18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Chmelár ostro k prezidentke: Vy nemôžete byť hlasom tých, ktorých nepočuť, lebo vy nepočujete ani tých, ktorí kričia!

Stredajší štrajk pedagogických a nepedagogických pracovníkov akoby otvoril Pandorinu skrinku. Mnohí s nimi súhlasia a podporujú ich, mnohí ale ukazujú aj na iné odvetvia, kde tiež ľudia zarábajú málo. Zrejme je na mieste otázka, prečo sa nespoja všetci nespokojní a nevyjdú mohutne do ulíc?

Protestom školských zamestnancov sa rieši iba jedno odvetvie, ale čo zdravotníci a iní ľudia, ktorí žijú doslova z ruky do úst? Prečo aj tí nevyjdú do ulíc bojovať za seba? Myslia si vari, že nadávaním doma pred televízorom alebo v krčme pri pive niečo zmenia? NIE!

A to aj preto, že k nim otočili chrbtom nielen vládni politici, ktorí im pred voľbami sľubovali hory-doly, ale aj prezidentka, ktorá veľa veci „citlivo vníma“, akurát že tak nevníma potreby Slovákov. Vie to aj neúspešný prezidentský kandidát, historik a politický komentátor Eduard Chmelár, ktorý to v statuse napísal viac ako jasno.

Tento štát má zle nastavené priority

Zuzana Čaputová pred, ale aj krátko po zvolení do funkcie hlavy štátu vyhlasovala, že chce byť hlasom tých, ktorých nepočuť, ale… „Nepočuje ani tých, ktorí kričia,“ konštatuje hneď v úvode Chmelár, ktorý prehral boj o post prezidenta práve s Čaputovou. „Ak dovolíte, ešte jednu malú poznámku k tomu, o čom som dnes písal. Vonku štrajkuje 20 tisíc učiteľov a kvetinka z paláca, zabudnutá kdesi vo svojom svete, píše na sociálne siete, ako svoje dnešné tretie výročie inaugurácie trávi „vo vzácnom odstupe od kolotoča činností“, ktorých je súčasťou… A že teda bude pokračovať „v pokojnom a vecnom tóne s jasnými posolstvami“ a tiež že chce byť viac „hlasom tých, ktorých nie je počuť“ (opäť ukradnuté heslo)…,“ pridáva politický komentátor na vysvetlenie s tým, že chce zachovať zdvorilosť k žene a úctu k úradu, ktorý zastáva.

„Ale toto má byť prosím pekne čo? Takto sa správa hlava štátu? Kompletne nezávislá od reality?“ pýta sa Chmelár a prízvukuje, že na proteste učiteľov zaznelo aj to, na čo on upozorňuje posledné roky takmer do omrzenia: „Tento štát má zle nastavené priority.“ A pre ktorý rezort ako jediný Zuzana Čaputová oficiálne žiadala zvýšenie finančných prostriedkov? „Je to armáda. Školstvo už nestačila ani len citlivo navnímať. Rečí už bolo dosť. Všetci politici sa tvária, že podporujú školstvo, ale skutek utek,“ nedáva si Chmelár servítku pred ústa.

Chmelár ostro k prezidentke: Vy nemôžete byť hlasom tých, ktorých nepočuť, lebo vy nepočujete ani tých, ktorí kričia!
Zdroj: FB / Eduard Chmelár

Najvýstižnejšie to podľa neho vyjadril na proteste zástupca českých odborárov, ktorý povedal, že učitelia základných škôl zarábajú v Česku v priemere 1 700 eur. Toľko u nás nezarába ani univerzitný profesor. Stačí?“ vysvetľuje Eduard Chmelár, ktorý na záver statusu dodáva: „Blahoželáme k výročiu, pani prezidentka, a nedajte sa vyrušovať! Vy totiž nemôžete byť hlasom tých, ktorých nepočuť, lebo vy nepočujete ani tých, ktorí kričia!“

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články