13.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Blaha sa pustil do moderátora Kovačiča: Tri knihy a desať trápnych novinových článkov – za toto dostal titul?

„Milí priatelia,
včera na Markíze sa do mňa pustil moderátor Michal Kovačič – vraj nemám právo si myslieť, že Milana Lučanského zabila táto vláda a vraj sa mám ospravedlniť. Budem musieť pána Kovačiča sklamať – mám dôkazy o tom, že Milan Lučanský sa nezabil sám a neverím režimistickým báchorkám o tom, že si samovylupol oko. A myslím, že okrem Markízy im neverí takmer nikto na Slovensku.

Dôležitejšie je však niečo iné. Kovačič svojou aroganciou včera zjavne niekoho naštval. A ten mi anonymne poslal na mail jeho diplomovú prácu. Ešte počas včerajšej diskusie. Bolo tam napísané iba toto – Kovačič nikdy nemal dostať titul Magister. Je to podvodník. Priznám sa – zaujalo ma to.

Najskôr som si overil, že Kovačič písal diplomovku o dôchodkovej reforme na Slovensku. Na študenta práva je to mimoriadne zvláštna téma, ale naozaj: Kovačič sa stal v roku 2008 absolventom práva na základe práce o Kaníkovej dôchodkovej reforme. A tak som si tú slávnu prácu otvoril – priatelia, toto je ťažký prúser.

Teraz zahoďme politiku, zahoďme emócie, toto vám hovorím ako vysokoškolský učiteľ, ktorému prešli rukou desiatky, ak nie stovky diplomoviek. Za takúto prácu jednoducho Kovačič nemohol dostať titul. Právnická fakulta Univerzity Komenského by sa k tejto práci mala okamžite vyjadriť, toto vážne ohrozuje jej reputáciu.

Možno si spomeniete, keď som pred pár rokmi analyzoval diplomovku Moniky Tódovej a krútil som hlavou, že použila iba štyri odborné knihy. V teoretických diplomovkách v oblasti spoločenských vied je nevyhnutné použiť aspoň 30-40 kníh. A viete, koľko použil Kovačič? Sadnite si. Tri. Tri knihy. Z toho jednu zjavne nečítal, iba z nej účelovo použil nejakú tabuľku. Takže dve knihy. A obidve sú iba propagandistické brožúrky z dielne neoliberálnej Nadácie Friedricha von Hayeka, ktorú, mimochodom, finančne dotovala aj Penta. Autori týchto brožúrok sú známi pravicoví politici Švejna, Chren a Ján Oravec z SaS. Ide o obyčajnú propagandu v prospech čilského Pinerovho modelu dôchodkovej reformy. A Kovačič tieto jednostranné propagandistické bláboly nekriticky prevzal, použil niekoľko novinových článkov a bum, odovzdal to ako diplomovku – ako vedeckú prácu.

Normálny študent musí naštudovať desiatky odborných kníh, stanoviť si hypotézu, použiť vedeckú metodológiu, urobiť výskum, alebo serióznu teoretickú analýzu a komparáciu… Ale Kovačič nie. Už vtedy pracoval pre STV a prechádzal pracovať do Markízy. Zjavne sa mu obhajovalo ľahšie – lebo s takouto prácou jednoducho obhájiť bez protekcie nemohol. Nebláznime. Tri knihy? 

Možno si poviete, že o dôchodkovej reforme v roku 2007 či 8 nebolo možné nájsť viac odborných kníh. Ja som vtedy písal dizertačnú prácu o teóriách spravodlivosti. Jednu kapitolu som venoval aj sociálnemu štátu, vrátane dôchodkového systému a citoval a parafrázoval som niekoľko desiatok vedeckých kníh iba na túto kapitolu. Prečo si toľko roboty nedal študent Kovačič? Ďalších niekoľko desiatok odborných kníh k problematike používa Oravec, Chren a Švejna. A keby náhodou študent Kovačič zatúžil po tom, aby poskytol vyvážený pohľad, čo je vo vedeckej prácu psia povinnosť, tak mal k dispozícii aj ľavicové, veľmi kritické pohľady na dôchodkovú reformu – mohol si prečítať práce od slovenských ekonómov Ivana Lesaya či Michala Poláka. A tam by našiel ďalšie desiatky kníh, ktorú si mohol naštudovať. Stačilo si urobiť normálny rešerš. V angličtine si mohol prečítať Espinga-Andersena, Glyna, Hilla či Ginsburga, v češtine Kellera či Krebsa. Ale nie – on to odflákol viac ako Tódová. A to je už čo povedať. Tri knihy a desať trápnych novinových článkov – za toto dostal titul? S týmto obhájil diplomovku? A dnes sa hrá na strašného vzdelanca, srší sebavedomím, mudruje a tvári sa, že všade bol a všetko videl. Markíza nadáva ľuďom do dezolátov a potom zisťujeme, že jej elitní moderátori píšu takéto nespôsobilé práce? Veď to je podvod. Obyčajný podvod.  

