15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Chlapec z ulice: Peter Petrov manipuloval výpovede a nahrával policajtom v horúcich kauzách. Kritika prokurátora

Chlapec z ulice: Peter Petrov manipuloval výpovede a nahrával policajtom v horúcich kauzách. Kritika prokurátora
Martin Mikulec

Inšpekcia hľadá takáčovca Mateja Zemana a podnikateľa Petra Petrova. Vyhlásili po nich pátranie. Títo dvaja majú svojimi výpoveďami odhaľovať pozadie zločinných schém, no vyšetrovateľka z inšpekcie ich viní z krivého svedectva.

Chlapec z ulice: Peter Petrov manipuloval výpovede a nahrával policajtom v horúcich kauzách. Kritika prokurátora
Peter Petrov

Vyšetrovateľom z inšpekcie sa v utorok podarilo zadržať takáčovca Csaba Dömötöra

Takáčovec Martin Mikulec, ktorý sa mal domov vrátiť z Chorvátska, už nežije. Začiatkom augusta ho našli obeseného v Zlíne, okolnosti samovraždy sa podľa medializovaných informácií vyšetrujú.

V januári 2017 urobila NAKA akciu na zadržanie členov zločineckého gangu takáčovcov. Medzi nimi bol aj Martin Mikulec, ktorý roky podnikal v oblasti hazardu. Jeho tri firmy dosahovali vyše miliónové tržby. Keďže sa na polícii prihlásil sám, zostal na slobode. O pár mesiacov neskôr v júli 2017 oslavoval takáčovec Martin Mikulec na jachte v chorvátsku narodeniny. Tento muž sa  spomína práve v súvislosti s Ľudovítom Makóom a Špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Tieto informácie vyplývajú zo svedeckej výpovede ďalšieho takáčovca Mateja Zemana prezývaného Zemák, ktorého boli hlavným spúšťačom akcie na zadržanie Ľudovíta Makóoa pod názvom BOŽIE MLYNY. Zemák ako jeden z najbližších spolupracovníkov nebohého Mikulca sa pred vyšetrovateľa postavil 11. augusta 2020.

Dnes však práve Mateja Zemana inšpekčná služba obviňuje z toho, že svoju výpoveď manipuloval. Naviesť ho na to mal Peter Petrov, ktorý je tiež obvinený z krivej výpovede.

Práve po Martinovi Mikulcovi polícia pátrala už na jar tohto roka. A to napriek tomu, že disponovala informáciou, že Mikulec sa nachádza v Chorvátsku. Mal sa dobrovoľne vrátiť na Slovensko a spolupracovať s vyšetrovateľom. Vyšetrovatelia NAKA s tým nesúhlasili a požiadali teda Petrova, aby zariadil to, že sa Mikulec na Slovensko nevráti, tak mali policajti zabezpečiť, aby vznikli dôvody na jeho väzobné stíhanie. Petrov mal teda nenávrat Milulca zariadiť, a vzápätí bol Mikulec nájdený v Zlíne obesený, bolo to začiatkom augusta tohto roku.

Manipulované výpovede

Petrov zohral svoju úlohu aj v prípade Csabu Dömötöraktorý  sa  podľa pravda.sk priznal vyšetrovateľom policajnej inšpekcie, že v prípade Očistec podal zmanipulovanú výpoveď. Peter Petrov mal ako sprostredkovateľ prisľúbiť Dömötörovi a hľadanému Matejovi Zemanovi  výhody, ak vo svojich výpovediach pred vyšetrovateľom zhodne potvrdia všetky okolnosti stretnutia Mateja Zemana, Ľudovíta Makóa a Františka Böhma. Táto zhodná výpoveď mala zohrať veľmi dôležitú úlohu pri rozhodovaní o ich väzobnom stíhaní.

 O zmanipulovaných výpovediach hovoril už vo štvrtok na tlačovke aj Róbert Fico  (Smer -SD).

„Ľudia ako Zeman a Petrov pravidelne chodili vypovedať. Vôbec o tom nepochybujeme, že ich schováva polícia. Títo dvaja zločinci sú chránení Mikulcovou políciou, aby sa nedostali do rúk ÚIS, aby nezačali spievať ako Dömötör.“ Fico sa pýta, ako to môže polícia ututlať. Sám si aj odpovedal: „Jedine, že ich zabijú.“ Podľa Fica kvôli „takýmto zločincom“ zomrel Milan Lučanský.

Manipulátori, v čí prospech?

Je na zamyslenie sa, prečo sa tak aktívne angažoval ako svedok v rôznych citlivých kauzách. Jeho motiváciou by mohla byť nenávisť k “Béďovi”, teda bývalému vysokopostavenému policajnému funkcionárovi Bernadovi Slobodníkovi, ktorý mal proti nemu vypovedať. Petrov sa mal ponúknuť vyšetrovateľovi, že sa dohodnú, ako a čo treba vypovedať, aby to všetko sedelo. Malo mu byť totiž prisľúbené, že proti nemu nikto vypovedať nebude.

Peter Petrov je v súčasnosti obvinený z trestného činu marenia spravodlivosti, zločinu krivej výpovede. Rovnako aj Matej Zeman a Csaba Dömötöra.

Chlapec z ulice: Peter Petrov manipuloval výpovede a nahrával policajtom v horúcich kauzách. Kritika prokurátora

Šěfku špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby odvolal dočasný riaditeľ inšpekčnej služby Peter Scholtz a okrem toho by Santusová mala podstúpiť aj detektor lži. Podľa krajského prokurátora Rastislava Rementu je toto odvolanie neštandardné, vyjadril sa pre TA3. 

„Odvolanie vedúcej špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorý je tvorený vyšetrovateľmi Úradu inšpekčnej služby a vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry Prezídia PZ, je možné považovať za viac ako neštandardné, keďže dozorový prokurátor v postupe vyšetrovateľky nezistil žiadne procesné pochybenie, ktoré by odôvodňovalo prijatie príslušných opatrení. Táto skutočnosť môže mať negatívny vplyv na ďalší priebeh vyšetrovania, keďže doposiaľ vyšetrovací spis má viac ako 3 tisíc strán,“ uviedol Remeta.

„Uznesenie vyšetrovateľa špecializovaného tímu o vznesení obvinenia z 20. júla 2021 trom civilným osobám preskúmal dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava a na podklade vyšetrovacieho spisu konštatoval jeho zákonnosť a odôvodnenosť. Následne dňa 21. júla 2021 vo večerných hodinách aj podal návrh na vzatie do väzby obvineného Cs. D., z dôvodov útekovej, kolúznej a preventívnej väzby. Obvinený Cs. D. priznal spáchanie trestného činu, ktorý sa mu kladie uznesením o vznesení obvinenia za vinu. Zároveň považujeme za neštandardné, že zo strany Prezídia PZ, došlo k prerušeniu prebiehajúceho zásahu pri zadržiavaní obvinených osôb, v dôsledku čoho sú dvaja obvinení na úteku a je po nich vyhlásené pátranie.“ . 

(heď)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články