-7.9 C
Nitra
streda, 8 februára, 2023

Cena Grand Prix 2022 pre Krásu nevídanú

Divadelná inscenácia Krása nevídaná získala výnimočné ocenenie Grand Prix na festivale Nová dráma/New Drama 2022.

Dramaturgická rada festivalu vyberala z viac ako 70 inscenácií súčasných dramatických textov v profesionálnych divadlách na Slovensku, ktoré mali premiéru v období od 1. februára 2021 do 28. februára 2022. Na festival bolo pozvaných 9 inscenácií.

Modelka Eva Cifrová: Keby som mala čarovný prútik, vytvorila by som jeden šťastný svet

V januári tohto roku predstavilo Divadlo P. O. Hviezdoslava premiéru inscenácie Krása nevídaná. Po hre „Sused, ktorého nechcem“ ide o druhú inscenáciu projektu Generácia Z. Autorkami sú mladé herečky Mária Schumerová, Annamária Janeková, Romana Ondrejkovičová a študentky VŠVU Ema Šútovcová, Vivien Kvasnicová, Paula Gogola. „Tvorkyňami inscenácie sú výlučne ženy. Je to výpoveď o nich samotných, ale nie je to inscenácia len o ženách pre ženy. Naopak, je určená aj mužom. Našou snahou bolo nájsť pochopenie, prienik, láskavé porozumenie a spravodlivé rozhorčenie. A to je možné práve vďaka tomu, že pomenujeme problémy, krivdy a úzkosti,“ povedala dramaturgička Valeria Schulczová.

Jana Chmelová: Príbehy sú varovaním, k čomu môže dôjsť, ak zlyhá komunikácia, absentuje láska, ak sa hodnoty rozpadajú

Krása nevídaná je zároveň režisérskym debutom herečky Zuzany Fialovej, ktorú šokovala európska štatistika: „Na Slovensku je 87 % dievčat nešťastných. Sme najhoršia krajina Európskej únie, čo sa týka šťastia a spokojnosti mladých dievčat. Je to šialené číslo!“

Cena Grand Prix 2022 pre Krásu nevídanú
Text, scénu a kostýmy Krásy nevídanej vytvorili mladé herečky a umelkyne

Tri silné príbehy sú výpoveďou dievčat Generácie Z. „Krása nevídaná je krehká, drsná, vtipná, extrémna, autentická a odvážna,“ zhodujú sa autorky. Práve autentickosť príbehu a skutočnosť, že herečky nehrajú predstaviteľky Generácie Z, ale sú jej súčasťou, ocenila aj medzinárodná odborná porota festivalu Nová dráma – profesor a teatrológ Patrice Pavis, novinárka a kultúrna manažérka Katarzyna Pilarska, estetička a kritička Michaela Pašteková.  Vo svojom zhodnotení porota vyzdvihla, že „inscenácia dokáže balansovať medzi smútkom, úzkosťou a iróniou bez toho, aby skĺzla do klišé. Ide o komplexné spracovanie témy, ktorému predchádzal intenzívny výskum a autorky spolupracovali so psychoterapeutkou a sociológmi.“

Jana 2022: Premiéra muzikálu katedry hudby UKF

Krása nevídaná hovorí o tlaku spoločnosti na ženy, na zaužívané klišé, že žena má byť krásna, štíhla, milá a poslušná, ale aj milujúca partnerka, chápavá milenka a dokonalá dcéra. Nároky sú vysoké a sebavedomie žien čoraz nižšie. „Spoločenský tlak, domáce násilie, zneužívanie, postavenie žien v spoločnosti sú aktuálne nielen medzi mladými ľuďmi, ale sú pálčivé pre celú našu spoločnosť. Problémy Generácie Z boli aj pred ňou a sú aj teraz problémami nás všetkých,“ zhodla sa odborná porota na záver.

Ocenenú inscenáciu Krása nevídaná si môžete pozrieť 17., 20. a 21. júna v CO kryte DPOH. Viac informácií na www.dpoh.sk.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články