Blaha sa pustil do moderátora Kovačiča: Tri knihy a desať trápnych novinových článkov – za toto dostal titul?
Ľuboš Blaha si podal diplomovú prácu známeho moderátora.

A to teraz nejdem riešiť, že Kovačič vo svojej diplomovke obsahovo neprišiel so žiadnou analýzou, on tam mechanicky opísal základné fungovanie reformy, ktoré by ste našli na ktoromkoľvek letáku z dielne Kaníkovho ministerstva. A ešte tam glorifikoval čilský model. Len pripomeniem, že tento čilský model sa zavádzal počas autoritársko-fašistického režimu Augusta Pinocheta, ktorý vraždil opozíciu a odborárov. Hlavne, že sa Kovačič hrá na antifašistu. Mimochodom, v Čile išlo o neoliberálny experiment, ktorý fatálne zlyhal. A Kovačič tam ako kovaný neoliberál, opierajúci sa o ideologické brožúrky Švejnu a Oravca, ktorý spolu s Kaníkom celú reformu pripravili, obhajuje privatizáciu dôchodkov, bez akejkoľvek vedeckej hodnoty, bez riadnych citácií, bez literatúry, bez ničoho. Trápny politický pamflet. Za takúto prácu by po správnosti nemal dostať ani zápočet v prvom ročníku. A nieže titul.  
Opakujem – nehovorím to ako politik.

Mne je pán Kovačič ukradnutý a to, že si zo mňa urobil terč kvôli Milanovi Lučanskému, mi iba robí politickú reklamu. Nehnevám sa naňho. Proste som dostal do rúk jeho diplomovku a ešte teraz sa mi z toho krúti hlava. Je to hrozne nefér voči všetkým poctivým študentom na Slovensku. Prepáčte, ale takto slovenské školstvo nemôže fungovať. Nie je možné, aby novinári na Slovensku ako Tódová či Kovačič dostali svoje tituly za takéto príšerné diplomové práce, ktoré nespĺňajú ani najzákladnejšie predpoklady, aké sa kladú na tento typ práce. To je strašná hanba. Aj priemerný plagiátor si dá s písaním práce viac roboty ako Kovačič so svojou diplomovkou. Aký odkaz týmto dáva Kovačič mladým ľuďom? Že sa im prepečie všetko? Že sa netreba učiť? Že môžu dostať titul aj za takýto odpad? 

Spýtajte sa akéhokoľvek vysokoškolského učiteľa, či si myslí, že v teoretickej práci stačia tri knihy a pár novinových článkov. A či stačí, že niekto heslovito opíše fungovanie nejakej reformy a nekriticky obhajuje extrémny dôchodkový model na základe dvoch brožúrok neoliberálnych aktivistov, ktorí tu tento model politicky zavádzali. Akože, vždy sme vedeli, že Kovačič je extrémny liberál a nenávidí nás preto, že sme ľavičiari. Teraz to len potvrdil. Ale bez ohľadu na to, povedzte mi, čo má takáto diplomovka spoločné s vedou? Aj cvičená opica by podala lepší výkon, keby ste ju naučili písať na počítači.

Vážený pán Kovačič, 
Kedysi som vám prednášal na našej akadémii a pôsobili ste ako seriózny poslucháč. Keby som vtedy vedel, čo ste zač, nemárnil by som s vami čas. Vyzývam vás, aby ste ako moderátor Markízy, ktorý pravidelne moralizuje a hodnotí konanie politikov, predstúpil pred verejnosť a vysvetlil, ako ste mohol dostať vysokoškolský titul za takýto paškvil. Bolo by hanbou pre Univerzitu Komenského aj televíziu Markíza, ak by ste sa ešte niekedy objavil v éteri ako moderátor televíznej diskusie. Ak máte v sebe štipku cti, mali by ste sa vzdať svojho titulu, ospravedlniť sa ľuďom na Slovensku a okamžite odísť z verejného života. Matovič to nedokázal, dokážete to vy?“

Zdroj: Ľuboš Blaha, telegram

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články