19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

MUDr. Eva Goncalvesová: Kto bude predpisovať pacientom lieky? Vinníci budú jasní, opäť „neochotní“ lekári

Vážené kolegyne a kolegovia, milí priatelia.

Už niekoľko mesiacov pozorujem stupňovanie napätia medzi špecialistami a všeobecnými lekármi. Toto napätie už dávno opustilo sociálne siete a už aj v tradičných médiách sa objavujú rôzne správy o tom ako špecialistom napr. kardiológom klesli výkony (TASR), alebo článok v denníku N o konflikte medzi špecialistami a všeobecnými lekármi (31.12.2021) či reportáže na túto tému na rôznych televíznych kanáloch.

MUDr. Eva Goncalvesová: Kto bude predpisovať pacientom lieky? Vinníci budú jasní, opäť "neochotní" lekári
Doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc.

Nikto nepochybuje o tom, že všeobecní lekári majú množstvo administratívnej práce , ale za to špecialisti nemôžu. Že je to práca, ktorá sa robí ručne (napr. PN a všetky možné potvrdenia od vodičských preukazov po strelné zbrane), a že to zdržuje, a že na to nemusia byť lekári. To je pravda, ale za to špecialisti nemôžu. Že pacienti všeobecných lekárov často nerešpektujú a žiadajú „len“ výmenný lístok k špecialistovi je pravda, ale za to špecialisti nemôžu. Že pre desiatky telefonátov sa nemôžu koncentrovať na pacientov v ambulanciách, asi áno, ale za to zasa špecialisti nemôžu. Že často žiadajú o vyšetrenia špecialistov pri absolútne banálnych ťažkostiach či diagnózach nie je výnimkou, ale za to špecialisti opäť nemôžu.

Mohla by som pokračovať ďalej. Nebudem. Mám veľa priateľov v radoch všeobecných lekárov a viem, že ich práca nie je ani zďaleka ľahká. A ako všade sú tam tí, čo chcú a vedia a tí čo nevedia, nechcú a žiaľ aj veľa takých, ktorí už nároky súčasnej medicíny nezvládajú. Komu však tento „konflikt“ prospieva.

Hľadá sa vinník za nezvládnutie epidémie? No musia to byť predsa lekári. To už je tradícia. To čoho sme svedkami a čo žijeme nie je výsledkom nášho zlyhania. Je to dôsledok mnohoročného zanedbávania zdravotníctva a neriešenie hromadiacich sa problémov. Je to dôsledok nedostatku všetkých zdravotníckych pracovníkov, zlého financovania a nedôvery pacientov v zdravotný systém.

Nedôvera k lekárom bolo asi to jediné, čo sa za posledné roky programovo pestovalo. A keďže budeme hovoriť o preskripcii, aktuálne problémy s vyostrenými vzťahmi medzi špecialistami a všeobecnými lekármi pramenia aj z nezmyselných početných preskripčných obmedzení, ktoré historicky pretrvávajú aj na dnes už úplne bežné a lacné lieky. Sem by sa malo rozhorčenie všeobecných lekárov sústrediť, keď chcú presvedčiť ostatných o tom, že ich aktivity smerujú k pozdvihnutiu ich odboru. Držím im palce. Podobne ako k tomu, že budú kvalitne liečiť hypertonikov, robiť zmysluplné predoperačné vyšetrenia a preventívne prehliadky, popisovať EKG alebo vyhodnocovať členkovo/ramenné indexy či výsledky laboratórnych vyšetrení a následne pacientov liečiť a nie posielať k špecialistom pri akomkoľvek (aj úplne bezvýznamnom) patologickom náleze. Moji kolegovia špecialisti, by o tom vedeli rozprávať…. To všetko, si vrátene platieb, si nad rámec kapitácie presadili. Prajem im to.

Poďme však k tomu, čo bude vyvrcholením tohto „konfliktu“. To nastane uplatňovaním novely zákona č. 362 o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára t.r.

Problematickým je paragraf 119, ktorý upravuje preskripciu liekov a zdravotných pomôcok. Stručné zhrnutie zmien v zákone č. 362 paragraf 119, ktorý upravuje preskripciu liekov. Liek/pomôcku či už preskripčne viazaný alebo nie, má predpisovať vždy indikujúci lekár ( t.j. vačšinou špecialista). Nemocnica – zdravotnícke hospitalizačné zariadenie má pri prepustení pacienta zabezpečiť preskripciu liekov/pomôcok pre pacienta na 30 dní.

