16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Chmelár odkazuje naším politikom: Vaše vojnové besnenie nie je v našom záujme! Mier na prvom mieste!

Vojna na Ukrajine trvá už takmer 11 mesiacov a posun v nej nie je v podstate žiadny. Ani na ruskej, ale ani na ukrajinskej strane, hoci obe si stoja za tým, že práve oni si pripisujú isté úspechy. Čo ale zjavné je, že v celej EÚ klesla životná úroveň, ľudia na Slovensku sa prepadávajú do stále väčšej chudoby. Môže za to ale naozaj iba Rusko? Alebo…?

Kto pozorne sleduje dianie na politickej scéne, tomu nemohli uniknúť dve zásadné informácie. Tou prvou je, koľko miliárd eur už USA a EÚ poslali Ukrajine, či už formou zbraní, alebo finančnej pomoci. Kto to ale bude splácať, to už radšej nehovorí nikto. Žeby my a ďalšie generácie po nás? Tou druhou je, že nikto nehovorí o mieri, alebo aspoň o rokovaní o ňom, ale stále iba o vojne. Všíma si to i politický analytik, historik a neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár, ktorý sa v statuse opäť venuje vojne na Ukrajine a najmä jej dôsledkoch pre Slovensko a jeho obyvateľov. A keďže tie sú pre nás doslova devastujúce, hneď v úvode vyzýva na podporu výzvy na mier.

Od začiatku vojny sme od politikov nepočuli jedinú mierovú iniciatívu

Konečne je na svete prvá komplexná výzva na riešenie ukrajinského konfliktu, ukončenie vojny a nastolenie spravodlivého mieru. Je to výzva, ktorá vznikla v českom prostredí, ale jej dosah je medzinárodný a keď sa na mňa obrátil Matěj Stropnický spolu s bývalým predsedom Valného zhromaždenia OSN Janom Kavanom, neváhal som ani minútu, či sa k nej pripojiť. Jednak si všetkých, ktorí sa na nej podieľali, veľmi vážim (bývalý námestník českého ministra zahraničných vecí profesor Petr Drulák, profesor Jan Keller, profesor Václav Hořejší, docentka Ilona Švihlíková, docent Marek Hrubec, Ivan Hoffman, Martin Hekrdla a ďalší) a jednak sa s ňou v plnej miere stotožňujem,“ prezradil hneď v úvode Chmelár.

Na situáciu na Ukrajine má Eduard Chmelár jasný názor

Napriek tomu, že drvivá väčšina ľudí si podľa Chmelára želá mier, za celý rok od začiatku vojny sme od politikov nepočuli jedinú mierovú iniciatívu, jediný diplomatický návrh, nevideli sme žiadne kroky, ktoré by mohli viesť k urýchlenému zastaveniu paľby. „Namiesto toho sme svedkami hecovania k eskalácii konfliktu, šíreniu nenávisti a šovinizmu, nezodpovedných rozhodnutí, ktoré viedli k inflácii, energetickej kríze a prehlbovaniu vážnych sociálnych problémov. Za toto ich platíme? Je príšerné, keď bohužiaľ ešte stále premiér Heger v dnešnej diskusnej relácii RTVS odpovedal na pochybnosti o účinnosti ekonomických sankcií takto: „Ide o to, kto koho skôr vyhladuje.“ Ale takto rozmýšľali nacisti, nie demokrati (obľúbené slovo Eduarda Hegera),“ píše ďalej skúsený politický analytik.

Na čele našej republiky stoja podľa Chmelára ľudia, ktorí bojujú za cudzie záujmy

Strašenie, že Rusko napadne aj nás, je propagandistické klamstvo

Je katastrofou, keď nás vedie hlboko podpriemerný tragéd, ktorý s vypúlenými očami a penou na ústach vykrikuje, že mier s Ruskom je pre neho neprijateľný. Totálne neschopný manažér, ktorý priviedol Slovensko na mizinu (prepadli sme sa na úroveň tretieho najchudobnejšieho štátu EÚ, predbehlo nás dokonca aj Rumunsko, čo tu nikdy v dejinách nebolo) a trápne sa vyhovára, že za to môže Rusko. Nedajte sa oklamať. Za to, v akom ekonomickom prepadlisku sme sa ocitli, nemôže Putin, ale len a len hlúpe, nezodpovedné a nekompetentné rozhodnutia našich a európskych politikov,“ zaťal do živého Chmelár, podľa ktorého miera, v akej sme sa zapojili do tejto vojny, je taká extrémna a absurdná, že to nemá v dejinách obdobu.

