21.1 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

B. Susko: Väzba nie je trestom, nesmie slúžiť na vynútenie priznania

Väzba nie je trestom, nesmie mať sankčnú povahu a nesmie slúžiť na vynútenie priznania obvineného. Vyhlásil to poslanec parlamentu Boris Susko (Smer-SD) počas diskusie v pléne o novele Trestného poriadku. V novele navrhuje upraviť rozhodovanie o väzbe. Obmedzenia vo výkone väzby nesmú podľa neho presahovať rámec potrebný na dosiahnutie účelu väzby.
      Susko hovorí, že rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní, súdov a riaditeľa väznice, ktorými tieto orgány upravujú podmienky vo výkone väzby, sú rozhodnutia, ktorými dochádza k najzávažnejším zásahom do ľudských práv a ľudských slobôd, preto tieto rozhodnutia musia spĺňať prísne kritériá na materiálnu kvalitu. „Teda musia byť primerane odôvodnené a musia byť preskúmateľné súdom,“ skonštatoval.
      Návrh novely podľa Suska nepredstavuje žiadnu zmenu, pretože nereflektuje na možné zneužívanie väzby na priznanie sa obvinených osôb.
      Poslanec tiež navrhol upraviť zákon o výkone väzby. Obvineného by mohli podľa Suskovho pozmeňujúceho návrhu premiestniť do iného ústavu „len na základe rozhodnutia prokurátora alebo súdu, ak je to potrebné na zaistenie bezpečnosti a poriadku alebo ochrany zdravia alebo života obvineného alebo inej osoby aj na základe rozhodnutia generálneho prokurátora, o čom ústav upovedomí orgán činný v trestnom konaní alebo súd“. Suskov návrh hovorí tiež o podmienkach nasadzovania pút, ako aj o tom, čo by mohol mať obvinený vo väzbe k dispozícii.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články