17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Českí odborníci o koronavíruse: Covid by sme mali brať už ako sezónne ochorenie

Prístup ku koronavírusu by mal byť čo najskôr rovnaký ako k iným respiračným infekciám, povedala vo vysielaní CNN Prima NEWS primárka Kliniky infekčných chorôb FN Bulovka Hana Roháčová. Rovnaký názor vyslovila aj vedúca oddelenia virológie Hana Zelená či epidemiológ Roman Prymula. Podľa neho však v súčasnej dobe takémuto prístupu bráni omikron. Priznal ale, že práve on by mohol celej situácii aj pomôcť.

Pred vznikom nového variantu pritom odborníci hovorili opatrnejšie.

Českí odborníci o koronavíruse: Covid by sme mali brať už ako sezónne ochorenie
Českí odborníci sa o konci pandémie hovoriť neboja.

Normálne respiračné ochorenie?

Hana Roháčová v televíznom vysielaní uviedla, že sa musíme sa čo najskôr dostať k tomu, že náš prístup ku koronavírusu bude taký, aký máme pri iných respiračných infekciách. „Ochorenie bude zaradené v úvodzovkách do portfólia bežných infekčných chorôb. Pri bežných respiračných infekciách tiež nenariaďujeme karanténu, aj keď sa to týka napríklad veľmi závažného ochorenia chrípkou,“ dodala lekárka.

Česi SKRACUJÚ karanténu, musia ísť však do nej aj OČKOVANÍ aj PREKONANÍ

Virologička Hana Zelená s týmito tvrdeniami súhlasí. Podľa nej sa koronavírus začína správať ako sezónne ochorenie a vyjadrila predpoklad, že po uplynutí zimného obdobia dôjde k poklesu čísel. „Ale môže sa stať, že sa na začiatku jesene koronavírus opäť vráti vo väčšej miere,“ upozornila.

Podobne to vidí aj epidemiológ Roman Prymula. „Do budúcnosti by covid mal byť braný ako normálne respiračné ochorenie,“ zdôraznil v programe Nový Deň na CNN Prima NEWS. Upozornil však na to, že v Česku v nasledujúcich dvoch týždňoch hrozí vlna omikronu, keď bude pribúdať 30 až 50 tisíc nakazených denne.

Končia výhody očkovaným

Vláda v stredu kvôli omikronu rozhodla, že sa od utorka 11. januára skrátia karantény a izolácie na päť dní. Zároveň nariadila od 17. januára testovať dvakrát týždenne všetkých zamestnancov firiem, teda očkovaných aj neočkovaných.

S takýmto rozhodnutím českí odborníci súhlasia. „K ľuďom by sa z epidemiologického hľadiska malo pristupovať rovnako, či už sú očkovaní, alebo nie. Zvlášť v súčasnej dobe, keď vírus dokáže uniknúť postvakcinačnej imunite i imunite nadobudnutej prekonaním infekcie,“ upozornila Zelená. Podľa nej je v súčasnej dobe čas na diskusiu práve o tom, či k obom skupinám pristupovať striktne, teda že sa musia povinne všetci testovať a chodiť do karantény, alebo či tieto opatrenia zrušiť a začať brať covid ako normálnu respiračnú chorobu. Aj keď očkovaní už nebudú mať podobné výhody ako predtým, odborníci vakcináciu odporúčajú. „Ochrana očkovania nie je taká, aby zabránila infekcii. Zabráni ale ťažkému priebehu a môže dôjsť k tomu, že vďaka vakcinácii u ľudí prebieha infekcia bezpríznakovo,“ zdôraznila Zelená.

(NN)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články