10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Chcete pestovať vlašské orechy? Andrej Višňovský vám poradí, ako na to! (VIDEO)

Máte radi vlašské orechy? Ak áno, tak potom sa môžete tešiť, pretože na Slovensku sa im celkom darí. Vlašské orechy sú u nás druhá najpestovanejšia ovocná plodina. Prirodzene, nepoužívajú sa iba ako ingrediencia do koláčov či na torty, ale sú i zdravé, pretože sú veľmi cenným zdrojom omega 3 mastných kyselín. K jedným z najväčších slovenských pestovateľov patrí aj Andrej Višňovský z Nových Zámkov.

Pestovať vlašské orechy rozhodne nie je až také jednoduché, ako sa možno niektorým na prvý pohľad zdá. Nielenže aj oni majú svojich „nepriateľov“, ale navyše stroje, ktoré sa používajú a využívajú pri ich zbere, sú použiteľné vlastne iba na tú časť roka, kedy sa zberajú. Takže úvodných investícií pre ich pestovateľov je dosť, navyše štát ani im v ich ďalšej práci veľmi nepomáha, so zahraničnou konkurenciou preto aj naši orechári ťahajú za kratší koniec.

Najťažšie je asi dopestovať stromy do piateho roku

Andrej Višňovský sa pestovaniu orechov venuje iba sedem rokov, no už ich má vysadených na takmer 60 hektároch. „Na úvod musím povedať, že orechové sady máme tri. Prvý sme ako dvojhektárový vysadili v decembri roku 2015 v Nových Zámkoch. Pôvodne sme tam mali jablká, ktoré v roku 1994 či 95 vysadil otec, ale napokon sme ich v roku 2012 vykopali a tri roky sme tam nemali nič. Miesto nich sme hľadali nejakú vhodnú alternatívu, a tak sme sa napokon rozhodli pre vlašské orechy, ktoré sme na skúšku v tom roku 2015 aj vysadili,“ prezradil Višňovský čo-to o svojich začiatkoch pestovania orechov. V marci 2017 vysadili v Nových Zámkoch ďalších 14 hektárov a teraz, na začiatku decembra, dosadili poslednú, 10 hektárovú parcelu z celkovej 43 hektárovej výmery v Nesvadoch. Dohromady teda majú asi 18-tisíc stromov vlašských orechov vysadených na 59,5 hektároch. 

Chcete pestovať vlašské orechy? Andrej Višňovský vám poradí, ako na to! (VIDEO)
Andrej Višňovský (vpravo) dostával pri pestovaní orechov cenné rady aj od skúseného odborníka, profesora Hričovského. Zdroj: FB / Podunajské orechy

V začiatkoch sa Višňovský „zaúčal“ u skutočných majstrov, pretože veľa dobrých rád mu dal nielen profesor Hričovský na nitrianskej SPU, či Oleg Paulen ale aj viacero zahraničných konzultantov, a tiež školenie v samotnej Mekke vlašských orechov, v Kalifornii. A aké ťažké je pestovať orechy? „Moja babka mi vravievala, že všetko je ťažké, čo nevieš,“ usmieva sa Andrej Višňovský a dodáva, že zatiaľ sa im relatívne darí, ktorý má k pestovaniu orechov zakúpenú veľmi dobrú mechanizáciu a na práci iba dvoch zamestnancov. „Najťažšie je asi dopestovať tie stromy do toho piateho roku, aby zapestovala koruna a vytvoril sa dobrý koreňový systém. Hoci máme dobrú mechanizáciu a relatívne dosť veľkú automatizáciu, aj tak je veľmi dôležité, aby bol čo najrovnejší pôdny profil, aby sa orechy následne po opade, alebo po striasaní dali pozbierať,“ vysvetľuje Višňovský, podľa ktorého je tráva pod stromami a v ich okolí veľmi dôležitá.