MUDr. Eva Goncalvesová: Kto bude predpisovať pacientom lieky? Vinníci budú jasní, opäť "neochotní" lekári
Foto: Ilustračné

Doterajšia prax bola nasledovnášpecialisti odporúčali liečbu. Lieky alebo pomôcky (napr. plienky pri inkontinencii). Pri akútnych stavoch alebo krátkodobej liečbe pacientov lieky predpísali. Pokiaľ táto bola chronická a komplexná, pacient bol stabilizovaný a chodil k špecialistovi raz za dlhé časové obdobie v preskripcii pokračoval na odporúčanie špecialistu všeobecný lekár.

Týka sa to najmä početných tzv. internistických odborov. Veľa pacientov navštevuje početných špecialistov, a tak sa preskripcia koncentrovala do rúk jedného. Z nemocnice odchádza pacient z odporučením komplexnej terapie na rámec okolností, ktorá sa v nemocnici riešila ( najmä ak ide o interné odbory). V odporúčaniach pri prepustení je liečba pochádzajúca z viacerých špecializácii s rôznymi preskripčnými obmedzeniami. Dostáva liečbu na 3 dni – pokračovanie má zabezpečiť ambulantný sektor.

K čomu povedie aktuálne platná zmena? Prax iste prinesie množstvo nepredvídateľných situácií, ale predvídať sa dajú napríklad tieto: Polymorbídny starší pacient navštevuje viacerých špecialistov. Pacient si bude musieť „strážiť“ to, aby mal všetky lieky. Nemôže tak spraviť u jedného lekára, ale u mnohých ( kardiológ, neurológ, diabetológ, očný…) Všetkých bude musieť kontaktovať a všade dostane recept a repetatur – ale všetko v iných termínoch, a tak sa tento nekonečný kolotoč bude opakovať. Pacienti budú chodiť po svojich špecialistoch, ktorých majú v rôznych okresných mestách namiesto toho aby vec vybavili vo svojej obci.

Čo sa stane? Kompliancia k liečbe výrazne klesne. Neskôr sa to odrazí v mortalite a zvýšenom počte hospitalizácií. K čomu to povedie v týchto týždňoch, keď čakáme omicron? Modul e-zdravie , ak v ňom chcete skontrolovať preskripciu iných špecialistov ( tú na rozdiel od všeobecného lekára nepoznáte) tak vám túto informáciu poskytne v neprehľadnej podobe, že sa v tom nevyznáte, často to vôbec nefunguje alebo to počítaču nekonečne dlho trvá.

Ako sa bude zabezpečovať preskripcia v domovoch sociálnych služieb a domovoch seniorov. Mnohí starší kolegovia, ktorí nemajú modul e- zdravie inštalovaný budú donútení odísť do dôchodku. Túto prácu nezvládnu. Nemajú motív.

Pacient prepúšťaný z hospitalizácie má dostať recept na všetky lieky pri prepustení na 30 dní. Toto nariadenie nie je vo väčšine nemocníc vôbec vykonateľné. Na väčšine oddelení nepracujú špecialisti a prepúšťacie správy píšu lekári bez špecializácie. Všetky recepty má vypísať primár? Ten vlastne ani nemusí mať zmluvu na ambulantnú činnosť. A keby aj mal, je špecialista len v jednom odbore.

Ak je zmena liečby indikovaná v nemocnici, kam sa má pacient obrátiť pre predpis po uplynutí 30 dní?

Dalo by opísať veľa ďalších sporných situácií a uplatňovanie tejto novely ad absurdum poškodí pacienta, špecialistov, ale definitívne aj všeobecných lekárov. Ak je ich zámerom vymaniť sa z tradície rozosielačov pacientov po špecialistoch a úradníkov, tak toto naozaj nie je tá správna cesta.

Čo bude výsledkom – zle liečený a nahnevaný pacient. A posilnený obraz neochotného, arogantného a nekompetentného lekára. Oboch – všeobecného a špecialitu.

A čo bude úplne na konci – predsa vinníci nezvládnutej epidémie.

Obraciam sa preto na MZSR, aby pozastavilo účinnosť paragrafu 119 novely zákona č. 362 , zvolalo stretnutie dotknutých strán a umožnilo tak hľadanie takých riešení, ktorých výsledkom bude dobre liečený a spokojný pacient. Súčasne vyzývam a prosím všetkých všeobecných lekárov, aby pokračovali v doterajšej praxi, ktorú im zákon nezakazuje. Aby zdržali sa rôznych neuvážených výrokov na adresu špecialistov a to najmä pred pacientom. Ten si z toho vyberie svoje a zaručene to nebude zlepšenie dôvery k svojmu lekárovi.

Doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc. , FESC, FHFA , Prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti

Zdroj: FB Eva Goncalvesová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články