20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Bola to samovražda! Tvrdí o smrti generála Lučanského prokuratúra. Radačovský oponuje, že rozhodnutie bolo nezákonné

Brífing Krajskej prokuratúry ohľadom samovraždy generála Milana Lučanského považuje právny zástupca rodiny Miroslav Radačovský za „neobjektívny a škandalózny“. Svoj názor na to vyjadril v statuse na sociálnej sieti kde prezradil, že o ukončení vyšetrovania sa dozvedel iba z médií! Súdny človek sa pri tejto informácii spýta: Je toto normálne?

Bola to samovražda! Tvrdí o smrti generála Lučanského prokuratúra. Radačovský oponuje, že rozhodnutie bolo nezákonné
Nebohý generál Milan Lučanský s rodinou. zdroj: AL

Generál a policajný exprezident Milan Lučanský zomrel 30. decembra 2020 po tom, ako ho našli obeseného v jeho cele. Siahnuť na život si mal tak, že okolo krku si uviazal väzenskú teplákovú bundu a obesil sa na rohu postele. Už mŕtveho ho našla o 16.39 hod väzenská stráž, ktorá mu cez okienko podávala večeru. Lučanského smrť vyvolala od začiatku pochybnosti o tom, že si sám siahol na život, pretože aj jeho pobyt vo väzbe bol sprevádzaný „zaujímavými“ okolnosťami, pri ktorých prišiel k niekoľkým zvláštnym zraneniam. Takmer po dvoch rokoch teda krajská prokuratúra v Prešove prípad uzavrela s tým, že Milan Lučanský spáchal samovraždu. Tejto verzii ale neverí ani právny zástupca jeho rodiny, europoslanec, šéf strany Slovenský Patriot a skúsený právnik Miroslav Radačovský, ale ani jeho syn a ani viacerí opoziční politici.

Radačovský: Určite podám mimoriadny opravný prostriedok

Radačovský priznáva, že o tom, že malo byť ukončené vyšetrovanie vo veci gen. Lučanského Krajskou prokuratúrou v Prešove sa dozvedel z medializovaných správ. „Žiadne rozhodnutie ako splnomocnenému zástupcovi poškodenej strany mi nebolo doručené. Nepoznám jeho obsah ani formu, a preto sa k nemu nemôžem vyjadriť,“ napísal v úvode statusu právny zástupca rodiny, podľa ktorého brífing uskutočnený vedením Krajskej prokuratúry v Prešove nie je rozhodnutím vo veci. „Rozhodnutie vo veci sa uskutočňuje písomne a doručením stranám v konaní, medzi ktoré patrí aj strana poškodená. Preto brífing KP v Prešove považujem za neobjektívny a škandalózny,“ vysvetľuje Radačovský a dodáva, že len po doručení písomného rozhodnutia sa môže k rozhodnutiu objektívne a relevantne vyjadriť.

Na nebohom generálovi Lučanskom sa chcú „priživiť“ rozliční novinári

Pokiaľ však takéto rozhodnutie bolo už vyhotovené, a bolo trestné stíhanie v prípravnom konaní zastavené, tak po jeho doručení určite podám mimoriadny opravný prostriedok a vykonám všetko pre to, aby ako nezákonné bolo zrušené. Nie poškodená strana, nie Radačovský, ale orgány činné v trestnom konaní, Úrad inšpekčnej služby pod dozorom prokurátora, začali vo veci trestné stíhanie proti nestotožneným osobám, pôsobiacimi v inštitúcii Zboru väzenskej a justičnej stráže, pôsobiacimi vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku,“ konštatuje ďalej Radačovský, podľa ktorého je potom veľmi pozoruhodné, a to vraj pochopil z brífingu KP, že predovšetkým na základe výpovede osôb z tohto prostredia, ktoré boli v zmysle začatia trestného stíhania podozrivé, bola vec ukončená zastavením.

Slová syna nebohého policajného prezidenta hovoria za všetko

Pokiaľ nedostanú Rozhodnutie, vyjadrovať sa k nemu nebudú

„Veď predsa podozriví nemusia hovoriť pravdu,“ prízvukuje skúsený právnik a dodáva, že zo zákona nemusia hovoriť o okolnostiach, ktorými by privodili trestné stíhanie sebe, osobám blízkym, medzi ktoré patria aj ich nadriadení a pod. „Na druhej strane, Prokuratúra, javí sa, absolútne neakceptovala dôkazy, právne relevantné vyjadrenia, produkované poškodenou stranou. Viaceré znalecké posudky a expertízy, o ktorých sa hovorilo na brífingu, podľa názoru poškodenej strany sú nejednoznačné, umožňujúce dvojitý výklad a niektoré dokonca učinené v rozpore s Trestným poriadkom. Poškodená strana v priebehu dvoch rokov vyšetrovania nemala možnosť odborne a vecne mediálnym spôsobom sa k veci vyjadriť,“ píše záverom právny zástupca rodiny.

Bola to samovražda! Tvrdí o smrti generála Lučanského prokuratúra. Radačovský oponuje, že rozhodnutie bolo nezákonné
Zdroj: FB / Miroslav Radačovský

Pokiaľ podľa Radačovského nebude umožnené verejne, spôsobom LIVE (naživo) sa vyjadriť poškodenej strane, tak o objektívnosti vyšetrovania a o dôkazoch v spise sa nachádzajúcich, verejnosť nikdy objektívne informovaná nebude. „Počkám si na doručenie rozhodnutia KP v Prešove a ďalším zákonným postupom sa budem domáhať objektívnej pravdy. Po doručení rozhodnutia KP v Prešove som ochotný na požiadanie akéhokoľvek relevantného média k danej veci sa vyjadriť. Pred doručením takéhoto rozhodnutia a jeho preštudovaní si, by moje vyjadrenie bolo len akýmsi zbytočným brífingom tak, ako bol, podľa môjho názoru, zbytočný a skôr politický brífing Krajskej prokuratúry,“ zakončil svoj status Miroslav Radačovský.

Dodo Púchovský, foto Fb Milan Lučanský, rodinný archív AL

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články