Podľa chorvátskeho prezidenta je Ukrajina jednou z najskorumpovanejších krajín sveta

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské krajiny aliancie na zvýšenie výroby zbraní pre Ukrajinu. To sa naozaj nenájde nikto, kto by zaprotestoval, že vyčerpaním vlastných ekonomík na financovanie vojny pre niekoho, kto ani nie je členom NATO, vystavujeme naše vlastné krajiny väčšej zraniteľnosti a nebezpečenstvu? Strašenie, že ak to nebudeme robiť, Rusko napadne aj nás, je propagandistické klamstvo, ktoré sa objavuje v militaristickej rétorike každej vojny,“ konštatuje ďalej historik, ktorý vzápätí ponúka aj niekoľko prípadov na ilustráciu toho, ako boli ľudia oklamaní tými našimi politikmi, a nielen tými, ktorým je vojna bližšia ako mier.

Tvrdé slová smerom k Ukrajine vyslovil aj český vojenský analytik Martin Koller

NATO nie je obrannou organizáciou minimálne od roku 1999

Len si spomeňte na vojnu v Iraku, keď nás strašili, že Saddám Husajn je nebezpečenstvom aj pre nás, na bombardovanie Juhoslávie, keď do nás hustili, že Slobodan Miloševič je hrozbou pre celý svet, na pokusy o výstavbu protiraketového štítu, kde nás klamali, že strednú Európu môžu zasiahnuť rakety z Iránu a KĽDR. Pre tých, ktorí majú skúsenosti s vojnovou propagandou, to nie je nič nové, títo ľudia sa správajú vždy rovnako: podporujú eskaláciu vojny, zbrojenie, nepriateľské akcie a atmosféru strachu a nenávisti,“ prízvukuje Chmleár a dodáva, že je najvyšší čas obrátiť túto logiku a žiadať od politikov, aby vyvinuli maximálne úsilie vedúce k mieru a uvoľneniu napätia.

Poriadne ostrý smerom k Ukrajine a nedemokracii v nej bol aj profesor Peter Staněk

Propaganda Severoatlantickej aliancie tvrdí, že NATO je obrannou organizáciou. „Nie je to pravda minimálne od roku 1999, keď v rozpore s medzinárodným právom prepadla Juhosláviu. Ani dvadsaťročná okupácia Afganistanu nebola o obrane. A práve tak nemá s obranou nič spoločné ani to, keď vyprázdňujeme vlastné obranné kapacity, ohrozujeme bezpečnosť nášho vzdušného priestoru a zapájame sa do vojny, ktorá sa netýka ochrany členských krajín NATO,“ pokračuje v nekompromisnej kritike náš neúspešný prezidentský kandidát.

„Podobne ako naša iniciatíva Zjednotení za mier, ktorá má univerzálnejšie ciele, aj táto má česko-slovenský charakter. Môžete ju svojím podpisom po rozkliknutí stránky podporiť aj Vy a šíriť ju ďalej. Každý hlas je dôležitý na vytvorenie tlaku, ktorý pošle našim štátnym predstaviteľom jasný odkaz: Vaše vojnové besnenie nie je v našom záujme. To, čo robíte v prospech podpory vojny, nekonáte v našom mene. Podniknite všetky kroky vedúce k rokovaniu o spravodlivom mieri, prestaňte potláčať názory, ktoré kritizujú vojnu, sústreďte sa na zmierňovanie dopadov vojny a ukončite podporu neúčinných sankcií, ktoré ruinujú naše ekonomiky. Mier na prvom mieste!“ zakončil svoj status Eduard Chmelár.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články