolovaných 3% výdavkov do 1. apríla. Od môjho nástupu sme inými systémovými kontrolami – cieleným hľadaním nezrovnalostí – skontrolovali 5% výdavkov vo výške 113 miliónov eur,“ prezradil Zimmer a dodal, že na základe zistení z týchto kontrol podalo ústredie už 37 trestných oznámení, kde očakávaná škoda môže byť do 20 miliónov eur.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články