14.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Milan Krajniak: V prípade Prvej pomoci som konal do hodiny, kontrola fungovala

Systém kontroly v prípade vyplácania Prvej pomoci bol nastavený a fungoval. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) zároveň konal do hodiny od zistenia, že existujú podozrivé platby. Šéf rezortu to uviedol v stredu v rozprave o návrhu na jeho odvolanie z funkcie. Opozícia mu vyčíta najmä milióny eur z pandemickej pomoci, ktoré mal štát poslať schránkovým firmám.

Krajniak zdôraznil, že na zistenia reagoval okamžite, do hodiny komunikoval s policajným prezidentom a na úrade práce v Pezinku sa zároveň uskutočnila kontrola, aby boli identifikované všetky podozrivé platby. Podotkol, že boli vykonávané aj kontroly vopred, nielen námatkové kontroly ex-post. „Na základe nastaveného systému kontroly boli tieto platby identifikované,“ tvrdí. Zároveň skonštatoval, že vo väčšine krajín bola pandemická pomoc vyplácaná na čestné vyhlásenie, a to práve preto, aby sa mohla vyplatiť čo najrýchlejšie.

Spolu podľa jeho slov ministerstvo vyplatilo pomoc na úrovni 3,3 miliardy eur. Krajniak tiež porovnal vyplácanie pomoci počas aktuálnej krízy a počas krízy v rokoch 2008 – 2010. „Naša vláda vyplatila na pomoc ľuďom v prvom roku a pol od začiatku ekonomickej krízy osemkrát viac peňazí ako vaša,“ vyhlásil.
      Opozičný poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD) poznamenal, že vláda pomáhala najmenej v rámci Európskej únie (EÚ), pričom poukázal aj na zadlženie. „Tiež sme sa dozvedeli, že systém bol nastavený správne, ale 24 miliónov eur vyletelo hore komínom a nič sa nestalo,“ reagoval na vystúpenie Krajniaka poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články