Obrovským medzinárodným úspechom sa môžu pochváliť aj novozámockí lekári

Najsilnejšia konkurencia je na Floride ale aj na Ukrajine

Aj keď sú ich orechové sady ešte mladé, celkovú produkciu očakávajú na vrchole  rodivosti, okolo 300 ton. V súčasnosti, keďže ich stromy sú ešte pomerne mladé, je ich produkcia okolo 40 ton. „Keď začnú naše mladé stromy poriadne a naplno rodiť, tak to bude v ich ôsmom roku. Aj preto zatiaľ s odbytom našich orechov nemáme problémy,“ opäť sa pousmial rozbiehajúci sa pestovateľ vlašských orechov, ktorý chcel pôvodne svoje produkty predávať ďalším veľkoobchodníkom alebo spracovateľom na ďalšie spracovanie, teraz ale už rozmýšľa aj nad inou cestou. „Posledný rok či dva nám ukazujú, že asi lepšia a rozumnejšia cesta bude vytvoriť si aj nejakú odbytovú základňu. Budeme sa preto snažiť nielen možno odpredať orechy veľkoobchodne, ale možno niečo spracovať doma. Nemám na mysli len lúskanie samotné, ale možno aj spracovanie do nejakých výrobkov do podoby nejakých výrobkov, pást, orechových pást, orechových masiel či nátierok, ale uvažujeme aj nad pražením,“ poodkrýva svoje smelé plány Andrej Višňovský.

Chcete pestovať vlašské orechy? Andrej Višňovský vám poradí, ako na to! (VIDEO)
Jeden z veľkých orechových sadov má Andrej Višňovský aj na okraji Nových Zámkov. Zdroj: FB / Podunajské orechy

Najsilnejšiu konkurenciu má pestovateľ z Nových zámkov nielen na Ukrajine či v Moldavsku, ale najmä v Kalifornii v USA, kde je podľa neho až 70-tisíc pestovateľov vlašských orechov. Aj preto sa chce zamerať aj na to, aby svojím sadom a produktom vytvoril i nejakú značku. „Produkujeme odrodové orechy, čiže nie sú to nejaké semenáče, máme kvalitnú odrodu, o ktorú je záujem. Keď ich ľudia ochutnali tak boli často prekvapení, že vlašský orech môže chutiť tak, ako chutí ten náš,“ skonštatoval Višňovský. Jeho odrody vlašských orechov Zlatý orech a Chandler sa navyše vyznačujú neuveriteľne ľahkým lúskaním. Môže za to jemná, doslova až papierová škrupina, vďaka čomu sa dajú vylúsknuť aj bez kladiva. „Ľudí učíme, že orech nie je len do kuchyne na nejakú tortu, alebo k Vianociam, ale že má aj širšie využitie,“ prízvukuje pestovateľ.

Milujete perníky? Tvrdošovčanka Danka Thérová ich robí nielen chutné, ale aj krásne

Nebezpečná vrtivka orechová sa poraziť dá

Andrej Višňovský vie, že toto bude vyžadovať určite pár rokov, aby ľudí naučili pravidelne konzumovať orechy aj z dôvodov, že majú vysokú nutričnú hodnotu pretože obsahujú veľa omega 3 mastných kyselín, ktorých majú vlašské orechy z pohľadu rastlinných výrobkov absolútne najviac, toľko ich nemajú asi žiadne orechy, ale aj antioxidantov, čo je veľmi významné. „V budúcnosti by sme preto chceli začať z vlašských orechov lisovať olej, ale uvažujeme aj o tom, že by sme ich spracovali do podoby múky, ktorá môže byť následne použitá v raňajkách či do müsli,“ prezrádza Višňovský ďalšiu cestu ich využitiu. Navyše, spolu s nitrianskou SPU sa zapojili do projektu, kde pripravia rozličné nátierky a bude sa skúmať použitie orechov s cieľom uplatniť vlašské orechy v podobe týchto nátierok a aj pripraviť rôzne publikácie, ktoré by mali následne byť použité na ďalšiu edukáciu.

Chcete pestovať vlašské orechy? Andrej Višňovský vám poradí, ako na to! (VIDEO)
Na striasanie orechov sa používa tento špeciálny stroj. Zdroj: FB / Podunajské orechy

Vlašské orechy bežných Slovákov doslova gniavi vrtivka orechová, pre ktorú mnohí z nich svoje stromy radšej zrezali, pretože úroda na nich nebola žiadna aj viac rokov. „Ani nám sa prirodzene nevyhla. Áno je pravdou, že záhradkári s tým majú problém, ale dnes už sú techniky a technológie, ktoré pomáhajú, najmä nám väčším, ochrániť stromy pred týmto škodcom, takže dá sa s tým bojovať,“ konštatuje Višňovský, ktorý sa usiluje robiť tak, aby bol čo najmenej závislý na dotáciách od štátu, ktoré sú ešte menšie ako u pestovateľov iných plodín. „Lenže pozor, my za tú pôdu zaplatíme daň. Časť tej pôdy máme v nájme, kde platíme 150 až 200 euro nájomné, čiže tieto peniaze neslúžia ako prínos na zlepšenie ekonomiky, ale sú aj na pokrytie nákladov, ktoré súvisia s nájmom,“ dopĺňa pestovateľ.

Rodinkárstvo sa dostalo už aj do nitrianskej župy. Môže za to riaditeľka knižnice

Pestovanie orechov vo veľkom nie je len o pestovaní

„Treba povedať, že pri iných plodinách, ako sú napríklad jablká, sú pestovatelia obyčajne zapojení v tzv. integrovanej produkcii, alebo môžu byť ešte v bio. Väčšina už je, čo ja viem, zapojená v integrovanej, kde dostáva nejaký doplatok za to, že sú v tzv. ako keby prechodnom štádiu medzi bio a konvenčným poľnohospodárstvom dostávajú myslím 400 eur. Môžu ale získať ešte extra príplatok na úrovni okolo 500 eur ako náročnosť za to, že sa jedná o plodiny so zvýšenou prácnosťou. Takže suma sumárum môžu získať okolo tisíc eur, kým my dostávame len 200 eur na hektár,“ vysvetľuje pestovateľ orechov. Napriek všetkej náročnosti pri kúpe stromov aj prác okolo ich sadenia a ďalších nákladov si Višňovský na vybudovanie svojich orechových sadov dotáciu nepýtal. „Dotácie alebo granty na vybudovanie sme nebrali preto, lebo jednak neboli, alebo ak aj boli, tak z môjho pohľadu boli veľmi byrokratické, časovo náročné a zaväzujúce,“ uvádza Višňovský, podľa ktorého to sú dôležité veci.

YouTube video
Zdroj: FB / Podunajské orechy

„Keď sa chcem pozerať na pestovanie vlašských orechov ako podnikateľ, tak určite si dávam na misku váh aj to, že ako rýchlo a efektívne sa viem rozhodovať a nielen čakať na to, či dostanem dotáciu,“ priznáva Andrej Višňovský, ktorý ešte dodáva, že pestovanie je vlastne aj jeho hoby. „Tá práca nás baví a je pravdou, že tento rok sme dovybudovali aj spracovaciu pozberovú spracovaciu automatizovanú linku. Pestovanie orechov nie je len o pestovaní, ale gro práce začína zberom, potom umytie, vysušenie, veľkoobjemové balenie, maloobjemové balenie, lúskanie, a potom začne najväčší problém a to je odbyt. Produkcia za minulý aj tento rok sa nám síce podarila predať, ale dôležité je, že zákazníci sa vracajú, takže, naším cieľom bude vytvoriť si nejakú odbytovú základňu a lojálnych zákazníkov,“ prezradil na záver pestovateľ vlašských orechov.

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články